Dieta dla dziesięciolatka – odchudzająca i zdrowa. Zasady układania menu dla dzieci o prawidłowej masie ciała i jadłospis dla dzieci z nadwagą

Dieta dla dziesieciolatka.jpg fot. Adobe Stock, aletia2011
Dieta dla dziesięciolatka o prawidłowej masie ciała powinna być dopasowana do płci, wagi i aktywności fizycznej. Musi dostarczyć odpowiednią ilość nie tylko kalorii, ale i substancji odżywczych niezbędnych do rozwoju dziecka. Nieco inaczej układa się dietę odchudzającą dla dziesięciolatka – musi nadal dostarczyć wszystkich niezbędnych składników, ale jej kaloryczność powinna być ograniczona.
/ 26.10.2023 16:55
Dieta dla dziesieciolatka.jpg fot. Adobe Stock, aletia2011

W diecie dla dziesięciolatka mogą znaleźć się wszystkie grupy produktów, ale trzeba je komponować w pełnowartościowe i zbilansowane kalorycznie posiłki. Da się to zrobić samodzielnie w domu. Natomiast dieta dla dziesięciolatka z nadwagą, choć jest bardzo podoba do zdrowej diety, to powinna być stosowana pod opieką specjalisty, aby niedoprowadzić do niedoborów zaburzających prawidłowy wzrost dziecka, które w tym okresie może się bardzo intensywnie rozwijać.

Spis treści:

  1. Dieta dla dziesięciolatka – zasady
  2. Dieta dla dziesięciolatka z nadwagą

Dieta dla dziesięciolatka – zasady

Aby poznać zalecenia dotyczące żywienia dziesięciolatków, warto spojrzeć na nową piramidę zdrowego żywienia dzieci i młodzieży. Obecnie w jej podstawie znajduje się aktywność fizyczna. To znak, jak ważną ona odgrywa rolę obok prawidłowej diety. Z boku piramidy, obok aktywności fizycznej jest zdrowa dawka snu. Kolejny poziom piramidy to warzywa (bez roślin strączkowych) z dodatkiem owoców, następnie produkty zbożowe, potem nabiał. Następnie mięso, ryby i warzywa strączkowe, a naszczycie piramidy są tłuszcze, głównie roślinne. Poza główne poziomy piramidy wyrzucono słodycze i sól, podkreślając, że należy je bardzo ograniczać. Całość uzupełnia regularne mycie zębów.

Oto kilka kluczowych zasad żywienia dziesięciolatków:

  1. Zrównoważona dieta. Dla dzieci w wieku 10 lat ważne jest, aby dieta była różnorodna, dostarczająca wszystkich niezbędnych składników odżywczych i skomponowana z produktów użytych w odpowiednich proporcjach – sugeruje je piramida. Dieta powinna zawierać odpowiednie ilości białka, węglowodanów, tłuszczu, witamin i minerałów.
  2. Warzywa i owoce. Specjaliści zachęcają dzieci do spożywania dużej ilości warzyw oraz owoców w nieprzesadnych ilościach. Instytut Żywienia i Żywności zaleca spożywanie co najmniej 5 porcji warzyw i owoców dziennie.
  3. Pełnoziarniste produkty zbożowe. W diecie dzieci powinny być produkty z maki z pełnego przemiału, takie jak pełnoziarniste chleby, makarony i ryż, które są bogate w błonnik i składniki mineralne.
  4. Białko. Dziesięciolatkowie potrzebują białka do wzrostu i rozwoju. Można pozyskać z produktów mięsnych, ryb, jaj, mleka, serów, ale również z produktów roślinnych, takich jak warzywa strączkowe i orzechy. Nie należy jednak przesadzać z ilością tych produktów w diecie. Zalecana ilośc białka w diecie dla dzieci w wieku10-12 lat wynosi 1,2 g na każdy kilogram masy ciała dziennie.
  5. Zdrowy tłuszcz. Najlepsze są źródła tłuszczów, takie jak oliwa z oliwek, awokado, orzechy i nasiona. Specjaliści zalecają ograniczenie spożycie tłuszczów nasyconych (zwierzęcych) i tłuszczów trans.
  6. Unikanie przetworzonej żywności. Żywność przetworzona często zawiera dużo soli, cukru i sztucznych dodatków, których dzieci powinny unikać.
  7. Picie wody. Najlepsza do gaszenia pragnienia jest woda, także u dzieci. Powinna zastępować w diecie słodkie napoje, także gazowane, a także nadmiar soków owocowych.
  8. Regularność posiłków. Ważne jest, aby dzieci jadły regularne posiłki i nie pomijały śniadań. Dietetycy zalecają, by dieta dla dziesięciolatka składała się z 5 posiłków dziennie – 3 większych i 2 przekąsek.
  9. Nieprzesadna wielkość porcji. Dostosowanie objętości posiłków do potrzeb dziecka ma za zadanie zmniejszenia ryzyka przekarmiania dziecka – nawet zdrowa dieta, ale dostarczająca zbyt wiele kalorii, nie będzie zdrowiu służyć.

