Masz niewielki ogródek i chcesz posadzić w nim krzewy? Te gatunki sprawdzą się świetnie!

Krzewy mają same zalety: niezwykle dekoracyjne, zdobią ogród przez wiele lat, a te które proponujemy są piękne zimą i latem. W dodatku nieduże zmieszczą się w każdym ogrodzie
Małgorzata Świgoń / 20.05.2017 14:04

Krzewy ozdobne do ogródka to zawsze dobry wybór. Nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, za to pięknie wyglądają. 

Przedstawiamy kilka najpopularniejszych gatunków krzewów ozdobnych - nadadzą się także do niewielkiego ogródka!

Krzewy ozdobne zimozielone - na co warto zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności przedstawiamy ozdobne, niskie krzewy zimozielone. Oto najpopularniejsze gatunki.

Ognik szkarłatny

Najpiękniej wygląda na jesieni, gdy obsypany jest czerwonymi, żółtymi lub pomarańczowymi jagodami. Również zimą jest bardzo dekoracyjny, bo zachowuje część zielonych drobnych listków. Lubi miejsce słoneczne lub częściowo zacienione i przeciętną glebę. Młode rośliny są wrażliwe na mróz, więc trzeba je na zimę okryć. Osiąga wysokość 2-3 metrów, ale można go przycinać, by nie wyrastał zbyt wysoko.

Pamiętaj!

By dobrze podlać roślinę przed zimą, tak aby ten ozdobny krzew zgromadził zapas wody dla późno opadających liści.

Ostrokrzew

Zdobią go ładne, błyszczące liście z kolczastym brzegiem. Ten niski zimozielony krzew nie ma wielkich wymagań. Rośnie dobrze na każdej glebie. Lubi ciepłe, lekko cieniste, osłonięte od wiatru miejsce. Dobrze znosi miejskie, zanieczyszczone powietrze. Z łatwością można go formować, świetnie nadaje się na żywopłoty. Jeśli chcesz, by wydał owoce musisz posadzić krzew żeński i męski, bo krzew jest dwupienny.

Pamiętaj!

W mroźną zimę lepiej osłonić go słomianą matą lub gałązkami świerku, choć są też odmiany odporne na niską temperaturę.

Mahonia pospolita

To niski krzew kwitnący. Wyrasta na około 1-1,5 m wysokości. Ma sztywne, słabo rozgałęzione pędy i skórzaste, błyszczące, twarde liście z kolczastymi ząbkami (stąd inna nazwa mahonii to ościał). Preferuje stanowiska cieniste i osłonięte od silnego wiatru. Ten mały ozdobny krzew lubi żyzną, wilgotną, próchniczą glebę o lekko kwaśnym pH (5-6,5). Na wiosnę wypuszcza intensywnie pachnące żółte kwiaty. Ciemnozielone liście mahonii na jesieni zmieniają barwę na czerwonobrunatną, czyli mahoniową. Latem (przeważnie w sierpniu) dojrzewają owoce mahonii – kuliste, ciemnogranatowe jagody, pokryte woskowym nalotem.

Pamiętaj!

Owoce mahonii są jadalne i mogą być wykorzystywane do sporządzania np. kompotów, galaretek, wódki czy wina.

Irga

Jej drobne, błyszczące, ciemnozielone liście pięknie przebarwiają się jesienią. Jest niskim krzewem ozdobnym, osiągającym zaledwie 50-70 cm, ale za to rozrasta się poziomo, pędy wyginają się i pokładają. Jesienią okrywa się czerwonymi, żółtymi lub czarnymi owocami, które utrzymują się na gałązkach długo po opadnięciu liści. Ten zimozielony niski krzew jest bardzo odporny na niesprzyjające warunki, dobrze rośnie na każdej glebie, choć najlepiej udaje się na próchnicznej i przepuszczalnej ziemi.

Pamiętaj!

Dość często pod owocującymi krzewami pojawiają się samosiewki. Te młode roślinki można przesadzić z bryłką ziemi na nowe miejsce.

Różanecznik

Uważa się je za rośliny trudne i kapryśne. Ten ich nie najłatwiejszy "charakter" związany jest ze specyficznymi wymaganiami siedliskowymi dotyczącymi zwłaszcza wilgotności powietrza i odczynu gleby. Jeśli więc chcemy osiągnąć sukces w ich uprawie musimy bardzo starannie wybrać im miejsce. Powinno być ono półcieniste, osłonięte przed wiatrem, który wysusza powietrze i silnymi promieniami słońca. Ziemia powinna być kwaśna (o ph 4-5,5) i umiarkowanie wilgotna. Należą do krzewów o płytkim systemie korzeniowym dlatego w ich pobliżu powinny rosnąć tylko takie rośliny i drzewa, które głęboko ukorzeniają się, aby nie zabierały im wody i składników pokarmowych, np. dęby, robinie, miłorzęby, złotokapy.

