Piwonie fot. Adobe Stock

Piwonia - wszystko, co musisz wiedzieć o jej pielęgnacji!

Piwonie to najpopularniejsze rośliny - w ogrodach i na balkonach. Piękne kwiaty piwonii będą cieszyły twoje oczy każdego lata. Wystarczy że poznasz kilka tajników jej pielęgnacji!
/ 28.05.2019 23:08
Piwonie fot. Adobe Stock

Piwonie to bardzo popularne kwiaty, które można zobaczyć niemal w każdym ogródku. Często zdobią także balkonowe balustrady i wewnętrzne parapety. Nic dziwnego - to bardzo mało wymagające rośliny. Aby cieszyły swoim pięknem, wystarczy znać podstawowe zasady jej pielęgnacji. 

Piwonie - co warto o nich wiedzieć?

Piwonia przybyła do nas z Chin. Jest to zwykle bylina, choć niektóre z nich to niezbyt wysokie krzewy o drewniejących korzeniach, dorastające do wysokości 2,5 m. Cechą, która je łączy, są duże, dorodne kwiaty - białe, różowe, purpurowe, żółte, o charakterystycznym zapachu. Piwonia pierwszy raz kwitnie dopiero kilka lat po posadzeniu - dlatego nie zrażaj się! 

W Polsce najczęściej można spotkać piwonie bylinowe. Wśród nich znajduje się:

  • Piwonia ogrodowa - najczęściej spotykana, posiada duże różowe kwiaty, osiąga 1 m wysokości.

Piwonie - piwonia ogrodowafot. Adobe Stock

  • Piwonia lekarska - ma pojedyncze kwiaty, osiąga wysokość 1 m, jest bardzo odporna i trwała.

Piwonie - piwonia lekarskafot. Adobe Stock

  • Piwonia chińska - również osiąga 1 m wysokości, jej główną cechą jest fakt, że jest bardzo rozłożysta.

Piwonie - piwonia chińskafot. Adobe Stock

Kilka zasad pielęgnacji piwonii

Piwonia odwdzięczy ci się pięknymi i okazałymi kwiatami, jeśli tylko będziesz pamiętać o jej kilku nieskomplikowanych wymaganiach.

Gleba i kompost dla piwonii

Piwonia lubi wilgotną, dobrze nawożoną glebę. Warto więc użyć kompostu podczas sadzenia, a następnie każdego roku dostarczać tego typu nawozu bezpośrednio na ziemię wokół rośliny układając warstwę nie wyższą niż 10 cm.

Wypróbuj któryś z tych produktów:

Sadzenie piwonii

Piwonię powinno się sadzić od połowy sierpnia do końca września. Bylinę sadzi się we wcześniej przekopanej ziemi, najlepiej w dość dobrze nasłonecznionym miejscu. Aby piwonia dobrze się przyjęła, należy widoczne na karpie pąki umieścić ok. 5 cm pod ziemią (sadzone karpy powinny składać się z kilku mięsistych korzeni oraz dwóch wystarczająco dobrze wykształconych pąków).

Aby odpowiednio rozmnożyć piwonię, trzeba kilkuletnią karpę podzielić na kilka części, otrząsnąć z ziemi i lekko przesuszyć, pozostawiając w zacienionym miejscu.

Zimowanie piwonii

Mimo że piwonia jest bardzo odporną i długowieczną rośliną, należy ją na zimę okrywać. Wiele gatunków piwonii rośnie w miejscach, w których spotykane są mroźne zimy, gdyż tylko wtedy roślina jest w stanie zawiązać pąki kwiatowe.

Zobacz więcej na temat roślin ogrodowych i balkonowych!
Bukszpan - królewska ozdoba ogrodu. Jak o niego dbać?
Najpiękniejsze i odporne krzewy ogrodowe - warto je mieć!
Te trawy ozdobne robią piorunujące wrażenie! Jak o nie dbać?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/16.09.2013 14:31
prawidłową porą sadzenia piwonii, jej rozmnażania, podziału itd. jest połowa sierpnia, wykopujemy piwonię i dzielimy, lub najzwyczajniej odkupujemy jej część; ja piwonie - odkopane od życzliwych - posadziłam właśnie w drugiej połowie sierpnia i nie ma mocnych - muszą się one przyjąć :)
/20.08.2013 18:15
ania do ani pewnie za głeboko posadzi las
/11.06.2013 11:25
Piwonia według mnie jest najładniejszym krzaczkiem.. ;)
POKAŻ KOMENTARZE (1)