POLECAMY

Czy puścić nastolatka na wakacje bez opiekuna?

Twoje dziecko chce wyjechać w gronie samych znajomych? Pozwolić czy nie? Dowiedz się, jak podjąć dobrą decyzję!
Czy puścić nastolatka na wakacje bez opiekuna? fot. Panthermedia

W takiej sytuacji łatwo o emocje. I to po obu stronach. Rodzice zwykle od razu chcą odmówić, dziecko jednak walczy o swoją samodzielność. Jak sprawić, by dziecko nie czuło się zlekceważone i byście wy - przez te kilka dni - nie wyrywali sobie włosów z głowy podczas wyjazdu nastolatka? Podpowiadamy, jak podjąć odpowiednią decyzję!

1. Jeśli nie chcesz się zgodzić, podaj racjonalne argumenty!

Odpowiedz "nie, bo nie" po prostu nie istnieje. Zlekceważony lub upokorzony nastolatek może - w odwecie - zacząć podejmować ryzykowne zachowania, spróbować oszukiwać i manipulować a nawet uciec z domu.

2. Zastanów się, czy dziecko jest w odpowiednim wieku

Pierwszym kryterium, jakie trzeba wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji jest wiek dziecka. Według polskiego prawa, za czyny osób poniżej 13 roku życia odpowiadają jego prawni opiekunowie. Dlatego wypuszczenie dziecka w tym wieku na wakacje może oznaczać poważne konsekwencje. Samodzielny wyjazd z rówieśnikami jest racjonalny dopiero w przypadku 16-17 latka.

3. Wybadaj grunt

Kiedy dziecko przychodzi do nas z taką propozycją, powinniśmy przeprowadzić z nim spokojną rozmowę. Zapytać z kim jedzie, dokąd, na jak długo, jak sobie wyobraża pobyt na miejscu. Wskazane jest poproszenie o numery telefonów do rodziców innych uczestników wyprawy i skontaktowanie się z nimi. A potem wspólnie z innymi dorosłymi podjęcie decyzji.

4. Zastanów się, czy ufasz swojemu dziecku

Rozważając decyzję warto się zastanowić nad dotychczasowymi relacjami z synem czy córką. Czy możemy na dziecku polegać? Czy do tej pory dotrzymywało danego nam słowa?

5. Ustal granice

W rozmowie z nastolatkiem nie powinno zabraknąć konkretnego przedstawienia oczekiwań dotyczących zmiany zachowania dziecka i to niezależnie od tego, czy zgadzamy się na jego samodzielny wyjazd, czy nie. Ważne też, aby – komunikując nastolatkowi decyzję na NIE – od razu zaproponować program naprawczy. Zapowiedzieć np. że do rozmowy wrócicie za miesiąc i wtedy zastanowicie się, czy przez ten czas w waszych relacjach nastąpiła poprawa.

Szybki test na podjęcie decyzji nt. samodzielnego wyjazdu nastolatka

Odpowiedz na pytania:
  1. Czy moje dziecko ma skończone 16-17 lat?
  2. Czy jest samodzielne (samo jeździ do szkoły, umie rozwiązywać podstawowe problemy)?
  3. Czy umie ponosić konsekwencje swoich czynów (czy np. nie usprawiedliwialiśmy jego nieobecności, kiedy urywało się z lekcji)?
  4. Jakie są nasze relacje (czy umiemy ze sobą szczerze rozmawiać, czy zdarzyło się, że dziecko zawiodło nasze zaufanie) ?
  5. Jakie są nasze doświadczenia z jego samodzielnych wyjść z domu (czy wraca o ustalonej porze)?
Jeśli choć jedna odpowiedź wypadła na NIE (zwłaszcza w punkcie 1), powinnaś poważnie zastanowić się nad wydaniem zgody.

Dowiedz się więcej na temat relacji z nastolatkiem:


na podstawie tekstu autorstwa Zbigniewa Zborowskiego/Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)