Cyberprzemoc i dzieci fot. Fotolia

Cyberprzemoc - 6 ważnych pytań i odpowiedzi

Sprawdź, na czym to zjawisko polega i jak możesz pomóc nękanemu synowi czy córce.
/ 30.09.2014 16:24
Cyberprzemoc i dzieci fot. Fotolia
Cyberprzemoc stosowana przez dzieci to groźne zjawisko. Jakie formy przybiera prześladowanie w sieci? Co powinno zaniepokoić rodziców i jak reagować, gdy syn czy córka spotka się z atakiem rówieśników w wirtualnym świecie? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące agresji w Internecie.


6 ważnych pytań i odpowiedzi o cyberprzemoc


1. Jak się przejawia nękanie w sieci?

Publiczne szykanowanie dziecka przez rówieśników może przybierać rozmaite formy, np.: wrzucania do Internetu zdjęć czy filmików ośmieszających ofiarę (zwykle są robione bez jej zgody), wpisywania pogardliwych komentarzy na portalach społecznościowych (np. Facebooku czy Twitterze), wysyłania obraźliwych lub zastraszających e-maili. Niestety, młodzi ludzie często sami się na to narażają, ujawniając w sieci swoje najintymniejsze sprawy. Dziewczyna np. zamieszcza na Facebooku swoje lekko roznegliżowane zdjęcie. Oczekuje komplementów, a zamiast tego wylewa się jej na głowę wiadro szyderstw i wulgaryzmów.


2. Skąd się bierze ta agresja?

Internet pozwala zachować anonimowość. A to ułatwia bezkarne  krzywdzenie i obrażanie. Można napisać na profilu nie lubianej Baśki: "Baśka, jesteś tłusta jak świnia" i nie ponosząc żadnych konsekwencji takiego zachowania, cieszyć się z kliknięć kolegów w ikonkę "Lubię to". Nie ma tu miejsca na wstyd czy współczucie, bo przecież agresorzy nie widzą żadnej reakcji ofiary na swoje wpisy.


3. Jakie są skutki cyberprzemocy?

Prześladowane dziecko znajduję się wyjątkowo trudnej sytuacji. Nie może schronić się przed tego rodzaju przemocą nawet w domu, a prześmiewcze treści rozchodzą się wśród znajomych w ciągu sekund. Młody człowiek przeżywa złość, smutek, strach, cierpi na bezsenność i bóle głowy. Gdy w dodatku próbuje mierzyć się z problemem całkiem sam (bo np. nie chce niepokoić rodziców), nierzadko skutkuje to dramatycznym obniżeniem poczucia własnej wartości, depresją, a bywa, że nawet próbą samobójczą.


4. Jak chronić dziecko przed zagrożeniami?

Rozmawiajcie. Jeśli nie znasz się na Internecie, pozwól się wykazać nastolatkowi. Najlepiej poproś córkę czy syna o pomoc w założeniu konta na facebooku ("A ty masz swoje? Pokaż mi, jak to działa. Czy to prawda, że na takim portalu można kogoś skrzywdzić? Jak się przed tym zabezpieczasz?"). Ważne, byś była blisko dziecka, bo wtedy w razie kłopotów zwróci się z tym do ciebie.


5. Kiedy należy zwiększyć czujność?

Jeżeli dziecko jest bardziej przygnębione, rozdrażnione czy zamyka się w sobie, powinno to cię zaniepokoić. Także wtedy, gdy syn czy córka przestaje nagle interesować się komputerem, opuszcza się w nauce, zaczyna unikać rówieśników i źle o nich mówić ("To głupki, nie chcę się z nimi zadawać") może to świadczyć o tym, że stało się ofiarą cyberprzemocy.  W takiej sytuacji od razu z nastolatkiem porozmawiaj, by rozwiać lub potwierdzić swoje podejrzenia.


6. Jak wspierać ofiarę agresji w Internecie?

Gdy syn czy córka zwierzy ci się, że doświadcza cyberprzemocy, nigdy tego nie bagatelizuj. Pamiętaj, rady w rodzaju: "To głupstwo, nie przejmuj się, za chwilę wszyscy o tym zapomną"  –  nie są dla dziecka żadnym wsparciem. Dla ciebie może to być błahostka, a młody człowiek traci zupełnie grunt pod nogami i oczekuje  realnej pomocy. Konkretne wskazówki ( np., by zachować wszystkie dowody nękania) możecie otrzymać  pod bezpłatnym numerem 800 100 100 (Helpline.org.pl – program fundacji Dzieci Niczyje, którego celem jest pomoc dzieciom i młodzieży  w sytuacjach zagrożenia w Internecie). Pamiętaj również, że nękanie (np. poprzez szantaż czy zniesławianie) jest przestępstwem, które można zgłaszać na policji. Jeżeli sprawcami przemocy są szkolni koledzy, koniecznie powiadom o sytuacji dyrekcję szkoły, domagając się rozwiązania sprawy za pomocą wszelkich dostępnych szkole instrumentów.

Autorka jest redaktorką dwutygodników "Przyjaciółka" i "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)