Krople na odchudzanie - szczuplejsza talia czy uszczuplony budżet? Sprawdzamy

krople na odchudzanie fot. Adobe Stock, Valerii Honcharuk
Krople na odchudzanie zawierają zazwyczaj skoncentrowane wyciągi roślinne o właściwościach odchudzających. Według producentów poprawiają przemianę materii i przyspieszają spalanie tłuszczu. Buteleczka kropli na odchudzanie kosztuje od kilkudziesięciu, do kilkuset złotych. Czy faktycznie warto zainwestować w krople na odchudzanie, czy to strata pieniędzy?
/ 21.02.2022 14:14
krople na odchudzanie fot. Adobe Stock, Valerii Honcharuk

Krople na odchudzanie mają naturalnie przyspieszać metabolizm, poprawiać spalanie tłuszczu, a według niektórych producentów zastępują nawet aktywność fizyczną. Krople na odchudzanie są też elementem diety hCG. Sprawdziłyśmy, co zazwyczaj znajduje się w kroplach na odchudzanie i czy warto po nie sięgać.

Spis treści:

  1. Jak działają krople na odchudzanie?
  2. Co jest w kroplach na odchudzanie?
  3. Skład kropli na odchudzanie
  4. Krople na odchudzanie – działają czy nie?
  5. Zastosowałam krople na odchudzanie i schudłam - efekty
  6. Jak wybrać skuteczne krople na odchudzanie?
  7. Krople na odchudzanie - cena

Jak działają krople na odchudzanie?

Konkretne działanie kropli na odchudzanie, zależy od ich składu. Ciężko jednoznacznie stwierdzić, że krople na odchudzanie nie działają, lub że działają, bo producentów tych preparatów nie obowiązują żadne testy skuteczności. Kupując krople na odchudzanie, wierzysz firmom je sprzedającym „na słowo".

Krople na odchudzanie zazwyczaj zawierają wyciągi z roślin, które mają jakieś (mniejsze lub większe) właściwości odchudzające. Najczęściej krople na odchudzanie mają za zadanie:

  • zmniejszać apetyt,
  • przyspieszać metabolizm,
  • pozbywać się wody z organizmu,
  • wspierać spalanie tłuszczu.

Producenci deklarują, że stosowanie kropli na odchudzanie ma efekt odchudzający.

Co jest w kroplach na odchudzanie?

W kroplach na odchudzanie zazwyczaj znajdziesz substancje, które faktycznie mają jakieś udowodnione właściwości wspierające odchudzanie. Często są to znane zioła na odchudzanie. Nie oznacza to, że krople działają.

Słyszałaś pewnie o piciu zielonej herbaty na odchudzanie, odchudzających właściwościach octu jabłkowego, stosowaniu imbiru na odchudzanie i chromie na odchudzanie.

Krople mają łączyć te i podobne składniki wspierające chudnięcie. Producenci deklarują, że dzięki temu można otrzymać mieszankę, która idealnie wspiera chudnięcie. Czy w rzeczywistości się tak dzieje? Niekoniecznie...

Krople na odchudzanie podlegają tym samym regulacjom co suplementy diety. Są więc traktowane jako środki spożywcze, czyli bliżej im do jedzenia niż leków. Producenci nie muszą więc przeprowadzać żadnych badań udowadniających skuteczność. Opisy na opakowaniach kropli odchudzających są zazwyczaj niekonkretne.

Jeśli ktoś chce wprowadzić własne krople na odchudzanie na rynek, może poszukać substancji aktywnych o działaniu odchudzającym, pomieszać je i sprzedawać jako środek na odchudzanie. Nie ma wymagań dotyczących udowodnienia bezpieczeństwa i prawdziwości działania.

Skład kropli na odchudzanie

Przeanalizowałyśmy skład kilku popularnych w Polsce preparatów z kroplami na odchudzanie. Co w nich znalazłyśmy?

Jeden z preparatów, kosztujący ok. 150 zł za małą buteleczkę 50 ml, ma w składzie:

  • imbir,
  • mniszek lekarski (popularny mlecz),
  • szałwię,
  • lubczyk,
  • yerba matę.