Pamiętaj!

Gatunki zimozielone wymagają w większości półcienistych stanowisk, ponieważ są bardziej narażone na negatywne skutki bezpośredniego działania słońca. Dobrze jest je sadzić pod koronami drzew o głębokim systemie korzeniowym, które nie będą dla nich konkurencją. 

Zobacz więcej gatunków krzewów zimozielonych!

Niskie krzewy ozdobne -  kwitnące

Druga kategoria wybranych przez nas krzewów to te kwitnące. 

Żarnowiec

Kojarzy się z lasem gdzie można spotkać jego dzikie odmiany. W kwietniu i maju pokrywa się drobnymi, oryginalnymi kwiatkami w zależności od odmiany w różnych kolorach: rubinowoczerwonym, żółto-czerwono-liliowym, żółtym. Lubi miejsce słoneczne i piaszczystą, przepuszczalną glebę.

Pamiętaj!

Ten kwitnący krzew nie całkiem jest odporny na mrozy, lepiej więc posadzić go w miejscu ciepłym, osłoniętym od wiatru.

Budleja Dawida

Zwana jest też motylim krzewem, ponieważ wabi motyle przyjemnym zapachem i smacznym nektarem ukrytym w rurce kwiatowej. Barwą i wyglądem przypomina nieco pojedyncze bzy. Niskie odmiany (Blue Chip) można sadzić w dużych donicach, bo osiągają wysokość zaledwie 80 cm. Rozłożyste gałązki obsypane są drobnymi fioletowymi, białymi, lub czerwonymi kwiatkami. W łagodne zimy drobne listki nie opadają, ale silniejszy mróz jest niestety niebezpieczny dla rośliny, bo uszkadza pędy, dlatego wskazane jest okrywanie dolnej części krzewów na zimę liśćmi. Budleja dobrze rośnie w ziemi dość żyznej, przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej w miejscu ciepłym i słonecznym.

Pamiętaj!

Co roku na wiosnę trzeba przyciąć wszystkie pędy tuż nad powierzchnią gleby i zasilić krzew nawozem azotowym. Wyda wtedy silne nowe pędy, które latem zakwitną.

Żylistek

Najpiękniejszy w maju, gdy pokrywa się masą drobnych kwiatów: białych, różowych zebranych w grona. W zależności od odmiany osiąga wysokość 1,3 - 3 m wysokości.  Ten ozdobny krzew jest mało wymagający i odporny na zanieczyszczenia powietrza, można go z powodzeniem sadzić w ogródkach miejskich. Najlepiej rośnie na glebach piaszczysto-gliniastych, luźnych, próchniczych, dostatecznie wilgotnych. Choć najobficiej kwitnie  w miejscu słonecznym, osłoniętym przed zimnym wiatrem, to jednak poradzi sobie również na stanowiskach zacienionych, np. pod drzewami. Trzeba pamiętać, żeby go w czasie suszy podlewać. Można też wiosną zasilać kompostem lub nawozami wolno działającymi (chociaż nie jest to konieczne).

Pamiętaj!

Gdy kupujesz krzew zwróć uwagę, by miał dobrze rozwinięte korzenie lub rozrośniętą bryłę korzeniową i przynajmniej trzy główne pędy z kilkoma bocznymi. Kora na pędach nie powinna być uszkodzona. Nie kupuj roślin z obłamanymi gałązkami.

Zobacz więcej na temat roślin ogrodowych i balkonowych!
Jak zabezpieczyć kwiaty balkonowe przed zimą? Podpowiadamy!
Piękne kwiaty ogrodowe, które doskonale poradzą sobie w cieniu!
Kwiaty na balkon i ogród, które wytrzymają nawet suszę!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/27.09.2018 22:54
ja u siebie sobie wymarzylam ogrod pelen hortensji, ktos ma? :)) jakies specjalne wymagania co do sadzenia? gdzie kupowac?
/02.03.2018 11:51
Ja polecam sadzonki borówki amerykańskiej lub jagody kamczackiej. Mam u siebie i są urocze. Myślę jeszcze nad mini kiwi :) kupuję je w Gospodarstwie Romańscy. Polecam!
/01.03.2018 15:05
Krzewy, krzewiki... :) dla mnie bez nich ogród nie istnieje. Wybieram tylko u Marii i Krystyny Kolowca, Rośliny do ogrodu. Dobre ceny, bardzo ładne roślinki, polecam - wszyscy znajomi chwalą mój ogród :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)