Andrzejkowe wróżby fot. Fotolia

Andrzejkowe wróżby

Choć przyszłość możemy przepowiadać sobie przez okrągły rok, wróżby andrzejkowe mają wyjątkową moc. Zarezerwuj więc wieczór 30 listopada na dobrą zabawę i wyczaruj sobie mnóstwo pomyślnych zdarzeń!
/ 15.11.2012 09:51
Andrzejkowe wróżby fot. Fotolia
Wróżby tradycyjne

1. Sekretne filiżanki
Potrzebne będą: 5 filiżanek, cukierek, piórko, ziarnko pieprzu, kamyk, banknot.
Jeden z uczestników zabawy chowa te przedmioty pod filiżanki, a osoba, która sobie wróży (nie powinna wiedzieć, co jest pod nimi ukryte), wskazuje na jeden z nich. Jeżeli wybór padnie na cukierek – wróży to życie szczęśliwe, słodkie i wesołe, piórko – bez trosk, ziarenko pieprzu – pełne przygód, kamyk – pracowite, banknot – w bogactwie. Można również położyć pod 4 filiżanki: obrączkę, pierścionek, smoczek i listek. Wylosowanie obrączki oznacza rychły ślub, pierścionka – zaręczyny, smoczka – powiększenie rodziny, listka – długotrwałe panieństwo.

      
2. Wyścig butów
W rogu pokoju, naprzeciwko drzwi, ustawiamy rzędem w kierunku progu po jednym bucie każdego z uczestników zabawy.
Przekładamy je kolejno do przodu – tak by ostatni w kolejce pojawiał się na początku. Kiedy któryś z butów dotknie wreszcie czubkiem progu, to znaczy, że jego właścicielka (lub właściciel) wkrótce stanie na ślubnym kobiercu. Może to również wróżyć tej osobie, że pierwsza spośród towarzystwa szczęśliwie się zakocha.


3. Jabłkowa obieranka
Do tej wróżby należy wybrać tyle jednakowej wielkości jabłek, ilu jest uczestników zabawy.
Każda z wróżących sobie osób obiera jedno jabłko, starając się uzyskać jak najdłuższą nieprzerwaną ostrużynę. Ten, kto wygra w tym konkursie, będzie najdłużej spotykać się ze swoją sympatią. W następnym etapie wróżby uczestnicy biorą swoje ostrużyny do ręki i rzucają je za siebie. Teraz trzeba już tylko bardzo uważnie przyjrzeć się leżącej na podłodze skórce i sprawdzić, czy nie układa się przypadkiem w jakąś literę alfabetu. Jeśli tak, będzie to pierwsza litera imienia osoby, z którą wkrótce połączy nas gorące uczucie.

      
4. Serce pełne imion
Wytnij z papieru serce (wielkości dłoni) i po jego jednej stronie wypisz wszystkie imiona męskie, jakie tylko przyjdą ci do głowy.
Połóż serce na grubym kocu (imionami do dołu), a następnie przekłuj je szpilką w dowolnym miejscu. Imię, które zostanie trafione, będzie nosił twój przyszły wybranek.

      
5. Waza z marzeniami
Czystą kartkę potnij na 6 równych części i wypisz na nich swoje najskrytsze marzenia (najlepiej wodoodpornym pisakiem).
Wszystkie karteczki dokładnie wymieszaj (ale nie składaj ich), połóż na dnie naczynia (np. wazy) i powoli wlewaj do niego wodę wąskim strumieniem. Teraz bardzo uważnie obserwuj, który z zapisanych kawałków papieru wypłynie na powierzchnię jako pierwszy. To on bowiem wskaże, które z twoich marzeń spełni się najprędzej.
      

6. Lanie wosku
Potrzebne będą: rondelek z długą rączką, kilka woskowych świec, staromodny klucz z dużym uszkiem, miska z zimną wodą, latarka lub lampka bez klosza. 
Ustaw rondelek na małym ogniu, włóż do niego świece i poczekaj, aż się stopią. Osoby, które chcą sobie powróżyć, kolejno leją płynny wosk na wodę przez ucho klucza. Po kilkunastu sekundach wosk zastygnie, tworząc oryginalną formę. Trzeba wyjąć ją z wody i trzymając między zapaloną latarką a ścianą, odpowiednio zinterpretować rzucany na ścianę cień. Aby właściwie go odczytać, warto pozwolić sobie na swobodną grę skojarzeń i... puścić wodze fantazji!

Najlepszy cień, jaki możesz uzyskać, to oczywiście serce, które wróży szczęście w miłości. Pomyślne są też: pierścień (oznacza rychły ślub lub zaręczyny), jeździec na koniu (wkrótce spotkasz tego jedynego), korona lub berło (spodziewaj się awansu w pracy), samolot (czeka cię daleka podróż), karciany znak karo (przypływ gotówki), kwiat (dobre nowiny), drzewo lub ptak (udane życie rodzinne).

