Jak przycinać piwonie na jesień, by wiosną znów pięknie zakwitły?

jak przycinać piwonie na jesień fot. Adobe Stock, Dariusz
Piwonie należy przed zimą przyciąć, aby wiosną znowu pięknie rozkwitły. Nie zwlekaj jednak z tym zabiegiem - cięcie najlepiej przeprowadzić we wrześniu, sporo przed mrozami. Przycinaj pędy piwonii na około 1/3 długości, obumarłe pędy obetnij w całości, aby nie obciążały niepotrzebnie rośliny.
Weronika Kwaśniak / 25.08.2022 05:33
jak przycinać piwonie na jesień fot. Adobe Stock, Dariusz

Bez zbędnej przesady możemy stwierdzić że piwonie, inaczej nazywane peoniami, to jedne z najpiękniejszych i najpopularniejszych kwiatów w polskich ogrodach. Ba, nie tylko w ogrodach, ale też w kwiaciarniach, na straganach, w bukietach ślubnych i dekoracjach. Co roku żałujemy, że sezon na nie jest tak krótki - piwonie kwitną zazwyczaj na przełomie maja i czerwca, czasem cieszą oczy nawet na początku lipca, szczególnie gdy wiosna była chłodna. Aby w kolejnym roku peonie również pięknie kwitły, jesienią koniecznie należy je przyciąć - to jeden z najważniejszych zabiegów, związanych z pielęgnacją piwonii. Jak przycinać piwonie na jesień i kiedy najlepiej to zrobić?

Spis treści:

  1. Kiedy przycinać piwonie?
  2. Jak przycinać piwonie?

Kiedy przycinać piwonie?

Pamiętaj, żeby nie przycinać piwonii ani nie obcinać jej liści w trakcie sezonu, nawet jeśli roślina już nie kwitnie - może ją to osłabić i zacznie chorować. Dotyczy to nie tylko skracania pędów, ale również obcinania zżółkłych czy zbrązowiałych, nieestetycznych liści. W sezonie można wyłącznie usuwać przekwitłe kwiatostany - mogą zbyt obciążać roślinę i jej w ten sposób szkodzić.

Przycinać piwonię należy na jesieni - rekomendujemy, aby zrobić to we wrześniu, gdy roślina powoli przygotowuje się do zimowego uśpienia. Jeśli przeprowadzisz cięcie peonii prawidłowo, spokojnie przezimuje przez mroźne miesiące. Nie rób jednak tego później - zbyt późno przycięte pędy, nie zdążą zdrewnieć przed zimą, a przez to będą bardziej narażone na uszkodzenia.

kiedy przycinać piwonie
fot. Kiedy przycinać piwonie?/Adobe Stock, yanadjan

Jak przycinać piwonie na jesień?

Wiemy już, że piwonię najlepiej przycinać we wrześniu. Jak to robić? Zawsze przed przycinaniem piwonii, trzeba zdezynfekować narzędzia, których będziesz używać - wszystko po to, aby nie przenieść np. chorób grzybowych. Ciąć należy na wysokości ok. 1/3 pędów - to wystarczająco, aby odmłodzić roślinę. Szacunkowo najlepsza będzie odległość mniej więcej 5-7 cm od pąka. Cięcie przeprowadzaj sekatorem, pojedynczym i zdecydowanym ruchem, aby nie poszarpać pędów i nie uszkodzić rośliny. Koniecznie usuwaj liście, a wiosną roślina odwdzięczy się jeszcze bujniejszymi pędami i piękniejszymi kwiatami.

Powyższa reguła dotyczy zdrowych pędów piwonii. Te uszkodzone najlepiej usunąć w całości, ponieważ mogą być podatne np. na rozwój chorób grzybowych. Z kolei jeśli w ogrodzie masz peonię drzewiastą, w ogóle nie musisz jej podcinać - po prostu pozostaw ją w spoczynku na zimowe miesiące.

Czytaj także:
Jesienne kwiaty na balkon
Jesienne kwiaty doniczkowe

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA