obrączki fot. Fotolia

Ile włożyć do koperty na ślub dla pary młodej? Zobacz, jakie zwyczaje panują

Ile włożyć do koperty na ślub? To pytanie zadaje sobie niemal każdy gość weselny. Wiele par młodych w dniu swojego święta, woli otrzymać kopertę, niż konkretny prezent. Za zebrane pieniądze młodzi kupują to, czego najbardziej potrzebują.
obrączki fot. Fotolia

Para młoda otrzymuje zwykle od gości upominki z okazji ślubu. Dawniej były to prezenty rzeczowe, na przykład pościel, sztućce, czy uroczysta zastawa. Dziś czasy się zmieniły. Dużo łatwiej jest dać gotówkę, niż biegać po sklepach w poszukiwaniu czegoś, co może spodoba się parze młodej, a może nie.

Koperta z pieniędzmi jest też bardziej uniwersalna. Za zgromadzoną sumę młodzi mogą przecież kupić sobie to, co będą chcieli. Pojawia się jednak pytanie o to, ile wypada włożyć do koperty? 200, 300, 500 a może 1000 złotych? 

Koperta dla pary młodej - ile wypada włożyć?

Jeśli nie wiesz, ile włożyć do weselnej koperty, kieruj się złota zasadą, w myśl której należy dać tyle, na ile cię stać w danym momencie. Para młoda na pewno nie chciałaby, abyś zaciągała pożyczkę tylko po to, aby podarować im sporą dawkę gotówki. Standardowa kwota to 150 – 300 zł od pary. Najgorszą z możliwych opcji jest podarowanie pustej koperty albo wypchanej gazetą.   

Ile włożyć do koperty na ślub
fot. Adobe Stock

...aby zwróciło się za talerzyk

Wiele osób szacuje sobie, ile wynosi koszt przysłowiowego weselnego talerzyka i na tej podstawie decyduje o sumie, którą podaruje parze młodej. Jeśli więc koszt talerzyka zostanie oszacowany na 175 zł, to para zwykle daje ok. 400 zł. Takie sposób ma jednak i swoje wady. Przecież już same przygotowania do ślubu są kosztowne. 

Ślub to nie tylko koszty talerzyka. Suknia ślubna, zespół muzyczny, ceremonia w kościele, obrączki … wymieniać można dużo. Z drugiej jednak strony przecież nikt nie powiedział, że ślub ma się zwrócić, a prawda jest taka, że koszty wesela są raczej bezzwrotne. Para młoda najczęściej ma świadomość tego, że nie otrzyma w prezencie równowartości wydanej sumy i na pewno nie będzie tego oczekiwała od swoich gości.

W zależności od relacji z parą młodą

Kwota, jaką powinnaś dać parze młodej z reguły jest uzależniona od relacji, jakie cię z nimi łączą. Bardzo ogólnie przyjęło się, że:

  • Przyjaciele i znajomi zwykle dają od 150 do 300 zł od pary,
  • Rodzina od 200 do nawet 1000 zł od pary (chociaż najczęściej jest to suma 500 zł),
  • Chrzestni dają zwykle od 1000 wzwyż, a wszystko zależy od ich majętności,
  • Rodzeństwo i dziadkowie szacuje się na kwotę od 400 do 1000 zł,
  • Rodzice, jeśli byli organizatorami wesela, zwykle dają symboliczny prezent lub niewielką gotówkę. Jeśli nie organizowali ślubu, do koperty zazwyczaj wkładają od 1000 zł wzwyż.

Wesele nie ma się zwrócić!

Wesele to nie żaden biznes, który ma przynieść zysk. Z takiego założenia powinna wyjść każda młoda para, aby się nie rozczarować. Należy pamiętać, że tak jak na urodziny, tak i na wesele, nie zaprasza się znajomych i rodziny dla prezentów, a tym bardziej dla pieniędzy. To, ile do koperty włożą najbliżsi oraz przyjaciele, to ich wybór, który często pokierowany jest sytuacją materialną. 

Lepiej dać mniej, niż ...

Czy chciałabyś, aby twoja kuzynka lub najbliższa przyjaciółka nie pojawiła się na twoim ślubie, ponieważ nie stać jej na włożenie do koperty 400 zł? Pewnie nie. W dzisiejszych czasach to sami goście weselni napędzają machinę „kto da więcej do koperty" i przez włożoną sumę są gotowi oceniać relacje, jakie ich łączą z parą młodą. Niestety, niesłusznie.

Lepiej jest więc dać tyle, na ile nas w danym momencie stać, niż nie przyjść wcale i sprawić przykrość nowożeńcom.

Z drugiej strony lepiej jest włożyć mniej, niż dać pustą kopertę. Nie wierzysz, że takie rzeczy jeszcze się dzieją? Niestety, prawda jest taka, że opowieści o pociętych gazetach lub pustych kopertach to nie legendy miejskie, ale prawdziwe historie. Jeśli na wesele zaproszono standardowo około 100-150 osób, para młoda zapewne nigdy nie dowie się, kto podarował pustą kopertę. Niesmak jednak pozostanie. 

Więcej o tradycjach związanych ze ślubem i weselem:
5 żenujących pytań, których lepiej nie zadawać weselnym gościom!Poznaj 5 sytuacji, które mogą nie spodobać się gościom weselnym!Szukasz prezentu ślubnego? Oto top 10 propozycji!