Ślub symboliczny - popularna alternatywa dla tradycyjnych zaślubin. Na czym polega?

Ślub symboliczny cieszy się dużą popularnością fot. Adobe Stock
Ślub symboliczny polega na złożeniu przysięgi przez dwie osoby, które z różnych powodów nie mogą wziąć ślubu konkordatowego lub cywilnego.
/ 10.03.2020 10:27
Ślub symboliczny cieszy się dużą popularnością fot. Adobe Stock

W Polsce od lat najpopularniejszym typem ślubu jest ślub konkordatowy, który łączy ze sobą ceremonię kościelną i cywilną. Coraz częściej pary decydują się jednak na ślub symboliczny. Sprawdziłyśmy, na czym on polega i kogo dotyczy. 

Spis treści:

  1. Ślub symboliczny - co to?
  2. Ślub symboliczny - dla kogo?
  3. Ślub symboliczny - kto może go udzielać?
  4. Ślub symboliczny - jak wygląda ceremonia?
  5. Ślub symboliczny a ślub humanistyczny - różnice
  6. Inne typy alternatywnych ślubów

Ślub symboliczny - co to?

Ślub symboliczny to nic innego, jak ceremonia złożenia sobie przysięgi przez dwie osoby, które postanowiły spędzić ze sobą życie, jednak nie chcą lub nie mają możliwości pobrać się w bardziej tradycyjny sposób. Jest to uroczystość umowna, nie mająca przełożenia na status cywilny danych osób  ani konsekwencji prawnych. W przypadku zakończenia relacji nie jest konieczny rozwód. 

Ślub symboliczny - dla kogo?

Zaślubiny symboliczne są s†worzone dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą, albo nie chcą wziąć ślubu cywilnego, bo ich związek jest niezgodny z zasadami prawa lub tradycyjne formy zaślubin nie spełniają ich wymagań. Dotyczy to chociażby ludzi innej niż heteroseksualna orientacji, par, w których jedna ze stron nie ma rozwodu lub ludzi żyjących w związkach poliamorycznych.  

Ślub symboliczny - kto może go udzielać?

Za poprowadzenie tego typu uroczystości odpowiada mistrz ceremonii. Może być to dowolnie wybrana przez narzeczonych osoba. Nie musi mieć odpowiednich kwalifikacji prawnych ani ukończonych kursów. 

Bardzo często jednak osoby biorące ślub symboliczny zatrudniają jako mistrza ceremonii osobę, która ma doświadczenie w prowadzeniu podobnych uroczystości. Tego typu usługi szczególnie popularne są w USA, gdzie śluby symboliczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Ślub symboliczny - jak wygląda ceremonia?

Sama uroczystość zależy tylko i wyłącznie od osób składających sobie przysięgę. Jest to ceremonia bardzo spersonalizowana. Może przypominać tradycyjne wesele lub małe spotkanie w gronie rodziny. Możliwości są nieograniczone. 

Ślub symboliczny a ślub humanistyczny - różnice

Do uroczystości symbolicznej bardzo podobną formą zaślubin jest ślub humanistyczny. To rozwiązanie dla osób, które wyznają humanizm, będący specyficznym nurtem filozoficznym i światopoglądem. W Polsce ślubów  humanistycznych udzielają głównie (ale nie tylko) celebranci z Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów.

Inne typy alternatywnych ślubów

Jeśli para nie chce brać klasycznego ślubu kościelnego lub cywilnego, ma do wyboru jeszcze inne możliwości. Część z narzeczonych decyduje się na ślub jednostronny, który od klasycznej ceremonii kościelnej różni się tym, że przysięgę przed Bogiem składa tylko jedna z osób. 

Zobacz więcej informacji dotyczących ślubów:

Tagi: Ślub

Redakcja poleca

REKLAMA