POLECAMY

Komunikacja a nauka szybkiego czytania

Poznaj kolejne etapy szybkiego czytania i ich wpływ na nasz mózg.
Komunikacja a nauka szybkiego czytania

Etap czytania: komunikacja

Komunikacja to korzystanie ze zdobytej wiedzy. Obejmuje ona formy pisane, mówione, techniki prezentacyjne, twórczą ekspresję, a nawet taniec i inne rodzaje zachowań. Tutaj jest też miejsce na zdecydowanie najistotniejszą, choć lekceważoną cechę ludzkiego umysłu, czyli myślenie. Stanowi ono ciągły proces zewnętrznej integracji.

Aby skutecznie zapamiętać i zwiększyć możliwość komunikacji, należy jak najszybciej wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce. Jak wynika z badań Edgara Dale, zapamiętujemy zaledwie 10% tego, co widzimy. 70% tego, co mówimy, a aż 90% tego, co mówimy i robimy!

Stąd wniosek, że w celu lepszego zapamiętania nowej wiedzy, powinieneś przekazać ją komuś innemu (nauczyć kogoś), lub/i wykorzystać wiedzę w praktyce.

Komunikacja to ostatni etap, który opisuje definicja czytania Tony Buzana.

Pamiętaj: Jeśli chcesz szybko i efektywnie czytać, szlifuj wszystkie etapy, które wyróżnił.

Wyobraź sobie, że każdy etap to filar budynku. Jeśli jeden się zawali, budynek runie. Jeśli zadbasz o każdy filar, budynek będzie silny i trwały!

Zobacz też : Czego unikać podczas czytania?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/7 lat temu
Umiejętność szybkiego czytania daje się wykorzystać przy czytaniu wszelkiego rodzaju nośników. To jest umiejętność innego widzenia: szerokokątnego, widzenia całych wyrazów, linijek i fragmentów tekstu. Nie ma znaczenia czy czyta się treść na papierze czy na monitorze (ebook). Moja 9letnia pociecha- czyta 396 słów na minutę, i nie jest wybitna. Dla porównania- dorosły, czytający sprawnie- czyta 150-250 wyrazów/ min....