Mięso w cukrzycy typu 2 powinno być specjalnie dobierane do specyficznych potrzeb cukrzyków. Najlepiej korzystać z mięs chudszych i mięsa ryb, a tylko od czasu do czasu sięgać po mięso czerwone. Przetworzone mięsa (kiełbasy, szynki, kabanosy, wędliny) powinny być ograniczane do minimum.
Spis treści:
- Mięso a cukrzyca - najważniejsze aspekty
- Czy cukrzyk może jeść mięso?
- Jakie mięso dla cukrzyka?
- Przygotowanie mięsa dla cukrzyków
- Dlaczego tłuste mięsa szkodzą cukrzykom?
- Ryby czy klasyczne mięso dla cukrzyka?
- Co zamiast soli do przyprawiania mięsa dla cukrzyka?
Mięso a cukrzyca - najważniejsze aspekty
Jeśli masz cukrzycę, wiesz, że najważniejszym elementem diety, na który stale trzeba zwracać uwagę, są węglowodany. Mięso nie zawiera ich zbyt dużo. Dlaczego w cukrzycy tak ważny jest odpowiedni wybór mięs? Oto najważniejsze aspekty:
- Mięso jest źródłem białka, które pozwala obniżyć ładunek glikemiczny posiłków, a to bardzo ważne przy cukrzycy.
- Tłuszcz mięsny to tłuszcz nasycony, który cukrzycy muszą ograniczać.
- Wiele przetworzonych mięs zawiera dużo soli, którą cukrzycy muszą radykalnie ograniczać, by nie narazić się na powikłania nadciśnienia.
- Niektóre mięsa (mięso ryb) mogą działać wręcz prozdrowotnie w cukrzycy.
Czy cukrzyk może jeść mięso?
Cukrzycy jak najbardziej mogą jeść mięso. Dieta wegetariańska lub dieta wegańska dla cukrzyków jest możliwa i zdrowa, jednak równie dobrze w jadłospisie cukrzyka może pojawiać się od czasu do czasu mięso. Mięso bezpośrednio wpływa na poziom cukru we krwi tylko w minimalnym stopniu. Nie oznacza to jednak, że cukrzycy nie mają limitu w jego spożyciu. Zalecana dzienna porcja mięsnych produktów to 100-200 g. Zauważ, że wiele osób stosujących zwyczajową dietę, przekraczają tę wartość już w jednym posiłku.
Mięso to nie same wady, choć o nich wspomina się najczęściej w kontekście dbałości o środowisko i klimat (dieta planetarna ogranicza mięso). Mięso pozwala wypełnić zapotrzebowanie na białko, żelazo, cynk i wiele witamin. Jeśli cukrzyk lubi jeść mięso, może je jeść nawet codziennie. Warto jednak wybierać odpowiednie gatunki mięs i urozmaicać posiłki, dodając do nich zamienniki mięsa.
Jakie mięso dla cukrzyka?
W cukrzycy zaleca się przede wszystkim mięso chude. Wiąże się to z:
- odcinaniem widocznych kawałków tłuszczu z mięsa;
- wybieraniem chudych wędlin,
- rezygnacją z boczku, golonki i podrobów, a także parówek, mortadeli i kiełbasy z mięsa rozdrobnionego.
Pamiętaj, że zastosowanie odpowiedniego procesu technologicznego sprawia, iż wędliny i kiełbasy zawierają tłuszcz, którego na pozór nie widać.
fot. Cukrzyca wymaga wyboru odpowiedniego mięsa/ Adobe Stock, Javiindy
Jak podejść do wyboru mięsa przy cukrzycy?
- Zamiast tłustych wędlin zaleca się spożywać chude wędliny (typu szynka, polędwica, kiełbasa szynkowa, chude wędliny drobiowe).
- Z mięsa należy wybierać mięso z kurczaka i indyka (bez skóry).
- Czerwone mięso może pojawić się w jadłospisie maksymalnie 2 razy w tygodniu.
- Najlepiej unikać wszelkich przetworzonych mięs w puszkach, suszonych, kiełbasach, kabanosów i innych.
- Raz w tygodniu warto zastąpić mięso daniem z fasoli, grochu, soi lub soczewicy. Rośliny strączkowe są bardzo polecane w diecie cukrzyka.
- 2-3 razy w tygodniu warto zastąpić mięso daniem z tłustej ryby morskiej (łososia, makreli, pstrąga, tuńczyka).
fot. Ryby to mięso polecane dla cukrzyków/ Adobe Stock, timolina
Przygotowanie mięsa dla cukrzyków
Równie ważne jak wybór odpowiedniego rodzaju mięsa, jest też jego umiejętne przygotowanie.
