POLECAMY

Ile kalorii naprawdę potrzebujesz?

Masz zastrzeżenia do swojej wagi? Oto wskazówki, które pomogą ci to zmienić. Zobacz, ile kalorii naprawdę potrzebujesz!
Ile kalorii naprawdę potrzebujesz? fot. Fotolia

Zapotrzebowanie kaloryczne - dlaczego tyjemy?

Bez względu na to, czy ważysz za mało, czy za dużo, problem sprowadza się do limitu kalorii. Aby odłożył się kilogram tłuszczu, trzeba zgromadzić 7 tysięcy nadprogramowych kalorii. By stracić ten nadbagaż, należy zaś wprowadzić w diecie ograniczenia, które sprawią, że organizm sięgnie po nadwyżkę.

Zapotrzebowanie kaloryczne - jak schudnąć?

Przede wszystkim stopniowo, zwiększając lub zmniejszając dzienne limity o ok. 500 kcal. Tyle wystarczy, by w ciągu 2 tygodni zmienić wagę o kilogram. Ważne: Zanim zaczniesz eksperymentować z jadłospisem, sprawdź, czy twoja waga na pewno odbiega od normy. Jeśli nie, mankamenty figury postaraj się naprawić ćwiczeniami. Powinnaś przytyć lub schudnąć? Przed zastosowaniem diety, oblicz najpierw swoją przemianę materii. Możesz to zrobić na 2 sposoby.

Podstawowa przemiana materii - jak obliczyć?

Możesz to zrobić na dwa sposoby:

1. Przetestuj, ile kalorii możesz jeść dziennie, by waga stała w miejscu. W tym celu zważ się, a potem przez tydzień notuj wszystko co zjadasz i sprawdzaj w tabelach kalorycznych (np. na www.tabele-kalorii.pl) wartość energetyczną posiłków. Sumuj dane na koniec każdego dnia. Po tygodniu ponownie stań na wadze. Jeśli wynik będzie taki sam, jak przed testem, oznacza to, że jesz tyle, ile spalasz.

Uwaga! Aby schudnąć pomniejsz dzienną dawkę kalorii o 500, by przytyć, tyle właśnie dodaj do swojego menu.

Podczas testu twoja waga się zmieniła? Ponieważ każde 10 dag to 700 kcal, oblicz ile powinnaś ująć lub dodać, do menu, by waga się nie zmieniała i dopiero od tego wyniku odejmij (lub dodaj do niego) 500 kcal.

2. Mnożąc – jeśli masz 20–34 lata, pomnóż aktualną wagę przez 21,6, a jeśli jesteś starsza – przez 19,2. To twoja podstawowa przemiana materii. Dodaj do niej 500 kcal, gdy jesteś mało aktywna, 1000 kcal, jeśli wykonujesz średnio ciężką pracę lub czasem ćwiczysz albo 1500 kcal, gdy bardzo ciężko pracujesz lub codziennie trenujesz.

Przykład: jeżeli masz 40 lat, ważysz 68 kg i jesteś średnio aktywna, pomnóż 68 przez 19,2 (wyjdzie 1305,6 kcal) i dodaj 1000 kcal. Jeśli chcesz schudnąć, od wyniku (czyli ok. 2300 kcal) odejmij 500 kalorii. By przytyć dodaj 500 kcal.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)