POLECAMY

Jak pisać wypracowanie z języka polskiego?

W teorii każde wypracowanie, to rodzaj testu sprawdzającego samodzielne myślenie, poziom oczytania, umiejętność swobodnej wypowiedzi w piśmie itp. rzeczy. W praktyce nauczyciel będzie oceniał Twoje wypracowanie głównie pod kątem tego, co on sam uznaje za najważniejsze.
Jak pisać wypracowanie z języka polskiego?

Dla jednego nauczyciela może to być poprawność stylistyczna i gramatyczna, a dla drugiego - ilość zacytowanych w tekście źródeł. A więc zawsze i wszędzie przed rozpoczęciem pisania: ustal, co według nauczyciela, który będzie sprawdzał Twoje wypracowanie, jest ważne.

Słowem: pisz wypracowanie „pod” danego nauczyciela. Ale jak ustalić, co dany nauczyciel uznaje za ważne? Jeśli masz z nim zajęcia na co dzień, to wywnioskujesz to ze sposobu, w jaki prowadzi zajęcia (na czym się koncentruje), ponadto masz źródła w postaci innych już napisanych dla tego nauczyciela swoich wypracowań oraz osób ze starszych roczników. Jeśli te sposoby nie pomagają, to po prostu zapytaj go bezpośrednio, co według niego jest najważniejsze w danym temacie.

Kolejnym krokiem powinien być: trening pisania. Chodzi oto, aby wytrenować w sobie umiejętność pisania tych wypracowań. Dla tego należy pisać wypracowania na wymyślone tematy, albo wykorzystać jakieś stare tematy, na które już miałeś okazje pisać wypracowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Chcesz poznać ogólne wskazówki dotyczące pisania?

Czytaj więcej na : Jak pisać wypracowania z języka polskiego?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)