Brak jakichkolwiek danych na temat stężeń ekstraktów. Nie jest to żadna nadzwyczajna i niedostępna kombinacja składników. Czy chcesz płacić tyle za zioła, które możesz włączyć do diety w formie herbat?

W kroplach na odchudzanie znajdują się też inne rośliny i ekstrakty roślinne:

  • zielona kawa na odchudzanie,
  • ekstrakty z żeń-szenia,
  • opuncja,
  • ekstrakt z pestek grejpfruta,
  • związki chromu,
  • różeniec górski,
  • korzeń maca,
  • traganek,
  • pewne aminokwasy,

i wiele, wiele innych.

krople na odchudzaniefot. Krople na odchudzanie/Adobe Stock, ronstik

Krople na odchudzanie – działają czy nie?

Większość dostępnych na rynku kropli na odchudzanie nie ma dowodów na działanie. Samo włączenie do jadłospisu drogich kropli, tabletek na odchudzanie i plastrów odchudzających, nie wyszczupli cię.

Dawka substancji aktywnej w większości kropli odchudzających jest zbyt mała. Krople na odchudzanie z chili, kurkumą i zieloną herbatą brzmią dobrze, prawda? Fakt, składniki te mają pewne właściwości sprzyjające odchudzaniu, ale nie da się umieścić działających dawek w kroplach. W badaniach naukowych, w których udaje się wykazać pozytywny efekt tych substancji, stosuje się znaczące stężenia przez długi czas.

Bardzo ciężko odpowiedzieć definitywnie na pytanie, czy krople na odchudzanie działają, bo w tej grupie jest naprawdę wiele preparatów. Wszystko zależy od tego, jakiego będziesz używać i czego potrzebujesz. Ryzykujemy jednak stwierdzeniem, że większość odstępnych na rynku kropli odchudzających odchudza jedynie twój portfel.

Jeśli chcesz korzystać z odchudzających właściwości wymienionych powyżej substancji, zainwestuj lepiej w wyizolowane, pojedyncze ekstrakty.

Zastosowałam krople na odchudzanie i schudłam - efekty

Jeśli stosowanie kropli na odchudzanie będzie dla ciebie dodatkową motywacją do diety i ćwiczeń, pewnie możesz spodziewać się efektu odchudzającego. Czy efekt będzie większy niż efekt placebo? Raczej na to nie licz.

Jak wybrać skuteczne krople na odchudzanie?

Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na włączenie kropli odchudzających do diety, dobrze przemyśl tę inwestycję. Dokładnie przyjrzyj się składowi preparatu.

  • Czy producent ujawnia, jakie są składniki takich kropli?
  • Czy tłumaczy mechanizmy, które mają ułatwić odchudzanie?
  • Wymienia substancje aktywne, które mają takie działanie?
  • Czy podaje stężenia i dawki substancji aktywnych?
  • Czy nie bierzesz leków, które mogą wchodzić w interakcje ze składnikami aktywnymi kropli na odchudzanie?

Wszystkie te pytania są ważne, zanim kupisz krople na odchudzanie. Decyzja o stosowaniu kropli na odchudzanie powinna być więc podparta zaufaniem do konkretnej firmy, researchem składu produktów i warto dobrze ją przemyśleć.

jakie krople na odchudzaniefot. Adobe Stock, ArtSys

Krople na odchudzanie - cena

Krople na odchudzanie mają jeszcze jedną ważną wadę: są zazwyczaj bardzo drogie. Mała buteleczka może kosztować od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Zastanów się, czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze na dokładne zaopatrzenie spiżarni w smaczne i zdrowe produkty spożywcze, lub karnet na zajęcia sportowe. Odniesiesz wtedy większy sukces w odchudzaniu, niż stosując różne krople.

Czytaj także:
Obalamy mity żywieniowe: 6 błędnych przekonań o łączeniu produktów w które dalej wierzysz
Obalamy mity żywieniowe: 7 mitów o odchudzaniu, w które dalej wierzysz
Obalamy mity żywieniowe: 9 popularnych mitów o pieczywie: tego nie wiesz na temat chleba

Redakcja poleca

REKLAMA