Intercyza - jak ją spisać?

Intercyza - jak ją spisać?

Czy intercyza świadczy o dbaniu o potrzeby partnera, ukochanego, przyszłego małżonka czy wręcz przeciwnie? Świadczy o chęci zabezpieczenia swoich praw. Gdzie, jak i kiedy należy sporządzić intercyzę czyli umowę małżeńską?
/ 26.09.2016 15:05
Intercyza - jak ją spisać?

U notariusza

Umowa małżeńska, która zmienia ustawowy ustrój wspólności majątkowej powinna być pod rygorem nieważności sporządzona w formie aktu notarialnego. Intercyza sporządzona w innej formie (np. pisemnej) jest zatem bezwzględnie nieważna.

Gdy już wiemy, w jaki sposób unormować relacje majątkowe z małżonkiem lub narzeczonym powinniśmy udać się do notariusza, który sporządzi odpowiedni akt.

Przed sporządzeniem umowy warto wiedzieć, że w pewnych wypadkach notariusz odmówi uregulowania kwestii majątkowych w sposób, w jaki życzyliby sobie małżonkowie.

Przykład: Małżonkowie chcą, by przedmioty nabyte w przyszłości w drodze darowizn weszły w skład majątku wspólnego. Notariusz odmawia sporządzenia intercyzy w takim kształcie.

 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/01.08.2018 10:41
intercyzę najlepiej spisać notariusza bo wtedy ten dokument jest prawomocny. Ja spisywałam w kancelarii Marty Sajkiewicz-Zarzyckiej w Krakowie.
/28.01.2015 21:10
Ja tez jestem zwolenniczką intercyzy, a co. Trzeba dbać o siebie, nigdy niewiadomo co nas spotka. Ja podpisywalam - u u http://www.notariusz.bielsko.pl/ , akurat w tym względzie bardzo się dobrze z męzem dogadaliśmy, on też był za.
/20.08.2011 01:34
Na umowę majątkową małżeńską (słowo "intercyza" źle się ludziom kojarzy;) nie zawsze należy patrzeć przez pryzmat braku zaufania. Czasem wręcz przeciwnie. Taka umowa może być wyrazem troski o rodzinę, gdy ktoś prowadzi swój biznes i nie chce, by w razie problemów (a różnie bywa) pewnego dnia w pięknym nowym domu zjawił się komornik i zabrał wszystko, na co oboje małżonkowie pracowali, nierzadko spłacając przez długie lata kredyty. Umowa taka nie zawsze oznacza dzielenie wszystkiego na "moje" i "twoje". Można w ten sposób rozszerzyć lub zawęzić zakres majątku wspólnego, określić dokładnie, co ma do niego należeć, a co nie. Zatem mówienie: "intercyza jest zła, bo jest zła i koniec" pokazuje, że tak naprawdę nie ma się na ten temat zielonego pojęcia.
POKAŻ KOMENTARZE (4)