Mięso dla cukrzyka najlepiej:
- gotować (w wodzie, na parze lub w naczyniu do gotowania bez wody, soli i tłuszczu),
- piec (w żaroodpornym naczyniu, folii lub rękawie foliowym),
- dusić (bez uprzedniego obsmażenia).
Chorym na cukrzycę poleca się szczególnie dania mięsno-warzywne (z przewagą warzyw), np. mięso duszone z różnymi warzywami, pomidory, kabaczki lub cukinie nadziewane mięsem. Wiele inspiracji zajdziesz w jadłospisie diety DASH.
Warzywa wzbogacają potrawę w witaminy przeciwutleniające, czyli w witaminę E, C i beta-karoten. Chronią one „zły” cholesterol LDL przed utlenieniem, a to osłabia jego właściwości wywoływania miażdżycy. Witamina C, zawarta w wielu warzywach (np. w kapuście, papryce, brokułach, kalafiorze, pomidorach), zwiększa przyswajalność żelaza. To tylko niektóre zalety zdrowotne warzyw. Jest ich jednak bardzo dużo, a warzywa warto jeść w każdym posiłku.
Cukrzycy muszą unikać mięs smażonych – są najbardziej kaloryczne. Dla porównania: panierowany i smażony kotlet drobiowy to aż 430 kcal w 100 g, a gotowany w jarzynach kurczak zawiera tylko 108 kcal w 100 g.
Dlaczego tłuste mięsa szkodzą cukrzykom?
Skoro boczek i golonka nie podnoszą mocno cukru, dlaczego cukrzycy nie powinni ich jeść? Tłuste mięsa są przeciwwskazane cukrzykom z kilku powodów.
- Po pierwsze, tłuste mięsa zwiększają krzepliwość krwi.
- Po drugie, tłuszcz zwierzęcy to nasycone kwasy tłuszczowe. Podnoszą one cholesterol, a dieta bogata w te tłuszcze predysponuje do miażdżycy, na którą cukrzycy są bardzo narażeni.
- Po trzecie, tłuste mięsa mają dużo kalorii, a mało prozdrowotnych efektów. Są więc tuczące, a nadwaga i otyłość u cukrzyków bardzo podwyższa poważnych komplikacji zdrowotnych.
fot. Mięso przeciwwskazane cukrzykom/ Adobe Stock, kuvona
Ryby czy klasyczne mięso dla cukrzyka?
Mówiąc o mięsie w cukrzycy, zapomina się czasem, że ryby to też mięso. Tak, wegetarianie nie jedzą ryb i owoców morza, ale zalicza się je do mięs. Ten rodzaj mięsa w cukrzycy jest zdecydowanie polecany. Chudsze ryby wzbogacają jadłospis w białko cenne do obniżania glikemii. Tłuste ryby morskie są bogactwem przeciwzapalnych kwasów omega 3, które:
- zmniejszają ryzyko choroby wieńcowej,
- obniżają triglicerydy we krwi,
- obniżają ciśnienie krwi,
- przeciwdziałają zakrzepicy,
- przeciwdziałają arytmii.
Zdecydowanie opłaca się jeść ryby przy cukrzycy. Najbardziej polecane to: makrela, łosoś, śledź, halibut i inne tłuste morskie ryby.
Jak przygotować danie rybne dla cukrzyka?
Sam wybór odpowiedniej ryby to nie wszystko, by danie było dobre i zdrowe dla cukrzyka. Potrzeba jeszcze odpowiedniej techniki obróbki. Ryby są jednym z grillowych posiłków polecanych dla cukrzyków. Bez problemu przygotujesz je właśnie na grillu. Możesz je też piec, gotować na parze, zapiekać lub delikatnie obsmażać. Pamiętaj, by podać je w towarzystwie warzyw i świeżych ziół.
Co zamiast soli do przyprawiania mięsa dla cukrzyka?
Sól to jeden z większych wrogów cukrzyków. Sól podwyższa ciśnienie krwi, należy więc jej unikać (wielu diabetyków cierpi na nadciśnienie). Jednym z mitów o soli jest to, że jej ścisłe ograniczenie jest przesadą, bo sól aż tak bardzo nie szkodzi. To mylne podejście! Sól naprawdę przyczynia się do poważnych problemów zdrowotnych, a już szczególnie zauważą to cukrzycy. Zastępuj sól świeżymi i suszonymi ziołami: majerankiem, lubczykiem, jałowcem, kminkiem, bazylią i innymi ulubionymi przyprawami. Możesz korzystać też ze zdrowszej soli potasowej.
Czytaj także:
Obalamy mity: 10 mitów o cukrzycy, które mogą zaszkodzić
Ciasta dla cukrzyka - jak je przygotować? 5 sprawdzonych przepisów na ciasta dla diabetyka
Objawy cukrzycy: wczesne i nietypowe