Te ogólne wytyczne powinny być dostosowane do indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

Kaloryczność diety dla dziesięciolatka

Przy prawidłowej masie ciała ogólne zalecenia mówią o kaloryczności 2050-2700 kcal. Bardziej szczegółowe wytyczne biorą pod uwagę płeć oraz masę ciała dziecka w wieku 10-12 lat:

  • dziewczynki – 57 kcal na każdy kilogram masy ciała dziennie,
  • chłopcy – 63 kcal na każdy kilogram masy ciała dziennie.

Jeśli chodzi o dobieranie kaloryczności diety do aktywności fizycznej dziesięciolatka to zwykle zaleca się dla dziewczynek:

  • mała aktywność fizyczna – 1800 kcal,
  • umiarkowana  aktywność fizyczna – 2100 kcal,
  • duża aktywność fizyczna – 2400 kcal.

Kaloryczność diety dla dziesięciolatka płci męskiej:

  • mała aktywność fizyczna – 2050 kcal dziennie,Dieta dl
  • umiarkowana  aktywność fizyczna – 2400 kcal dziennie,
  • duża aktywność fizyczna – 2750 kcal dziennie.

Przykładowy jadłopsis diety dla dziesięciolatka

Śniadanie:

  • owsianka na mleku posypana pokrojonymi owocami (np. bananem, jagodami) i orzechami
  • szklanka wody lub wody z dodatkiem naturalnego soku owocowego.

Drugie śniadanie:

  • kanapka z chleba pełnoziarnistego z sałatą, masłem, pieczonym schabem i pomidorem
  • marchewka i seler naciowy w słupkach

Obiad:

  • zupa jarzynowa,
  • kurczak duszony z warzywami (np. marchewką, groszkiem, kalafiorem) i sosem pomidorowym
  • ryż brązowy lub kasza jaglana
  • surówka z kapusty kwaszonej z marchewką i odrobina oleju rzepakowego

Podwieczorek:

  • jogurt naturalny z odrobina miodu i pokrojonymi owocami
  • mała garść mieszanki orzechów, jabłko

Kolacja:

  • sałatka jarzynowa z sosem jogurtowym
  • kromka pełnoziarnistego pieczywa z masłem i pastą jeczną ze szczypiorkiem

Dieta dla dziesięciolatka z nadwagąfot. Dieta dla dziesięciolatka z nadwagą/ Adobe Stock, aletia2011

Dieta dla dziesięciolatka z nadwagą

Dieta odchudzająca dla dziecka powinna być ustalona indywidualnie przez dietetyka, który weźmie pod uwagę wiek, płeć, choroby współistniejące oraz określi, ile kilogramów dziecko powinno schudnąć. W niektórych przypadkach niezbędne jest również wsparcie lekarza, a także psychologa.

Nadwaga u dzieci zwiększa ryzyko wielu chorób w przyszłości w tym m.in. insulinooporności, cukrzycy typu 2, nadciśnienia, miażdżycy. Dlatego niezbędne jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci oraz nauka właściwych nawyków żywieniowych.

Zaprezentowany w artykule jadłospis odchudzający dla dzieci oraz zasady odchudzania dzieci mają charakter ogólny. Po profesjonalną poradę najlepiej zgłosić się do specjalisty, który podpowie, co zrobić, żeby dziecko schudło.

Zasady diety odchudzającej dla dzieci 10-12 lat

Należy pamiętać, że celem odchudzania dziecka jest nauka zasad zdrowego odżywiania. Dieta odchudzająca powinna uwzględniać potrzeby żywieniowe, a także preferencje dziecka. Inaczej dziecko szybko się zniechęci i po kryjomu zacznie sięgać po ulubione produkty np. słodycze, które zrekompensują restrykcyjny jadłospis.

