Czy wegetarianie jedzą ryby? Wiele osób się myli, a odpowiedź jest prosta. Nie popełnij gafy

czy wegetarianie jedzą ryby fot. Adobe Stock, Drobot Dean
Odpowiedź na pytanie: czy wegetarianie jedzą ryby, jest klarowna. „Prawdziwi” wegetarianie nie jedzą mięsa, w tym mięsa ryb i skorupiaków. Oczywiście są też wegetarianie, którzy będą jeść ryby, ale oficjalnie nie nazywają się wegetarianami, a pescatarianami. Nie podawaj więc ryb i owoców morza gościom, którzy zadeklarowali, że są na diecie wegetariańskiej.
/ 27.01.2022 10:58
czy wegetarianie jedzą ryby fot. Adobe Stock, Drobot Dean

Wegetarianizm polega na tym, że nie je się żadnego mięsa, w tym mięsa ryb i owoców morza. Mimo to wiele osób serwuje ryby jako potrawę wegetariańską. To nietakt, a wielu wegetarian nie zje takiego posiłku lub zrobi to wbrew sobie. Sprawdź, skąd wzięły się te wątpliwości.

Spis treści:

  1. Czy wegetarianie mogą jeść ryby?
  2. Pescatarianie - wegetarianie którzy jedzą ryby
  3. Dlaczego uważa się, że wegetarianie jedzą ryby?

Czy wegetarianie mogą jeść ryby?

Być może znasz wegetarian, którzy jedzą ryby i owoce morza. Według oficjalnego nazewnictwa nie są to jednak wegetarianie, a pescowegetarianie. Wegetarianie powstrzymują się od jedzenia mięsa we wszelkiej formie. Nie jedzą też ryb i owoców morza. Mogą jeść za to jaja, mleko, sery i nabiał w innej formie.

Jeśli przygotowujesz posiłek dla osoby, która deklaruje wegetarianizm, nie stosuj ryb, skorupiaków, owoców morza i żadnych innych form mięsa. 

Oczywiście nikt nie zabrania okazjonalnego jedzenia owoców morza i ryb wegetarianom. Wiele osób decyduje się na dietę fleksitariańską, która jest bardziej elastyczna i z zasady dopuszcza jedzenie mięsa od czasu do czasu, według ustalonych przez siebie zasad. Najczęściej roślinożercy decydują się na złamanie diety wegetariańskiej:

  • w trakcie podróży,
  • gdy mają okazję spróbowania zupełnie nowej, ciekawej potrawy;
  • gdy mają dostęp do bardzo dobrej jakości produktów;
  • gdy mają ochotę na smak mięsa.

Jeśli nie znasz jednak danego wegetarianina i jego podejścia do odstępstw od diety, nie utrudniaj mu jej utrzymania. Przygotowanie w pełni wegetariańskiego obiadu lub kolacji nie będzie wyzwaniem. Masz szeroki wybór potraw roślinnych, nawet wiele tradycyjnych potraw kuchni polskiej jest wegetariańskich.

Pescawegetarianie - wegetarianie, którzy jedzą ryby

Wegetarianie, którzy jedzą ryby to pescawegetarianie, zwani inaczej peskatarianami. Pescawegetarianizm jest też często stanem pośrednim pomiędzy całkowitym niejedzeniem mięsa, a byciem wszystkożercą.

Wiele osób decyduje się jeść zazwyczaj roślinne, a od czasu do czasu sięgać po najzdrowsze ryby i owoce morza z powodów zdrowotnych. Ryby dostarczają bowiem cennych kwasów omega 3 i jodu, które są trudne do pozyskania z produktów roślinnych. Taki sposób odżywiania można polecić np. osobom na diecie w niedoczynności tarczycy lub diecie na endometriozę.

obiad wegetariański z rybamifot. Obiad peskawegetariański/Adobe Stock, sonyakamoz

Dlaczego uważa się, że wegetarianie jedzą ryby?

(Błędne) przekonanie o tym, że wegetarianie jedzą ryby, wzięło się w kulturze najprawdopodobniej z tradycji chrześcijańskiej. Tradycyjnie w piątki i dni postne „nie je się mięsa”, a jednak ryby są szeroko obecne na polskich stołach. Prawdopodobnie właśnie ta tradycja jest myląca dla wszystkich, którzy zastanawiają się, czy wegetarianie jedzą mięso ryb.

Czytaj także:
Dieta planetarna - jedyny jadłospis, który wyżywi ludzkość i nie zniszczy środowiska
Obalamy mity: Czy dieta wegańska jest zdrowa? (niedobory, anemia, suplementacja, ciąża)
Dieta wegańska - jadłospis i przepisy na 5 dni opracowane przez dietetyka

Redakcja poleca

REKLAMA