Wróżby andrzejkowe fot. Adobe Stock

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe - 5 zabaw na andrzejki

Wróżby andrzejkowe podpowiedzą ci, co czeka cię w przyszłości! Sprawdź lanie wosku, wróżbę z filiżankami, wróżbę z butami, wróżbę z obierkami i z fusami. Oto najpopularniejsze i najlepsze zabawy na andrzejki w gronie przyjaciół.
Magdalena Bury / 18.11.2019 12:24
Wróżby andrzejkowe fot. Adobe Stock

Nawet jeśli nie traktujesz andrzejek poważnie, nic nie stoi na przeszkodzie, byś spotkała się z przyjaciółmi i świetnie się bawiła. Tradycja andrzejkowych wróżb łączy się z wierzeniami, według których w wigilię św. Andrzeja na ziemię przybywają duchy naszych przodków. To one – poprzez wróżby – pomagają nam dowiedzieć się, co nas spotka w przyszłości. Kiedyś na andrzejki szczególnie czekały panny. Teraz to święto także dla mężczyzn, a przede wszystkim okazja do świetnej zabawy w gronie przyjaciół.

Spis treści:

  1. Wróżby andrzejkowe - lanie wosku
  2. Wróżby andrzejkowe z filiżankami
  3. Wróżby andrzejkowe z butami
  4. Wróżby andrzejkowe z obierkami jabłka
  5. Wróżby andrzejkowe z fusów od herbaty

Wróżba andrzejkowe - lanie wosku

W andrzejki bawią się wszyscy, niezależnie od wieku, stanu cywilnego i płci. Warto jednak wiedzieć, że duchy najchętniej odwiedzają nas, gdy jest ciemno. Właśnie dlatego andrzejkowy pokój wróżb najlepiej oświetlić jedynie świecami. Przydadzą się do pierwszej z wróżb.

Najbardziej popularną wróżbą jest lanie wosku. Kiedyś lano wosk lub ołów koniecznie przez dziurkę od klucza, wierząc, że w ten sposób klucz otworzy tajemnicę i ułatwi nawiązanie kontaktu z zaświatami. Przygotowanie wosku na andrzejki jest bardzo łatwe. Rozpuszczony wosk leje się do miski z wodą. Powstałe woskowe rzeźby ogląda się, rzucając ich cień na ścianę. Można się w nich doszukiwać, np. rysów twarzy przyszłego partnera.

Wróżba andrzejkowa z filiżankami

Pod trzema jednakowymi filiżankami chowa się monetę, obrączkę i listek. Czwarta filiżanka zostaje pusta. Po przemieszaniu ich każdy wybiera jedną filiżankę. Jeśli trafi na obrączkę, czeka go miłość, na listek – ślub, na monetę – pieniądze, na pustą – nowy rok nie przyniesie zmian.

Wróżba andrzejkowa z butami

Uczestnicy zabawy ustawiają jeden za drugim buty z lewej nogi, poczynając od ściany leżącej naprzeciwko drzwi. Osoba, której but pierwszy przekroczy próg, najszybciej zmieni stan cywilny.

Wróżba andrzejkowa z obierkami jabłka

Jabłko obiera się, a powstałą obierkę rzuca się na stół. Z kształtu, w jaki się ułoży, odczytuje się inicjał ukochanej osoby. Ten, kto zdjął najdłuższą obierkę, będzie miał najdłuższe i najszczęśliwsze małżeństwo.

Wróżba andrzejkowa z fusów od herbaty

Zaparz w filiżance liściastą herbatę. Wypij ją, a naczynie odwróć do góry dnem. Odczekaj chwilę i podnieś filiżankę. Pozostawione na ściankach filiżanki fusy, utworzą obrazek. Jak go zinterpretować? Np. walizka – oznacza zmiany, podkowa – duże pieniądze, ryba – szczęście, serce – randkę.

Więcej wróżb andrzejkowych:
Wróżby andrzejkowe dla dzieci - 10 pomysłów
10 mniej znanych wróżb i zabaw andrzejkowych