  • Dziecko powinno zaczynać każdy dzień od pożywnego śniadania. To daje energię, a także korzystnie wpływa na metabolizm.
  • Dziecko w szkole intensywnie pracuje umysłowo. Nie może być głodne, gdyż wtedy biegnie na przerwie do sklepiku po coś słodkiego. Dziecko powinno mieć kanapkę przygotowaną na drugie śniadanie przez rodziców, by szybko i we właściwy sposób uzupełnić zapas glukozy w organizmie.
  • Zalecane jest również, aby uczeń zabrał ze sobą do szkoły owoc i fermentowany napój mleczny – jogurt, kefir lub maślankę. Jeśli lekcje trwają dłużej, jedna kanapka nie wystarczy, powinny być dwie.
  • Niezalecane jest dawanie dziecku do szkoły batonów, słodkich napojów, słodkich bułek. Do picia najlepsza jest woda mineralna.
  • W diecie odchudzającej można uwzględnić słodkie przekąski, lecz ich kaloryczność powinna być uwzględniona w dziennym jadłospisie. Powinny być to niskokaloryczne i zdrowe produkty np. galaretki, kisiele, owoce.
  • Słodkie przekąski powinny być podawane dziecku po głównym, pełnowartościowym posiłku np. po obiedzie. 
  • Należy znacznie ograniczyć, a najlepiej całkowicie wyeliminować z menu dziecka również słone przekąski, czyli chipsy, prażynki, paluszki, solone prażone orzeszki.
  • Dania typu fast-food są zakazane.
  • Dziecko powinno być około 1 litra niegazowanej wody dziennie. Można je zachęcić również do picia niesłodzonych ziołowych herbatek.
  • Posiłki powinny być spożywane co 3-4 godziny.
  • Dziecko powinno zawsze jeść przy stole, a nie np. przed telewizorem czy komputerem.
  • Podawaj dziecku zdrowsze wersje znanych potraw np. śmietanę w zupie zastępuj jogurtem naturalnym, smażone dania odsączaj z tłuszczu na ręczniku papierowym, ogranicz sosy do mięsa itp.
  • Zachęcaj dziecko do aktywności fizycznej. Zapisz je na dodatkowe zajęcia z dyscypliny sportowej, którą najbardziej lubi. Inicjuj wspólne spacery, jazdę na rowerze lub rolkach.
  • Nie podawaj dziecku suplementów odchudzających, a także nie stosuj innych domowych sposobów odchudzania, które są są skuteczne w przypadku osób dorosłych. Młody organizm jest w fazie wzrostu, więc wszelkie eksperymenty i diety cud mogą się odbić na jego zdrowiu w przyszłości.
  • Wspieraj i motywuj do zdrowego stylu życia. Nigdy nie naśmiewaj się i nie krytykuj tuszy dziecka. Najlepszym sposobem, by zachęcić dziecko do odchudzania, jest danie mu przykładu.
  • Zdrowe nawyki żywieniowe najlepiej wdrożyć dla wszystkich domowników, aby odchudzające się dziecko nie czuło się wykluczone np. gdy rodzina je pizzę, a ono dostaje sałatkę. Dlatego zastosuj dietę odchudzającą dla rodziny.

Dieta odchudzająca dla dzieci – zasady

Komponowanie jadłospisu odchudzającego dla dziecka powinno opierać się o zasady piramidy żywieniowej. Posiłki muszą zawierać wszystkie niezbędne w tym okresie składniki pokarmowe (białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy i minerały).

W menu dziecka powinny znaleźć się:

  • produkty z pełnego ziarna,
  • tłuszcze roślinne,
  • warzywa i owoce,
  • orzechy,
  • rośliny strączkowe,
  • ryby,
  • chude mięso,
  • jaja,
  • nabiał.

Jadłopsis diety odchudzającej dla dziesięciolatka

Przykładowy jadłospis na 3 dni diety odchudzającej 1300 kcal dla dzieci w wieku 10-12 lat z nadwagą lub otyłością.

Dzień 1. diety odchudzającej dla dziesięciolatka

Nazwa produktu

Masa (g)

Miary domowe

kcal

Śniadanie I: zupa mleczna, kanapka, herbata

 

 

 

Zupa mleczna:

Mleko spożywcze 2% tłuszczu

Musli z owocami suszonymi

350

30

1 ¾ szklanki

Ok. 1/3 szklanki

179

98

Chleb żytni pełnoziarnisty

30

1 kromka

71

Pomidor

100

1 mały

15

Herbata, napar bez cukru

250

1 szklanka

 

Śniadanie II: kanapka do szkoły, jabłko

 

 

 

Chleb żytni razowy

60

2 kromki

134

Szynka z piersi kurczaka

15

1-2 cienkie plasterki

15

Ogórek

100

2 małe

13

Jabłko

150

1 średnie

69

Obiad: ryż, porcja mięsa, brokuły, sałata, woda

 

 

 

Ryż brązowy gotowany na sypko

60

Ok. 3 łyżki płaskie

81

Porcja chudego mięsa bez panierki, np. cielęcina w potrawce

100

1 porcja

103

Brokuły gotowane

Margaryna 

150

7

1 miseczka

1 łyżeczka

41

43

Sałata

Olej rzepakowy uniwersalny

40

7

Ok. 10 listków

1 łyżeczka

6

62

Kefir 2% tłuszczu

200

1 szklanka

102

Podwieczorek:

 

 

 

Jogurt truskawkowy 1,5% tłuszczu

150

1 opakowanie

90

Kolacja: kanapka z serem, sałatka, herbata

 

