Najpopularniejsze andrzejkowe wróżby

Chcesz wiedzieć, co cię czeka? Andrzejki to najlepszy moment na uchylenie rąbka tajemnicy. Andrzejkowe wróżby odsłonią przed tobą przyszłość.
Najpopularniejsze andrzejkowe wróżby fot. Adobe Stock

Nawet jeśli nie traktujesz Andrzejek poważnie, nic nie stoi na przeszkodzie, byś spotkała się z przyjaciółmi i świetnie się bawiła. Tradycja andrzejkowych wróżb łączy się z wierzeniami, według których w wigilię św. Andrzeja na ziemię przybywają duchy naszych przodków. To one – poprzez wróżby – pomagają nam dowiedzieć się, co nas spotka w przyszłości. Kiedyś na Andrzejki szczególnie czekały panny. Teraz to święto także dla mężczyzn!

10 mniej znanych wróżb i zabaw andrzejkowych

Andrzejkowe wróżby

W Andrzejki bawią się wszyscy, niezależnie od wieku, stanu cywilnego i płci. Warto jednak wiedzieć, że duchy najchętniej odwiedzają nas, gdy jest ciemno. Właśnie dlatego andrzejkowy pokój wróżb najlepiej oświetlić jedynie świecami.

Lanie wosku

Najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku. Kiedyś lano wosk lub ołów koniecznie przez dziurkę od klucza, wierząc, że w ten sposób klucz otworzy tajemnicę i ułatwi nawiązanie kontaktu z zaświatami. Rozpuszczony wosk leje się wprost do miski z wodą. Powstałe woskowe rzeźby ogląda się, rzucając ich cień na ścianę. Można się w nich doszukiwać, np. rysów twarzy przyszłego partnera.

Filiżanki

Pod trzema jednakowymi filiżankami chowa się monetę, obrączkę i listek. Czwarta filiżanka zostaje pusta. Po przemieszaniu ich każdy wybiera jedną filiżankę. Jeśli trafi na obrączkę, czeka go miłość, na listek – ślub, na monetę – pieniądze, na pustą – nowy rok nie przyniesie zmian.

Buty

Uczestnicy zabawy ustawiają jeden za drugim buty z lewej nogi, poczynając od ściany leżącej naprzeciwko drzwi. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg, najszybciej zmieni stan cywilny.

Obierki

Jabłko obiera się, a powstałą obierkę rzuca się na stół. Z kształtu, w jaki się ułoży, odczytuje się inicjał ukochanej osoby. Ten, kto zdjął najdłuższą obierkę, będzie miał najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo.

Wróżba z fusów od herbaty

Zaparz w filiżance liściastą herbatę. Wypij ją, a naczynie odwróć do góry dnem. Odczekaj chwilę i podnieś filiżankę. Fusy, które pozostaną na ściankach filiżanki, utworzą obrazek. Jak go zinterpretować? Np. walizka – oznacza zmiany, podkowa – duże pieniądze, ryba – szczęście, serce – randkę.

Zobacz także:
Andrzejki dawniej i dziś – co się zmieniło?