Chrom wspomaga odchudzanie i zniechęca do podjadania słodyczy.

Wpływ chromu na odchudzanie

Chrom jest uważany za lidera w walce ze zbędnymi kilogramami, gdyż przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej . Jak działa chrom i gdzie możemy go znaleźć?
/ 11.03.2013 09:43
Chrom wspomaga odchudzanie i zniechęca do podjadania słodyczy.

Działanie chromu

Chrom wpływa na regulację poziomu cukru we krwi,  a przede wszystkim wzmaga produkcję insuliny (to właśnie insulina jest kluczowym składnikiem w walce z nadwagą). Ponadto wraz z insuliną bierze udział w metabolizmie białek. Wpływa na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, zmniejsza poziom frakcji LDL (powszechnie uznawana za „zły” cholesterol) zwiększając jednocześnie poziom HDL („dobry cholesterol”). Tym samym chrom jest wykorzystywany w profilaktyce miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. Pierwiastek ten wpływa również na łagodzenie stresu i zmęczenia, opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Chrom a odchudzanie

Chrom wpływa na metabolizm, zaś niedobór tego pierwiastka zmniejsza wychwytywanie wolnych kwasów tłuszczowych przez wątrobę. Pierwiastek ten ogranicza także odkładanie się tłuszczu w tkankach. Dzięki tym czynnościom chrom zapobiega otyłości. Zatem jeśli poziom chromu utrzymamy na zalecanym poziomie (albo zwiększymy do 200-400 mg) nasz metabolizm powinien przyspieszyć, a tym samym możemy schudnąć.

 Nie jest też obojętny w metabolizmie węglowodanów. Chrom bierze udział w regulacji wydzielania insuliny, zwiększa ilość magazynowanej glukozy w mięśniach zwiększając syntezę glikogenu (glikogen jest ważny przy aktywności fizycznej). Pierwiastek ten może pomóc, gdy podczas diety odchudzającej będziemy mieć problem z pohamowaniem apetytu na słodycze. Dzieje się tak, gdyż chrom utrzymuje na stałym poziomie stężenie cukru we krwi, który jest przyczyną właśnie utraty kontroli nad apetytem.

Zobacz także: Suplementy wspomagające odchudzanie

Niestety chrom nie jest cudownym środkiem na uzyskanie pięknej sylwetki. Chrom pomoże nam w utrzymaniu stałego poziomu cukru we krwi, ale jeśli chęć spożycia czegoś słodkiego wynika z sytuacji stresowej albo przyzwyczajeń, to nawet on nie powstrzyma nas przed podjadaniem. Ponadto powinniśmy pamiętać, że żaden suplement diety czy też „wspomagacz” utraty wagi nie będzie skuteczny, jeśli nie zmienimy nawyków żywieniowych i nie wprowadzimy aktywności fizycznej do planu dnia.

Źródła chromu

Chrom możemy kupić w postaci preparatu odchudzającego. Jeżeli jednak nie chcesz łykać tabletek, chrom znajdziesz w produktach takich jak:

 • Drożdże piwne,
 • Wątróbka, drób,
 • Przetwory zbożowe,
 • Suszone śliwki,
 • Orzechy,
 • Jabłka,
 • Kiełki pszenicy,
 • Ryby i owoce morza.

Przeciwwskazania

Suplementacja chromem nie jest wskazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących. Również cukrzycy zanim zaczną stosować preparaty z tym pierwiastkiem powinni skonsultować ten zamiar z lekarzem. Inne choroby, w których powinniśmy zrezygnować z wspomagania się tym mikroelementem to schizofrenia, depresja czy też choroba dwubiegunowa.

Objawy nadmiernego spożycia chromu

Przedawkowanie chromu może mieć niekorzystne skutki zdrowotne. Zbyt duże spożycie może spowodować:

 • Rozdrażnienie i wahanie nastroju,
 • Bóle głowy,
 • Bezsenność,
 • Znaczne przybranie na wadze przy regularnym wysiłku fizycznym.

W skrajnych przypadkach długotrwałe nadmierne spożycie tego pierwiastka może doprowadzić do nowotworów oraz zniszczenia struktury DNA.

Pamiętaj, że chrom w preparatach może występować wraz z kofeiną i efedryną, które również mogą wywoływać niekorzystne skutki zdrowotne (problemy z wątrobą, drgawki).

Chrom jako mikroelement jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i nie może go zabraknąć w żadnej diecie. Próbując zrzucić zbędne kilogramy możemy po niego sięgnąć, warto jednak przeanalizować wcześniej jadłospis. Jeżeli problem nie tkwi w sytuacjach stresowych, chrom pomoże nam utrzymać poziom cukru na odpowiednim poziomie, a tym samym uspokoi napady głodu.

Zobacz także:  Sposoby na wilczy głód