Mutacja głosu w okresie dojrzewania - ile trwa, jak wspierać dziecko

Mutacja fot. Adobe Stock
Mutacja głosu u chłopców i u dziewcząt jest elementem dojrzewania i wynikiem zmian hormonalnych. Może być tak, że nastolatek zamyka się w sobie, dziewczyna unika rozmów. Głos chłopców obniża się wówczas o 1 oktawę, a głos dziewcząt tylko o 3-4 tony.
Edyta Liebert / 20.02.2020 14:22
Mutacja fot. Adobe Stock
Okres dojrzewania uchodzi za trudny i burzliwy dla rodziców, ale w rzeczywistości to dziecko musi zmierzyć się ze zmianami w swoim organizmie - jedna z nich to mutacja głosu.
 
Spis treści:
  1. Mutacja głosu - co to jest
  2. Mutacja głosu - kiedy się rozpoczyna i ile trwa
  3. Dolegliwości w czasie mutacji
  4. Jak pomóc dziecku podczas mutacji
  5. Zaburzenia lub brak mutacji

Mutacja głosu - co to jest

Mutacja głosu to słyszalna zmiana tembru głosu, jego wysokości i skali. Rozpoczyna się wraz z intensywnym wydzielaniem hormonów płciowych w okresie dojrzewania. Zwykło się mówić o mutacji pod kątem chłopców, bo jej efekt jest nie tylko słyszalny, lecz także widoczny. 
 
Chrząstki krtaniowe rozrastają się, a struny głosowe ulegają wydłużeniu. Powiększa się też tchawica i przestrzeń pod krtanią. Zaznacza się powiększona chrząstka tarczowata krtani, czyli tzw. jabłko Adama. 
 
Ale mutacja nie dotyczy tylko chłopców, lecz także dziewcząt, z tym że ich krtań aż tak bardzo się powiększa i szyja pozostaje bez zmiany w wyglądzie. Po mutacji dziewczęta mają zdolność śpiewania wyższych dźwięków, a chłopcy niższych niż przed mutacją. 
 

Mutacja - kiedy się rozpoczyna i ile trwa

Proces mutacji trwa zwykle około 2-3 lat i coraz częściej zaczyna się około 12 roku życia dziecka, przy czym największe nasilenie mutacji przypada na 13 lub 14 rok życia. U dziewczynek mutacja głosu zaczyna się zazwyczaj wraz z pierwszą miesiączką. Głos chłopców obniża się o 1 oktawę, a głos dziewcząt o 3-4 tony. Czasem zdarza się, że zmiana ta jest bardziej nasilona i zmiana głosu może objąć nawet 2 oktawy. 
 

Dolegliwości w czasie mutacji

Przebudowa krtani, wydłużenie strun głosowych, zaburzenia w koordynacji mięśni krtani, przekrwienie błony śluzowej, zwiększone wydzielanie śluzu - to wszystko dzieje się podczas procesu zmiany głosu u chłopców.
 
Mutacja u nastolatków wiąże się z trudnościami z wydawaniem dźwięków, wymawianiem ich. Pojawia się chrypka lub piskliwe tony, które są trudne, a wręcz niemożliwe do kontrolowania. 
 

Jak pomóc dziecku podczas mutacji

Przede wszystkim niezależnie od waszej relacji nie naśmiewaj się ze zmian, na które nie ma wpływu, a które przechodzi twoje dziecko. Jest to dla niego rewolucyjne i niekiedy stresogenne doświadczenie.
 
Odpowiadanie na forum klasy przy tablicy, kiedy to do głosu dochodzi nomen omen głos, nastolatek może czuć się speszony, zażenowany i przeżywać trudne emocje. Pamiętaj, by budować w nim poczucie własnej wartości i pewności siebie poprzez wsparcie go na co dzień. 
 
Możesz też pomóc synowi łatwiej przejść mutację, jeśli wasz dom będzie regularnie wietrzony, a pomieszczenia - nawilżane. Posłuży to każdemu domownikowi. 
 
Suche powietrze w mieszkaniach z centralnym ogrzewaniem podrażnia górne drogi oddechowe i krtań, co może nasilać chrypkę i dyskomfort z nią związany. 
 
Trudności w panowaniu nad wysokością głosu można minimalizować poprzez ćwiczenia śpiewu w zaciszu domowym. W ten sposób dziecko nabiera wprawy w opanowaniu strun głosowych i przyspiesza proces oswajania nowych możliwości. 
 
Ważne: chłopcy w okresie mutacji nie powinni rozpoczynać nauki śpiewu, która związana jest ze wzmożonym wysiłkiem głosowym. Nie należy przeciążać strun głosowych u nastolatka, bo może to doprowadzić do trwałych zmian w strunach głosowych i niepożądanych zmian w brzmieniu głosu.
 

Zaburzenia lub brak mutacji

Przyczyną braku mutacji lub jej opóźnienia mogą być również zaburzenia chromosomalne. Mutacja zachodzi u chłopców z niedorozwojem gruczołów płciowych spowodowanym zaburzeniami chorobowymi.
 
Mutacja może się wydłużać z powodu nieprawidłowości w budowie krtani, a także zaburzeniami hormonalnymi lub czynnikami natury neurologicznej albo psychiatrycznej. Lekarz POZ powinien skierować dziecko do foniatry. 
 
Foniatra po zbadaniu nastolatka informuje rodziców lub opiekunów w jakim kierunku należy prowadzić dalszą diagnostykę, aby ustalić przyczynę zaburzenia i zaleci leczenie. Nie istnieją leki na przyspieszenie czy przebieg mutacji. Warto ćwiczyć głoski, próbować używać niższych tonów głosu, eksperymentować.
Co jeszcze powinni wiedzieć rodzice: