Wegetariańska Wielkanoc coraz częściej króluje w polskich domach. Wprawdzie duża część tradycyjnych przepisów świątecznych wymaga użycia mięsa - dotyczy to zarówno tych bożonarodzeniowych, jak i wielkanocnych - jednak wegetarianie nie muszą wcale czuć się wykluczeni z uroczystego biesiadowania. W menu na wielkanocne śniadanie bez trudu można umieścić co najmniej kilka bezmięsnych propozycji.
Spis treści:
Wegetariańska Wielkanoc
Trudno byłoby przygotować żurek bez dodatku mięsa, jednak przyrządzenie wielkanocnych jajek, smakowitego pasztetu lub pysznej sałatki, nie wymaga wcale dodawania jakiegokolwiek wyrobu mięsnego.
W poniższym zbiorze znajdziesz sporo świątecznych hitów dla tych, którzy nie jedzą (lub po prostu nie lubią) mięsa. Chociaż nie jestem wegetarianką, na wegetariańską Wielkanoc polecam zwłaszcza nasze przepisy na bezmięsne pasztety - naprawdę palce lizać.
Jajka faszerowane możesz wypełnić pastą z awokado, podsmażonych pieczarek, startej na tarce cukinii lub ozdobić je żółtym serem. Chyba największe pole do popisu dają wielkanocne sałatki. Święta przypadają przecież podczas pierwszych wiosennych dni, kiedy na straganach i w warzywniakach królują barwne nowalijki.
Świeża rzodkiewka, zielony ogórek, pomidorki koktajlowe, duża ilość rzeżuchy lub kiełków, a także lekko podgotowany brokuł to tylko niektóre składniki, które możesz umieścić w wegetariańskiej sałatce. Warto zauważyć również fakt, że wegetariańska Wielkanoc nie wyklucza przyrządzenia tradycyjnych ciast, czyli pysznych babek i kuszących mazurków. W przypadku wegan warto lekko zmodyfikować przepis i przygotować słodkości bez żadnych składników odzwierzęcych.
Wegetariańska pieczeń warzywna
Warzywna pieczeń to doskonały pomysł na wegetariański obiad wielkanocny. Doskonale smakuje podana z gęstym sosem, a także jako smarowidło na kanapce. Możesz przyprawić ja dowolnie według uznania.
Składniki:
- 1/2 kg czerwonej soczewicy,
- 3 korzenie pietruszki,
- 3-4 marchewki,
- pół szklanki ugotowanego ryżu,
- szklanka kaszy jaglanej,
- ok. pół szklanki skrobi ziemniaczanej,
- 4 jajka,
- sól i pieprz,
- słodka papryka,
- szczypta ostrej papryki,
- majeranek,
- tymianek,
- oliwa z oliwek.
Sposób przygotowania:
- Wszystkie warzywa umyj i obierz. Cebulę pokrój drobno, a pietruszkę i marchewkę zetrzyj na tarce o grubych oczkach. Następnie podsmaż całość na odrobinie oliwy z oliwek (na małym ogniu). Następnie zdejmij z ognia.
- Do dużego garnka wrzuć soczewicę oraz kaszę jaglaną, dokładnie wypłucz, a następnie zalej woda tak, aby całość była przykryta przynajmniej kilka centymetrów.
- Dodaj odrobinę soli do smaku, łyżeczkę oliwy, a następnie gotuj do miękkości pod przykryciem (ok. 15 minut). Następnie odcedź całość albo pozwól, aby pozostała woda odparowała (zdejmij pokrywkę i gotuj na małym ogniu, cały czas mieszając).
- Wymieszaj soczewicę, kaszę oraz ugotowany wcześniej ryż razem z warzywami i poczekaj, aż lekko ostygną, a następnie dodaj jajka oraz skrobię ziemniaczaną. Delikatnie wymieszaj szpatułką lub dłonią, aż całość dobrze się połączy.
- Skrobię dodawaj stopniowo. Jeśli masa będzie zbyt gęsta, możesz dolać niewielką ilość wody.
- Przygotuj keksówkę — wysmaruj ją odrobiną oliwy i obsyp mąka lub bułką tarta. Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Wyłóż masę do formy i piecz ok. 60 minut, aż do suchego patyczka.
fot. Wegetariańska pieczeń warzywna/Adobe Stock, Grzej
Wege żurek wielkanocny
Wegetariańskie święta wielkanocne nie mogą obyć się bez aromatycznego żurku na zakwasie. W wersji bezmięsnej zrezygnuj z białej kiełbasy, a bulion ugotuj tylko na włoszczyźnie.
Składniki:
- pęczek włoszczyzny,
- 500 ml zakwasu na żurek,
- ząbek czosnku,
- 100 ml śmietany (opcjonalnie),
- kilka listków laurowych,
- kilka ziarenek ziela angielskiego,
- starty chrzan,
- ugotowane jajka (opcjonalnie).
Sposób przygotowania:
- Warzywa umyj, obierz i włóż do garnka z wodą. Zagotuj całość razem z listkami laurowymi i zielem angielskim. Pod koniec dodaj posiekany czosnek.
- Gotuj do miękkości, a następnie dodaj zakwas w ilości wedle uznania. Im więcej dodasz, tym żurek będzie bardziej kwaśny.
- Podgotuj jeszcze przez chwilę, aż całość dobrze się połączy, a następnie — jeśli chcesz — zabiel wege żurek śmietaną.
- Dodaj resztę przypraw według uznania. Podawaj z tartym chrzanem oraz jajkami.
fot. Wielkanocny żurek wegetariański/Adobe Stock, FomaA
Wiosenna sałatka na Wielkanoc
Wiosna to czas nowalijek. Nic więc dziwnego, że najbardziej popularne wegetariańskie potrawy wielkanocne to przede wszystkim orzeźwiające sałatki. Jeśli jesteś na diecie wegetariańskiej, spróbuj wersji z rzodkiewką, jajkiem oraz sosem majonezowym.
Składniki:
- miks sałat,
- kilka listków świeżego szpinaku,
- 4-5 dużych rzodkiewek,
- szczypiorek,
- 2-3 młode ogórki,
- garść rzeżuchy,
- cebula dymka,
- łyżka majonezu lub jogurtu,
- sól i pieprz,
- majeranek,
- łyżeczka soku z cytryny.
Sposób przygotowania:
- Pokrój ogórki w cienkie paski lub kostkę, rzodkiewkę i cebulę w kostkę.
- Posiekaj szpinak i szczypiorek. Wymieszaj całość z miksem sałat, dopraw do smaku ulubionymi przyprawami.
- Wykonaj dressing mieszając majonez lub jogurt z solą, pieprzem oraz majerankiem. Dodaj do sałatki i wymieszaj lub pozostaw jako dekorację.
- Przed podaniem skrop całość sokiem z cytryny.
fot. Wielkanocna sałatka z nowalijek/Adobe Stock, Madeline Steinbach
W wersji wegańskiej możesz zastąpić jajka kawałkami awokado, a zamiast klasycznego majonezu wykorzystać jego wegańską wersję lub zrobić dressing na podstawie jogurtu sojowego.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 01.04.2020
Zobacz pozostałe przepisy na wegetariańską Wielkanoc: