Co zrobić z kwiatkami bratków po przekwitnięciu? Czy trzeba chować je na zimę? Podpowiadamy, jak dbać o bratki

co zrobić gdy bratki przekwitną fot. Adobe Stock, kreatorex
Co zrobić, gdy bratki przekwitną? Warto obcinać lub obrywać przekwitnięte, suche kwiatostany, aby dłużej cieszyć się piękną dekoracją domu czy ogrodu. Bratki mogą kwitnąć przez wiele tygodni, jeśli odpowiednio o nie dbasz. Jako rośliny dwuletnie radzą sobie z zimowaniem, ale warto chronić je przed mrozem.
/ 11.04.2023 05:08
co zrobić gdy bratki przekwitną fot. Adobe Stock, kreatorex

Bratki nie mają szczególnych wymagań pielęgnacyjnych, dzięki czemu są idealną dekoracją domu, ogrodu i balkonu. Świetnie wyglądają zarówno w doniczce, jak i w gruncie, na rabatkach czy skalniakach. Zobacz, co zrobić, kiedy przekwitną.

Spis treści:

  1. Co zrobić, gdy bratki przekwitną?
  2. Co zrobić, żeby bratki zakwitły drugi raz?
  3. Co zrobić z bratkami na zimę?

Co zrobić, gdy bratki przekwitną?

Bratki to rośliny dwuletnie, a więc po przekwitnięciu wypuszczą nowe kwiaty w kolejnym sezonie. Aby tak się stało, musisz odpowiednio o nie zadbać. Przekwitłe bratki warto obrywać lub przycinać. Nie czekaj, aż wszystkie kwiaty opadną - obrywaj je na bieżąco.

W ten sposób pobudzisz roślinę do bardziej obfitego kwitnienia i sprawisz, że będą zdobić ogród czy balkon o wiele dłużej - praktycznie aż do końca lata.

Kiedy obcinać bratki?

Po przekwitnięciu, kiedy roślina na pewno nie wyda już ani jednego kwiatu, możesz przyciąć suche pędy i kwiaty. Wcześniej, kiedy bratki wciąż kwitną, wystarczy jedynie obrywać uschnięte kwiaty. Nie ma konieczności przycinania ich - bratki to bardzo delikatne rośliny.

Co zrobić z bratkami na zimę?

fot. Co zrobić, gdy bratki przekwitną/Adobe Stock, Emerald Bull Images

Co zrobić, żeby bratki zakwitły drugi raz?

Usuwanie kwiatów po przekwitnięciu na bieżąco ma jeszcze jedną ważną zaletę. Wszystkie wartości odżywcze, dostarczane podczas podlewania czy nawożenia bratków, nie są wysyłane do przesuszonych, niepotrzebnych pędów, ale do zdrowych części. Dzięki temu nawet po pozornym przekwitnięciu roślina może odbić ponownie w drugiej części lata.

Regularne obrywanie pędów i kwiatostanów dodatkowo pozwala przedłużyć kwitnienie, dzięki czemu roślina zdobi ogród nieprzerwanie od początku wiosny aż do końca lata.

Co zrobić z bratkami na zimę?

Bratki generalnie dobrze radzą sobie na mrozie. Możesz przed zimą przykryć je gałązkami, aby nie marzły nadmiernie. Tym roślinom zdecydowanie bardziej służą śnieżne zimy. Pod białą pokrywą nie marzną, a jednocześnie mają stały dostęp do wilgoci.

Jeśli zima jest bezśnieżna, a bratki wystawione "na zewnątrz", pamiętaj o ich regularnym podlewaniu. Dzięki temu nie przesuszą się i wypuszczą pierwsze kwiaty już na początku ciepłych dni. Nie ma potrzeby mocnego obcinania bratków przed zimą. Wystarczy, że usuniesz wszystkie suche pędy.

bratki Co zrobić z kwiatami po przekwitnięciu?

fot. Co zrobić gdy bratki przekwitną/Adobe Stock, Rodica

Czytaj także:
Czy można trzymać bratki w domu?
Jak uratować uschnięte kwiaty?
Pierwsze wiosenne kwiaty w domu i ogrodzie

Redakcja poleca

REKLAMA