Najlepsze planszówki na wyjazd. Co spakować na majówkę?

Najlepsze planszówki dla dzieci i dorosłych fot. Adobe Stock, Wirestock
Gry planszowe stale zyskują na popularności. Podpowiadamy, które zapewnią najwięcej zabawy na wakacyjnym czy majówkowym wyjeździe – niezależnie, czy wybieracie się z dziećmi czy przyjaciółmi.
/ 29.04.2022 13:32
Najlepsze planszówki dla dzieci i dorosłych fot. Adobe Stock, Wirestock

Skończyły się czasy „Chińczyka” i nudnych karcianych rozgrywek w wojnę i tysiąca. Producenci gier prześcigają się w nowych, coraz bardziej rozbudowanych i angażujących pomysłach, które nie są już jedynie domeną rodzin z dziećmi. Planszówki wracają do łask, a w wielu dużych miastach otwierane są specjalne bary i kawiarnie dedykowane wyłącznie graczom. W niektórych zainteresowanie jest tak wielkie, że stoliki i poszczególne gry trzeba rezerwować z wyprzedzeniem!

Które gry planszowe i karciane są teraz na czasie i w które warto zainwestować? Poniżej znajdziecie zestawienie tych, które najbardziej przypadły nam do gustu.

Tajniacy (Rebel)

Gra kooperacyjna, w której celem jest znalezienie wspólnego mianownika dla jak największej ilości haseł tak, aby druga osoba jak najszybciej je odgadła. Jest kilka rodzajów: klasyczna, dla dorosłych bądź disneyowska dla dzieci.

Cena: ok. 60 zł

Trivial Pursuit/Top Trumps Quiz (Winning Moves)

Świetna propozycja dla fanów konkretnych seriali czy filmów: w ofercie są m.in. quizy wiedzy o „Harrym Potterze”, „Teorii Wielkiego Podrywu”, „Przyjaciołach” czy „Gwiezdnych Wojnach”. Poziom pytań jest bardzo zróżnicowany: od prostych po naprawdę bardzo szczegółowe, na które odpowiedzą sami eksperci.

W Trivial Pursuit Bitesize (w wygodnych, podróżnych pudełkach) baza pytań nie jest nieskończona, dlatego po kilku rozgrywkach mogą się one coraz częściej powtarzać, ale na każdej karcie zamieszczono aż sześć pytań: producenci wykorzystali więc cały potencjał niewielkich rozmiarów gry. Gra nadaje się zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Cena: ok. 40-50 zł.

Osadnicy z Catanu (Rebel)

Klasyczna gra strategiczna o przejrzystych zasadach. Celem jest zbieranie surowców, które pozwolą na jak największą rozbudowę swojej sieci osad i miast. Pola na planszy są ruchome, dlatego każda rozgrywka może wyglądać zupełnie inaczej. Gra posiada wiele dodatków, które zupełnie zmieniają zasady i rozgrywkę. Można grać zarówno w gronie samych dorosłych, jak i z dziećmi (od około 10-11 roku życia).

Cena: ok. 100 zł (podstawowa wersja gry)

Karty Dżentelmenów (Kojar)

Polska wersja kultowej gry karcianej „Cards Against Humanity”. Doskonale sprawdzi się na wyjeździe ze znajomymi lub na imprezie, gdzie, gwarantujemy, zapewni świetną zabawę, o ile gracze dzielą ten sam typ poczucia humoru… Gra posiada kilka części, które wzbogacają pulę pytań i odpowiedzi o nowe propozycje.

Uwaga! Gra tylko dla dorosłych i to tych z dużym dystansem. Pytania i odpowiedzi posiadają podtekst erotyczny bądź poruszają kwestie, które mogą być uznane za niepoprawne politycznie.

Cena: ok. 40 zł/jedna część

„Detektyw” (Portal Games)

Doskonała gra dedukcyjna. Pomimo prostej planszy i motoryki rozgrywki, wymaga solidnego wkładu intelektualnego, a także prowadzenia skrupulatnych notatek. Gra rozwija się w zależności od decyzji, które podejmują w niej gracze.

Nie daje jednoznacznych odpowiedzi na pytania, więc wymaga zarówno kreatywnego, jak i logicznego myślenia. Jedna rozgrywka może trwać nawet do 4 godzin, dlatego warto zarezerwować sobie sporo czasu. Gra dla dorosłych.

Cena: ok. 100 zł

„Splendor” (Rebel)

Rozgrywka polega na zbieraniu żetonów kamieni szlachetnych, które następnie wymienia się na karty warte konkretną ilość punktów. Gra kończy się, kiedy pierwszy gracz uzbiera 15 punktów. Proste zasady, dzięki którym „Splendor” świetnie sprawdzi się jako rozrywka zarówno dla młodszych, jak i starszych. Urozmaicenie: gra występuje także w specjalnej edycji z bohaterami Marvela.

Cena: ok. 115 zł

Czytaj też:
9 kreatywnych zabaw, którymi zajmiesz swoje dziecko, gdy pracujesz zdalnie
26 nowości książkowych dla dzieci na luty 2022: niezbędne w każdej biblioteczce
Dziecko - zalety grania w gry komputerowe i planszowe

Redakcja poleca

REKLAMA