Wróżby oryginalne

1. Płonące zapałki
Pomyśl sobie życzenie i zapal dwie zapałki. Trzymaj każdą w jednej ręce płonącymi łebkami do góry. Jeśli zapałki będą przechylać się ku sobie, życzenie spełni się w najbliższym czasie. Jeżeli pozostaną proste
– na spełnienie marzeń trzeba będzie trochę poczekać.


2. Pływające igły
Weź dwie igły różnej wielkości. Większa będzie symbolizować ukochanego, mniejsza – ciebie.
Obie posmaruj masłem i ostrożnie połóż pojedynczo na powierzchni wody wlanej do miski. Jeśli się połączą – twój związek z ukochanym zacieśni się lub może nawet wkrótce się pobierzecie. Rozejście się igieł po powierzchni wody w różne strony oznacza, że więź między wami ulegnie rozluźnieniu. Jeśli jedna z nich zatonie – ta osoba dopuści się zdrady. Zatonięcie obu wróży szybki koniec znajomości.


3. Miłosne płomienie
W świeczniku ustaw stabilnie świecę, zapal ją, a następnie bardzo uważnie obserwuj migocący płomień.
Gdy świeca pali się nierówno (płomień raz jest mały, a raz duży), oznacza to, że w najbliższym czasie będziesz przeżywać miłosne wzloty i upadki. Jeśli płomień się chwieje – ukochany wkrótce wyjedzie na dłużej. Duży i bardzo jasny przepowiada ci wielką miłość (prawdopodobnie będzie to mężczyzna, którego jeszcze nie znasz). Jeżeli wiruje, przybierając kształt spirali, musisz uważać – partner ma naturę flirciarza i wodzi wzrokiem za inną. Jeśli zaś od płomienia idą iskry – w małżeńskiej sypialni będzie gorąco lub możesz spodziewać się namiętnego romansu.


4. Tajemnicze kleksy
Na kartkę papieru formatu A4 nałóż trochę tuszu lub plakatowej farbki, tak aby powstał spory kleks (co najmniej wielkości cytryny).
Teraz złóż kartkę tuż przy kleksie, lekko przyciśnij dłonią i ponownie rozłóż. Następnie odczytaj powstały
w ten sposób symetryczny obrazek. To najciekawsza część wróżby! Zwłaszcza gdy w jej interpretacji pomogą ci pozostali uczestnicy zabawy. Kleksy przybierają zwykle bardzo osobliwe kształty, więc zebrani mają wspaniałą okazję, aby wykazać się pomysłowością, wyobraźnią i poczuciem humoru. Oto, jak przykładowo można odczytywać wróżbę. Obrazek w kształcie motyla – w najbliższym czasie będziesz żyć beztrosko lub czeka cię krótkotrwały romans. Kleks przypomina zarys twarzy – na horyzoncie pojawiła się rywalka. Postać potworka może oznaczać, że w twoim otoczeniu znajduje się ktoś zawistny, a rysunek serca – że ktoś kocha cię szczerze i gorąco.


5. Szpilki prawdy
Najpierw postaw sobie pytanie, na które szukasz odpowiedzi.
Potem weź 7 lub 13 szpilek krawieckich, włóż je do kubka, potrząśnij i wysyp na stół nakryty obrusem. Jeśli większość z nich utworzy stos – odpowiedź na pytanie jest negatywna. Gdy rozsypią się płasko po stole – problem zostanie rozwiązany pozytywnie. Warto jeszcze poszukać liter, które zostały przypadkowo utworzone przez rozsypane szpilki.

Jeżeli szpilki ułożyły się w literę A – czeka cię podróż, E – pomyślność w miłości, H – oświadczyny ukochanego, K – oczekuj podwyżki, L – strzeż się złodziei, M – możliwa zmiana pracy, N – ktoś miło
cię zaskoczy, T – będziesz gwiazdą towarzystwa, W – nie szarżuj z wydatkami, V – szansa na ciekawą znajomość, X – działaj odważnie, los ci sprzyja!
      

6. Kram z owocami
Na tacy kładziemy w jednym rządku 3 różne owoce, np. jabłko, cytrynę i suszoną śliwkę.
Osoba, która sobie wróży, ma zasłonięte oczy (nie powinna widzieć, w jakiej kolejności są ułożone owoce) i mówi, który wybiera – ten
z lewej strony, prawej czy środkowy. Gdy wskaże na jabłko – wkrótce się zakocha, cytrynę – spotka ją miłosny zawód, śliwkę – jeszcze przez rok nie spotka tego jedynego.

Anna Leo-Wiśniewska