
Poznaj najważniejsze motywy biblijne
spis treści:
Raj (Eden)
Miejsce wiecznej szczęśliwości, bezpieczeństwa i dobrobytu, skąd Adam i Ewa zostali wygnani za grzech pierworodny.
Wąż
Symbol grzechu, szatana, zła. Szatan, przemieniony w węża, namówił Ewę do zerwania owocu z drzewa wiadomości dobrego i złego.
Jabłko Adama
Dziś oznacza chrząstkę w krtani, szczególnie widoczną u mężczyzn. Legenda głosi, że gdy Adam dał się namówić Ewie na zjedzenie jabłka, kawałek zakazanego owocu utkwił mu w gardle.
Kainowe znamię
Piętno zbrodniarza, mordercy, bratobójcy. Kain zabił z zazdrości swego brata Abla, a Bóg napiętnował go znamieniem na czole.
Arka Noego
Symbol dobroci Boga dla wybranego z ludu, jedynego sprawiedliwego człowieka. W arce Noe uratował po parze wszystkich zwierząt, które po potopie rozmnożyły się i stanowiły zalążek nowego życia na zniszczonej wodą ziemi.
Sodoma i Gomora
Symbol grzechu, wyuzdania, niemoralnych występków, zboczeń seksualnych. Bóg zniszczył Sodomę i Gomorę, dwa miasta, uratował jedynie Lota.
Słup soli
Żona Lota została zamieniona w słup soli za nieposłuszeństwo. Dziś to określenie może również oznaczać zaskoczenie, zdziwienie.
Wieża Babel
Symbolizuje zamęt, bałagan, zbiorowisko ludzi posługujących się różnymi językami. Biblia opowiada o tym, jak potomkowie Noego zapragnęli zbudować wieżę tak wysoką, by sięgała do nieba. Bóg nie dopuścił do tego, pomieszał budowniczym języki, by nie mogli się ze sobą porozumieć.
Krzak gorejący
Motyw pochodzący z wędrówki Izraelitów do Ziemi Obiecanej. Ukryty w krzaku gorejącym Bóg przemawiał do Mojżesza.
Manna z nieba
Jeden z Boskich cudów danych narodowi izraelskiemu. Stwórca zsyłał głodnym wędrowcom jadło w postaci manny. Dziś wyrażenie to oznacza cudowny ratunek, nadzwyczajny dar, niespodziewaną pomoc.
Przejście morza suchą nogą
Izraelici w swojej wędrówce z Egiptu zatrzymali się nad brzegiem Morza Czerwonego. Bóg uczynił cud: wody rozstąpiły się i podróżni przeszli bezpiecznie po dnie morskim, uciekając przed pościgiem egipskim.
Miska soczewicy
Motyw pochodzi z dziejów Ezawa, który za miskę soczewicy sprzedał Jakubowi swoje pierworództwo. Wyrażenie można rozumieć jako oddanie czegoś bezcennego za rzecz małej wagi.
Zobacz też : Nowy Testament - przypowieści
Wdowi grosz
Symbolizuje dar okupiony wielkim wyrzeczeniem. Motyw ten pochodzi z przypowieści o ubogiej wdowie, która złożyła w synagodze jedynie jeden grosz. Dla niej było to wszystko, co posiadała. Liczyła się jednak jej ofiara i jej poświęcenie, a nie wartość daru.
Syn marnotrawny
Ktoś, kto zbłądził, lecz potrafił przyznać się do tego i naprawić swoje złe postępowanie. Motyw pochodzi z przypowieści o synu, który opuścił ojca i przetrwonił swoją część majątku. Wrócił jednak skruszony do ojca, a ten wybaczył mu błędy i przyjął z radością.
Trąby jerychońskie
Symbolizują potęgę Boga. Mury Jerycha rozpadły się, gdy Jozue na polecenie Stwórcy, kazał siedmiu kapłanom zadąć w siedem trąb.
Plagi egipskie
Dotkliwie, nieprzyjemne wydarzenie, nieszczęścia. Gdy faraon nie chciał wypuścić Izraelitów ze swej niewoli, Bóg zesłał nań 10 plag min.:
- woda Nilu zmieniła się w krew
- inwazja żab, komarów i much
- zaraza bydła
- szarańcza pustosząca pola
- ciemności (zwane później egipskimi)
...
Salomonowy wyrok
Wyrok mądry, rozsądny, sprawiedliwy. Wyrażenie pochodzi od imienia nadzwyczaj mądrego króla Salomona. Jednym z jego sławnych werdyktów było rozsądzenie sporu dwóch kobiet o dziecko.
Zobacz też : Postacie biblijne ze Starego Testamentu
Judaszowe srebrniki
Pieniądze zdobyte w sposób nieuczciwy, w wyniku zdrady. Jeden z apostołów, Judasz, otrzymał 30 srebrników za wydanie Jezusa Żydom (wskazał go za pomocą fałszywego pocałunku - stąd w języku funkcjonuje również wyrażenie „judaszowy pocałunek”).
Umywać ręce
Oznacza zrzucenie z siebie odpowiedzialności za jakieś czyny. Taką postawę przyjął Piłat, prokurator Judei, gdy nie wydał wyroku na Jezusa.
WYPOWIEDZ SIĘ!