POLECAMY

Biblia - motywy biblijne

Motywy biblijne ze Starego i Nowego Testamentu.
Biblia - motywy biblijne

Poznaj najważniejsze motywy biblijne

spis treści:

 1. Raj (Eden)

 2. Wąż

 3. Jabłko Adama

 4. Kainowe znamię

 5. Arka Noego

 6. Sodoma i Gomora

 7. Słup soli

 8. Wieża Babel

 9. Krzak gorejący

 10. Manna z nieba

 11. Przejście morza suchą nogą

 12. Miska soczewicy

 13. Wdowi grosz

 14. Syn marnotrawny

 15. Trąby jerychońskie

 16. Plagi egipskie

 17. Salomonowy wyrok

 18. Judaszowe srebrniki

 19. Umywać ręce

 

Raj (Eden)

Miejsce wiecznej szczęśliwości, bezpieczeństwa i dobrobytu, skąd Adam i Ewa zostali wygnani za grzech pierworodny.

 

Wąż

Symbol grzechu, szatana, zła. Szatan, przemieniony w węża, namówił Ewę do zerwania owocu z drzewa wiadomości dobrego i złego.

 

Jabłko Adama

Dziś oznacza chrząstkę w krtani, szczególnie widoczną u mężczyzn. Legenda głosi, że gdy Adam dał się namówić Ewie na zjedzenie jabłka, kawałek zakazanego owocu utkwił mu w gardle.

Kainowe znamię

Piętno zbrodniarza, mordercy, bratobójcy. Kain zabił z zazdrości swego brata Abla, a Bóg napiętnował go znamieniem na czole.

 

Arka Noego

Symbol dobroci Boga dla wybranego z ludu, jedynego sprawiedliwego człowieka. W arce Noe uratował po parze wszystkich zwierząt, które po potopie rozmnożyły się i stanowiły zalążek nowego życia na zniszczonej wodą ziemi.

 

Sodoma i Gomora

Symbol grzechu, wyuzdania, niemoralnych występków, zboczeń seksualnych. Bóg zniszczył Sodomę i Gomorę, dwa miasta, uratował jedynie Lota.

 

Słup soli

Żona Lota została zamieniona w słup soli za nieposłuszeństwo. Dziś to określenie może również oznaczać zaskoczenie, zdziwienie.

 

Wieża Babel

Symbolizuje zamęt, bałagan, zbiorowisko ludzi posługujących się różnymi językami. Biblia opowiada o tym, jak potomkowie Noego zapragnęli zbudować wieżę tak wysoką, by sięgała do nieba. Bóg nie dopuścił do tego, pomieszał budowniczym języki, by nie mogli się ze sobą porozumieć.

 

Krzak gorejący

Motyw pochodzący z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Ukryty w krzaku gorejącym Bóg przemawiał do Mojżesza.

Manna z nieba

Jeden z Boskich cudów danych narodowi izraelskiemu. Stwórca zsyłał głodnym wędrowcom jadło w postaci manny. Dziś wyrażenie to oznacza cudowny ratunek, nadzwyczajny dar, niespodziewaną pomoc.

 

Przejście morza suchą nogą

Izraelici w swojej wędrówce z Egiptu zatrzymali się nad brzegiem Morza Czerwonego. Bóg uczynił cud: wody rozstąpiły się i podróżni przeszli bezpiecznie po dnie morskim, uciekając przed pościgiem egipskim.

 

Miska soczewicy

Motyw pochodzi z dziejów Ezawa, który za miskę soczewicy sprzedał Jakubowi swoje pierworództwo. Wyrażenie można rozumieć jako oddanie czegoś bezcennego za rzecz małej wagi.

Zobacz też : Nowy Testament - przypowieści

 

Wdowi grosz

Symbolizuje dar okupiony wielkim wyrzeczeniem. Motyw ten pochodzi z przypowieści o ubogiej wdowie, która złożyła w synagodze jedynie jeden grosz. Dla niej było to wszystko, co posiadała. Liczyła się jednak jej ofiara i jej poświęcenie, a nie wartość daru.

 

Syn marnotrawny

Ktoś, kto zbłądził, lecz potrafił przyznać się do tego i naprawić swoje złe postępowanie. Motyw pochodzi z przypowieści o synu, który opuścił ojca i przetrwonił swoją część majątku. Wrócił jednak skruszony do ojca, a ten wybaczył mu błędy i przyjął z radością.

 

Trąby jerychońskie

Symbolizują potęgę Boga. Mury Jerycha rozpadły się, gdy Jozue na polecenie Stwórcy, kazał siedmiu kapłanom zadąć w siedem trąb.

 

Plagi egipskie

Dotkliwie, nieprzyjemne wydarzenie, nieszczęścia. Gdy faraon nie chciał wypuścić Izraelitów ze swej niewoli, Bóg zesłał nań 10 plag min.:

 • woda Nilu zmieniła się w krew
 • inwazja żab, komarów i much
 • zaraza bydła
 • szarańcza pustosząca pola
 • ciemności (zwane później egipskimi)

...

 

Salomonowy wyrok

Wyrok mądry, rozsądny, sprawiedliwy. Wyrażenie pochodzi od imienia nadzwyczaj mądrego króla Salomona. Jednym z jego sławnych werdyktów było rozsądzenie sporu dwóch kobiet o dziecko.

Zobacz też : Postacie biblijne ze Starego Testamentu

 

Judaszowe srebrniki

Pieniądze zdobyte w sposób nieuczciwy, w wyniku zdrady. Jeden z apostołów, Judasz, otrzymał 30 srebrników za wydanie Jezusa Żydom (wskazał go za pomocą fałszywego pocałunku - stąd w języku funkcjonuje również wyrażenie „judaszowy pocałunek”).

 

Umywać ręce

Oznacza zrzucenie z siebie odpowiedzialności za jakieś czyny. Taką postawę przyjął Piłat, prokurator Judei, gdy nie wydał wyroku na Jezusa.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
działa