obrączki fot. Fotolia

Ślubny prezent - czyli ile włożyć do koperty dla młodej pary?

Wiele par młodych w dniu swojego święta, woli otrzymać kopertę, niż konkretny prezent. Za zebrane pieniądze młodzi kupują to, czego najbardziej potrzebują. Czy wiesz jednak, ile pieniędzy wypada włożyć do koperty?
obrączki fot. Fotolia

Para młoda otrzymuje zwykle od gości upominki z okazji ślubu. Dawniej były to prezenty rzeczowe, na przykład pościel, sztućce, czy uroczysta zastawa. Dziś czasy się zmieniły. Dużo łatwiej jest dać gotówkę, niż biegać po sklepach w poszukiwaniu czegoś, co może spodoba się parze młodej, a może nie.

Koperta z pieniędzmi jest też bardziej uniwersalna. Za zgromadzoną sumę młodzi mogą przecież kupić sobie to, co będą chcieli. Pojawia się jednak pytanie o to, ile wypada włożyć do koperty? 200, 300, 500 a może 1000 złotych? 

Koperta dla pary młodej - ile wypada włożyć?

Jeśli nie wiesz, ile włożyć do weselnej koperty, kieruj się złota zasadą, w myśl której należy dać tyle, na ile cię stać w danym momencie. Para młoda na pewno nie chciałaby, abyś zaciągała pożyczkę tylko po to, aby podarować im sporą dawkę gotówki. Standardowa kwota to 150 – 300 zł od pary. Najgorszą z możliwych opcji jest podarowanie pustej koperty, albo wypchanej gazetą.   

...aby zwróciło się za talerzyk

Wiele osób szacuje sobie, ile wynosi koszt przysłowiowego weselnego talerzyka i na tej podstawie decyduje o sumie, którą podaruje parze młodej. Jeśli więc koszt talerzyka zostanie oszacowany na 175 zł, to para zwykle daje ok. 400 zł. Takie sposób ma jednak i swoje wady.

Przecież ślub to nie tylko koszty talerzyka. Suknia, zespół muzyczny, ceremonia w kościele, obrączki … wymieniać można dużo. Z drugiej jednak strony przecież nikt nie powiedział, że ślub ma się zwrócić, a prawda jest taka, że koszty wesela są raczej bezzwrotne. Para młoda najczęściej ma świadomość tego, że nie otrzyma w prezencie równowartości wydanej sumy i na pewno nie będzie tego oczekiwała od swoich gości.

Planujesz zakup laptopa albo smartfona? Zaoszczędź, wchodząc na stronę Media Expert kody rabatowe

Top 10 prezentów ślubnych - to się spodoba każdej młodej parze!

W zależności od relacji z parą młodą

Kwota, jaką powinnaś dać parze młodej z reguły jest uzależniona od relacji, jakie cię z nimi łączą. Bardzo ogólnie przyjęło się, że:

  • Przyjaciele i znajomi zwykle dają od 150 do 300 zł od pary,
  • Rodzina od 200 do nawet 1000 zł od pary (chociaż najczęściej jest to suma 500 zł),
  • Chrzestni dają zwykle od 1000 wzwyż, a wszystko zależy od ich majętności,
  • Rodzeństwo i dziadkowie powinni podarować kwotę od 400 do 1000 zł,
  • Rodzice, jeśli byli organizatorami wesela, zwykle dają symboliczny prezent lub niewielką gotówkę. Jeśli nie organizowali ślubu, powinni do koperty włożyć minimum 1000 zł.

Podpowiadamy, jaki prezent podarować weselnym gościom

Wesele nie ma się zwrócić!

Wesele to nie żaden biznes, który ma przynieść zysk. Z takiego założenia powinna wyjść każda młoda para, aby się nie rozczarować. Należy pamiętać, że tak jak na urodziny, tak i na wesele, nie zaprasza się znajomych i rodziny dla prezentów, a tym bardziej dla pieniędzy. To, ile do koperty włożą najbliżsi oraz przyjaciele, to ich wybór, który często pokierowany jest sytuacją materialną. 

Lepiej dać mniej, niż ...

Czy chciałabyś, aby twoja kuzynka lub najbliższa przyjaciółka nie pojawiła się na twoim ślubie, ponieważ nie stać jej na włożenie do koperty 400 zł? Pewnie nie. W dzisiejszych czasach to sami goście weselni napędzają machinę "kto da więcej do koperty" i przez włożoną sumę są gotowi oceniać relacje, jakie ich łączą z parą młodą. Niestety, niesłusznie.

Osobiście byłoby mi przykro, gdyby na moim ślubie ktoś nie pojawił się tylko ze względu na to, że nie było go stać na prezent. Lepiej jest więc dać tyle, na ile nas w danym momencie stać, niż nie przyjść wcale i sprawić przykrość nowożeńcom.

Z drugiej strony lepiej jest włożyć mniej, niż dać pustą kopertę. Nie wierzysz, że takie rzeczy jeszcze się dzieją? Niestety, prawda jest taka, że opowieści o pociętych gazetach lub pustych kopertach to nie legendy miejskie, ale prawdziwe historie. Jeśli na wesele zaproszono standardowo około 100-150 osób, para młoda zapewne nigdy nie dowie się, kto był tym niemiłym żartownisiem. Niesmak jednak pozostaje. 

Zobacz także:
5 żenujących pytań, których lepiej nie zadawać weselnym gościom!Poznaj 5 sytuacji, które mogą nie spodobać się gościom weselnym!Szukasz prezentu ślubnego? Oto top 10 propozycji!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (110)
/06.05.2019 21:19
Wesela nie robi się po to "by się zwróciło" ktoś kto robi wesele wie jaki to wydatek i nie organizuje go nie mając pieniędzy. Chyba że robi się wesele na pokaz... nie powinno się wymagać zwrotu kosztów wesela przez gości. Jeśli robisz wesele to Ty zapraszasz a nie na odwrót. Gość daje tyle ile uważa za słuszne daje tyle na ile w danym momencie go stać. Nie wypada to przyjść z pustymi rękami co najwyżej. A i tak w tym dniu nie liczą się pieniądze a obecność najbliższych. pozdrawiam
/18.04.2019 08:57
Z jakiej racji świadek ma dać więcej niż zwykły gość? I co to jest za kwota 5tys.? Chyba dla kogoś z wyższej klasy społecznej. Moim zdaniem, dziś każdego jest stać żeby za parę dać te 400zł i to jest prezent rozsądny. (pomijając np. chrzestnych czy dziadków). Dać poniżej tej kwoty za parę to poprostu wstyd. Tak jak już ktoś wcześniej napisał - O ślubie wiadomo jest sporo wcześniej, więc pieniądze można odłożyć. Nie zapominajmy, że Para Młoda wydaje na nas znacznie więcej niż przysłowiowy "talerzyk". Alkohol, napoje, tort.... To wszytko jest dodatkowo płatne.
/23.03.2019 22:31
Wiadomo że nie każdy jest w stanie dać tyle samo u nas np jeśli się nie ma porostu nie idziemy jak słyszę że na wesele dla młodych tyle i tyle za dużo lub jak to nazbierać przecież o danym ślubie nie jesteśmy informowani z dnia na dzień więc jaki problem zbierać sobie pieniążki wcześniej W moim domu znajomym zawsze dawało się tak by zwróciło się za salę i to zazwyczaj było 500 zł chrzestny 2000 świadek 1000-2000 bliższa rodzina 600-800
POKAŻ KOMENTARZE (107)