 

 

Chleb żytni razowy

30

1 kromka

67

Ser twarogowy chudy

30

1 plaster

30

Sałatka:

Fasola mung, kiełki

Marchew starta surowa

Por

Kukurydza konserwowa

Oliwa z oliwek

30

50

20

30

7

Ok. 1/3 szklanki

1 mała

Mały kawałek

Ok. 3 płaskie łyżki

1 łyżeczka

9

14

5

31

62

Herbata, napar bez cukru

250

1 szklanka

 

Suma

 

 

1336

Dzień 2. diety odchudzającej dla dziesięciolatka

Nazwa produktu

Masa (g)

Miary domowe

kcal

Śniadanie I: kanapki z jajkiem, rzodkiewki, mleko

 

 

 

Chleb żytni razowy

60

2 kromki

134

Margaryna 

7

1 łyżeczka

43

Jaja gotowane

50

1 sztuka

55

Rzodkiewka

40

4-5 sztuk

6

Mleko spożywcze 2% tłuszczu

200

1 szklanka

102

Śniadanie II: kanapka do szkoły, kefir

 

 

 

Chleb żytni staropolski

60

2 kromki

131

Polędwica sopocka

20

2 plasterki

33

Cykoria

10

2 listki

2

Kefir 2% tłuszczu

200

1 szklanka

102

Obiad: kasza, porcja ryby, surówka, fasolka, woda

 

 

 

Kasza jęczmienna gotowana na sypko

70

Ok. 3 łyżki

81

Porcja chudej ryby bez panierki, np. mintaj (pieczony w folii)

Olej rzepakowy uniwersalny

80

7

1 średni filet

1 łyżeczka

58

62

Surówka z marchwi i jabłek

100

Mała miseczka

59

Fasolka szparagowa gotowana

100

Mała miseczka

24

Woda mineralna

250

1 szklanka

 

Podwieczorek: jogurt z płatkami, kiwi

 

 

 

Jogurt truskawkowy 1,5% tłuszczu

Płatki kukurydziane wzbogacane

125

15

1 małe opakowanie

Ok. 3 łyżki

75

54

Kiwi

60

1 sztuka

34

Kolacja: zapiekanka, herbata

 

 

 

Zapiekanka:

Ziemniaki gotowane

Mięso z piersi kurczaka bez skóry gotowane

Pomidor

Pieczarka świeża duszona

Oliwa z oliwek

120

50

130

100

10

2 małe sztuki

¼ fileta

1 średni

Ok. 5-6 sztuk

1 łyżka

92

50

20

17

88

Herbata, napar bez cukru

250

1 szklanka

 

Suma

 

 

1321

Dzień 3. diety odchudzającej dla dziesięciolatka

Nazwa produktu

Masa (g)

Miary domowe

kcal

Śniadanie I: zupa mleczna, kanapka

 

 

 

Zupa mleczna:

Mleko spożywcze 2% tłuszczu

Musli z owocami suszonymi

300

30

1 ½ szklanki

ok. 1/3 szklanki

153

98

Chleb żytni razowy

30

1 kromka

67

Szynka wieprzowa gotowana

15

1 plaster

35

Papryka czerwona

50

¼ sztuki

14

Śniadanie II: kanapka do szkoły

 

 

 

Chleb żytni staropolski

60

2 kromki

131

Ser edamski tłusty

20

1 plaster

63

Cykoria

10

2 listki

2

Obiad: ziemniaki, porcja mięsa, marchew z groszkiem, woda

 

 

 

Ziemniaki gotowane

120

2 małe

92

Porcja chudego mięsa bez panierki, np. schab pieczony

70

Porcja

204

Marchew z groszkiem gotowana

Margaryna 

120

7

Ok. 4 pełne łyżki

1 łyżeczka

47

43

Woda mineralna

250

1 szklanka

 

Podwieczorek:

 

 

 

Jogurt wiśniowy 1,5% tłuszczu

125

1 małe opakowanie

76

Jabłko

150

1 średnie

69

Kolacja: kanapki, kefir

 

 

 

Chleb chrupki

20

2 kromki

71

Łosoś wędzony

30

2 cienkie plastry

49

Ogórek

100

2 małe

13

Kefir 2% tłuszczu

150

1 filiżanka

77

Suma

 

 

1303

Źródła: Klinika Pediatrii i Zaburzeń Rozwoju Dzieci i Młodzieży, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 26.10.2009.

Czytaj także:
Dieta Keto dla dzieci – czy jest wskazana? Kiedy się ją stosuje?
Dieta lekkostrawna dla dziecka: co podać roczniakowi, a co starszemu dziecku
Zasady układania jadłospisu dla nastolatków

Redakcja poleca

REKLAMA