surfiiiinie.jpg fot. Adobe Stock

Jak pielęgnować surfinię? Kilka zasad, dzięki którym będą piękne!

Surfinia balkonowa to odmiana petunii ogrodowej. Od swojej gatunkowej matki różni się tym, że posiada zwisające pędy. Zobacz, jak ją uprawiać!
/ 18.06.2019 12:08
surfiiiinie.jpg fot. Adobe Stock

Surfinia to jeden z najpiękniejszych i najczęściej wybieranych kwiatów balkonowych. Aby jednak cieszyła pięknym wyglądem, trzeba zapewnić jej dogodne warunki. To niewymagający kwiat, jednak trzeba znać jego upodobania!

Jakie warunki lubią surfinie?

Surfinia balkonowa (petunia) została wyhodowana przez japońskich naukowców (wciąż powstają nowe odmiany surfinii), a na balkony trafiła około dwudziestu lat temu i od razu stała się ich królową. Ta roślina lubi dużą ilość światła, przepada też za upałami, więc będzie kiepsko czuć się w cieniu.

Trzeba obficie ją podlewać i usuwać przekwitłe kwiaty. W chłodniejsze dni dostarczamy jej wody co kilka dni, a w czasie upałów nawet 2 razy dziennie. Zobacz, jak dokładnie pielęgnować surfinię!

6 zasad pielęgnacji surfinii balkonowej

Surfinia balkonowa jako jednoroczny kwiat balkonowy jest bardzo wytrzymała na różnorodne warunki. Niemniej jednak warto wiedzieć, jak odpowiednio pielęgnować surfinię. Oto 6 ważnych zasad:

1. Oświetlenie i temperatura

Surfinia balkonowa lubi światło i upały, nie należy więc chować jej w cieniu. Nadaje się idealnie jako kwiat na balkon południowy, południowo-wschodni lub południowo-zachodni. Co ważne, surfinia jest na tyle delikatna, że należy ją chować przed deszczem i burzami, gdyż jej kwiaty mogą na tym bardzo ucierpieć.

2. Gleba 

Podłoże powinno zawierać dużo próchnicy, gdyż łatwo gromadzi ona związki odżywcze i wilgoć. Wskazany jest dodatek piasku. Sprawi, że ziemia nie będzie się zbijać (korzenie potrzebują bowiem sporo powietrza). Ważny jest także odczyn gleby, najlepiej o pH 5,5-6,5. Jeśli jest wyższy rośliny przestają pobierać żelazo i bledną im liście.

3. Nawożenie

Warto zasilać rośliny nawozami mineralnymi, specjalnie przeznaczonymi dla surfinii, np. Planton S. Dodajemy go do wody i podlewamy przez cały okres wegetacji, aż do pierwszych przymrozków. Nawożenie roślin należy kontynuować także w trakcie deszczowej pogody. W ten sposób uzupełniamy wypłukiwane przez deszcz składniki pokarmowe. Nawóz zwiększa odporność roślin na choroby oraz znacząco przyśpiesza regenerację roślin. Zaleca się także stosowanie nawozów o przedłużonym działaniu.

4. Pielęgnacja

Podstawą pielęgnacji surfinii balkonowej jest usuwanie przekwitłych kwiatów. Dzięki temu zaczyna ona kwitnąć bardziej obficie. Pomaga to również zahamować ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych u surfinii.

5. Podlewanie

Rośliny potrzebują sporo wody, bo pędy silnie się rozrastają. Nie można dopuścić, aby ziemia wyschła. W czasie upałów rośliny posadzone w pojemnikach trzeba obficie podlewać, nawet dwa razy dziennie. Donica, w której rośnie kwiat powinna mieć otwory, które pomogą usunąć nadmiar wody.

6. Ochrona przed szkodnikami

Rośliny często bywają atakowane przez mszyce i mączliki szklarniowe. Gdy zauważymy pierwsze szkodniki warto od razu dodać do ziemi tabletki owadobójcze (np. Tarcznik - środek który chroni przed szkodnikami, ok. 20 zł.

Jak pielęgnować surfinie?

fot. Kolaż/Polki.pl

Poznaj więcej patentów na piękny balkon:
Ozdobne doniczki na balkon i do ogrodu - jak je wybrać?
Sztuczna trawa na balkonie - poznaj wady i zalety tego rozwiązania!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/27.07.2017 14:29
surfinia to piękny kwiat, ale zupełnie nie zgodzę się, że jest łatwy w uprawie
/23.06.2016 09:41
Tez nie zgodzę się z twierdzeniem, że można podlewać co kilka dni, po takim czasie trzeba już roślinę reanimować. Białe plamki to najprawdopodobniej przędziorek albo choroba grzybowa wiec szybko obetnij zarażony fragment i zrób oprysk na choroby grzybowe. U mnie pojawił sie inny problem z którym tez sobie nie radzę i nie znalazłam w necie żadnej porady. W czasie niedawnych wichur schowałam skrzynki do domu na kilka h po tym wystawiłam je ponownie ale liście jednej sadzonki mimo że mają już kilka tygodni zaczęły marnieć, może ktoś podpowie o cho chodzi. Roślinę w całości przesadziłam do innego pojemnika ale nadal nie odbiła, nie wiem co robic
/06.08.2015 16:35
a jak pielęgnować surfinię w domu???!?!?!
POKAŻ KOMENTARZE (11)