jak zorganizować imprezę andrzejkową, jak zorganizować andrzejki, wróżenie na andrzejki fot. Fotolia

Jak zorganizować imprezę andrzejkową - poradnik

Sprawdź, jak przygotować imprezę andrzejkową!
Weronika Kwaśniak / 27.11.2015 07:06
jak zorganizować imprezę andrzejkową, jak zorganizować andrzejki, wróżenie na andrzejki fot. Fotolia
Noc andrzejkowa przypada z 29 na 30 listopada. Według tradycji w tym dniu niezamężne dziewczęta spotykały się, aby dzięki rozmaitym wróżbom dowiedzieć się, czy czeka je rychłe zamążpójście.

Kilka wieków temu te obrzędy były brane bardzo serio, a ich rezultaty traktowano jako nieomylne wskazówki na przyszłość. Współcześnie podchodzimy do andrzejkowych wróżb z większym przymrużeniem oka, tradycja organizowania tego rodzaju imprez jest jednak nadal popularna!

Wystrój mieszkania na Andrzejki

Pomieszczenie, w którym ma się odbywać andrzejkowa impreza, powinno zostać odpowiednio przygotowane. Podstawą oświetlenia muszą być świeczki, które będą dawać nastrojowe światło. Możesz skorzystać zarówno z dużych świec, porozstawianych na świecznikach, jak i wielu małych tealightów.
Reszta dekoracji zależy od twojej inwencji twórczej - przy tej okazji możesz wykorzystać wiele dekoracji halloweenowych. Ciekawym pomysłem jest np. wycięcie z papieru czarnych kotów (najlepiej w dużej ilości) i porozkładanie ich na stole, a także przygotowanie dekoracji z suszonych roślin. Skorzystajmy ze skarbów jesieni - pomiędzy naczyniami rozsyp czerwone kuleczki jarzębiny!

Menu na Andrzejki

W przerwach pomiędzy wróżeniem twoi goście na pewno zgłodnieją! Nie musisz podawać wyrafinowanych dań - wystarczą smaczne i atrakcyjne przekąski. Warto skorzystać z naszych propozycji:

Strój na Andrzejki

Na andrzejkową imprezę warto ustalić określony dresscode - np. strój w odcieniach czerni i czerwieni lub koronkowe sukienki. Ciekawym pomysłem jest również przygotowanie dla wszystkich uczestniczek zabawy spiczastych kapeluszy. Może przydadzą się wam także różdżki?
Bluzy i dresy są w tym dniu zakazane - zamieńmy się na jeden dzień w wiedźmy i czarodziejki!

Wróżby na Andrzejki

Najpopularniejszym andrzejkowym zwyczajem jest np. lanie wosku, ustawienie butów uczestniczek w rzędzie (ten, który pierwszy "dojdzie" do drzwi, zwiastuje swojej właścicielce najszybsze zamążpójście) oraz losowanie karteczek z imionami ukochanych.
Jakie inne wróżby można wykonywać w tym dniu?