Zdziwiona młoda kobieta z rozłożonymi rękoma. Obok znak zapytania napisany białą kredą. fot. Adobe Stock

Czy plastry odchudzające działają? Próbowałaś?

Przyklejasz i chudniesz, w dzień oraz w nocy, bez wysiłku, bez diety! Bajka?
Barbara Dąbrowska / 31.07.2019 10:58
Zdziwiona młoda kobieta z rozłożonymi rękoma. Obok znak zapytania napisany białą kredą. fot. Adobe Stock

Producenci plastrów odchudzających obiecują błyskawiczny efekt i bezpieczne działanie. To złudne deklaracje! Substancje zawarte w plastrach odchudzających zazwyczaj nie pokonują w ogóle bariery skóry właściwej. Jedyne działanie, jakie mogą wykazywać to miejscowe rozgrzanie naskórka przez substancje aktywne takie jak pieprz cayenne. Na stronach internetowych sprzedających plastry na odchudzanie ciężko znaleźć ich precyzyjny skład, a często nie ma nawet informacji kontaktowych producenta.

Skład plastrów odchudzających

Z opakowania krzyczą napisy:

  • zmniejsza apetyt,
  • spala tkankę tłuszczową,
  • przyspiesza przemianę materii.

Wystarczy, że przykleisz plaster na odchudzanie na wybranej części ciała i chudniesz. Nie musisz już stosować diety ani intensywnej aktywności fizycznej. Istny cud! Producenci plastrów odchudzających ogólnikowo piszą o składzie, wymieniając wśród substancji czynnych między innymi ekstrakt z zielonej herbaty, L-karnitynę, pieprz cayenne, guaranę czy kwas HCA. Nigdzie jednak nie można znaleźć dokładnych danych ilościowych, ile danego składnika jest w pojedynczym plastrze.

Jak działają plastry na odchudzanie?

Większość substancji zawartych w plastrach odchudzających nie jest w stanie w ogóle przeniknąć przez barierę skóry właściwej. Podobnie dzieje się w przypadku balsamów odchudzających. Te same substancje podane doustnie, w postaci suplementu diety w tabletkach, wchłaniają się i mogą działać wsparte dietą i ruchem.

Fizjologicznie nie jest możliwa redukcja tkanki tłuszczowej z wybranej części ciała. Taki efekt można uzyskać tylko przez działania chirurgii plastycznej. Plastry odchudzające nie są w stanie odchudzić wyłącznie brzucha, czy ud.

Plastry na odchudzanie działają wyłącznie na poziomie naskórka, czyli tam gdzie je przykleiłaś. Większość z nich zawiera substancje rozgrzewające jak pieprz cayenne, dlatego czujesz ciepło i pieczenie. Masz złudne wrażenie, że „coś się dzieje”. Wiele osób, które próbowały plastrów odchudzających skarży się, że wywołują silne podrażnia, wysypki, reakcje alergiczne.

Gdzie kupić plastry odchudzające?

Pamiętaj, że plastry odchudzające to nie leki. Plastry na odchudzanie to kategoria suplementów diety. Żeby je sprzedawać nie trzeba przeprowadzać żadnych badań. Nie spodziewaj się zatem, że ich skuteczność została potwierdzona badania z udziałem ludzi, tak jak to się dzieje w przypadku leków w plastrach (np. z nikotyną, czy z hormonami).

Plastry na odchudzanie często oferowane są przez internet, czyli w tzw. kanale pozaaptecznym. Jeśli spojrzysz krytycznym okiem na sklepy internetowe oferujące plastry odchudzające okaże się, że często:

  • nie ma nim regulaminu zakupów,
  • nie ma danych kontaktowych do producenta.

Bywa, że plastry poleca dietetyk czy trener „słup”. Wyszukiwarka internetowa po wpisaniu danego nazwiska milczy jak zaklęta.  Uważaj także na opinie na forach internetowych. Niektóre są pisane przez tzw. marketingowców szeptanych, którym płaci się za kilka pochlebnych zdań o produkcie.

Dlaczego więc chcesz wydać kilkaset złotych na nieskuteczne plastry od nierzetelnego producenta? W biegu szukasz rozwiązań, które nie wymagają twojego udziału. Gdyby takie istniały świat nie tyłby na potęgę. Nie ma cudownego rozwiązania na nadwagę i otyłość, nigdy go nie będzie, bo to problem złożony. Z pewnością nie rozwiąże go żaden drogi plaster na odchudzanie!

Zobacz także:

Czy naprawdę potrzebujesz suplementu na włosy?
Słyszałaś o tyrozynie? Ten suplement zaskoczy cię działaniem
Co powinien mieć w składzie dobry suplement wspomagający odchudzanie?