Zalety mleka
Mleko i przetwory mleczne należą do takich produktów, które powinny się znaleźć w codziennym jadłospisie osoby chorej na cukrzycę. Zawierają one wapń (chroniący przed osteoporozą). Jest on najlepiej przyswajalny przez organizm.
Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na wapń, powinno się wypić 2-3 szklanki mleka, kefiru lub jogurtu i zjeść porcję białego sera (8 dag).
Wady mleka
Laktoza (zawarty w mleku i produktach mlecznych cukier mleczny) podnosi poziom glukozy we krwi. U niektórych chorych na cukrzycę wypicie mleka na śniadanie powoduje wzrost glukozy we krwi. Zaleca im się uwzględnianie mleka w późniejszych posiłkach, kilka razy w ciągu dnia (w małych porcjach).
U niektórych osób (zwłaszcza starszych) zdarza się, że po wypiciu mleka pojawiają się bóle brzucha połączone z biegunką. Przyczyną tego może być hipolaktazja (nietolerancja laktozy), czyli cukru mlecznego. W takich przypadkach organizm wytwarza zbyt mało enzymu laktazy, który rozkłada cukier mleczny. Jak sobie wówczas pomóc? Zalecane jest picie jogurtu lub kefiru zamiast mleka albo wypijanie kilka razy w ciągu dnia bardzo małych ilości mleka, np. po ćwierć szklanki. Pomocne jest również przyjmowanie przed wypiciem mleka preparatu zawierającego enzym laktazę.
Uwaga: tłuszcz!
Zawarty w mleku tłuszcz obfituje w nasycone kwasy tłuszczowe i cholesterol, a te podwyższają cholesterol we krwi i przyczyniają się do rozwoju miażdżycy tętnic (choroby występującej częściej u diabetyków niż ludzi zdrowych).
Warto wiedzieć: Jak leczyć stopę cukrzycową?
Ilość nasyconych kwasów tłuszczowych w zdrowej diecie dostarczającej 1500 kcal (odchudzającej) nie powinna przekraczać 16 g na dzień.
Zarówno produkty do jedzenia, jak i do picia powinny mieć jak najmniej tłuszczu. Poleca się mleko i napoje mleczne 0,5% tłuszczu lub beztłuszczowe, sery białe chude lub półtłuste, serki homogenizowane i jogurty naturalne (owocowe są zwykle słodzone). Najlepiej ograniczyć spożywanie sera żółtego. Ponadto należy unikać dodawania śmietany do zup (można ją zastąpić jogurtem) i jedzenia tłustych miękkich serków, którymi smaruje się chleb (są to na ogół mieszanki masła z tłustym twarogiem).
Zdrowe posiłki mleczne
Mleko i produkty mleczne można wykorzystać w kuchni w rozmaity sposób. Przykłady zdrowych i pożywnych dań, to np. płatki lub musli na mleku lub z jogurtem, budyń na mleku, kisiel mleczny, galaretka z zsiadłego mleka, mleko zsiadłe z kaszą gryczaną, pasty z sera białego z rybą, z posiekaną cebulą lub czosnkiem, z pomidorami lub koncentratem pomidorowym, z tartym jabłkiem, ryż, najlepiej brązowy, z serem białym i truskawkami, pierogi leniwe, pierogi z serem białym, ruskie pierogi (z serem i gotowanymi ziemniakami) oraz deser z sera białego i posiekanych owoców.
Polecamy: Jak się oprzeć podjadaniu?