POLECAMY

Czy wiesz jak sprawić by szybciej czytać?

I Ty możesz szybciej czytać! Zanim wybierzesz się na kurs szybkiego czytania, własnymi siłami spróbuj zoptymalizować swoje umiejętności.

Staraj się nie wymawiać czytanych słów w myślach

Zwiększ pole widzenia. Obejmuj za jednym spojrzeniem kilka, całe grupy wyrazów - im więcej tym lepiej. Mogą to być nawet całe linijki, akapity, a nawet strony. Do tego typu czytania potrzebne są odpowiednie warunki jak np. oświetlenie, umieszczenie książki w odpowiedniej odległości.

Nie wracaj wzrokiem do tego, co czytałeś przed chwilą. Najlepiej pomagać sobie wskaźnikiem (może to być np. ołówek), który prowadzimy po tekście i za którym wodzimy wzrokiem.

Trop słowa klucze. Ta metoda sprawdza się, gdy czytasz dany tekst pod kątem jednego interesującego Cię zagadnienia - na przykład konkretnej postaci. Wówczas Twój wzrok zatrzymuje się jedynie na nazwisku i treści wokół niego, oszczędzając bardzo wiele czasu.

Zapoznaj się wcześniej z tematem, o którym będziesz czytał. Zwiększy to Twoje zdolności rozumienia tekstu i zaoszczędzisz dużo czasu.

Zadbaj o warunki, w których siadasz do lektury - Najlepsze jest światło dzienne - Sztuczne światło powinno znajdować się za ramieniem ręki, którą piszesz - Optymalne natężenie światła, nie za jasno, nie za ciemno - Postawa podczas czytania (siedź prosto) - Otoczenie (wyeliminuj wszystko co może Cię rozpraszać - radio, tv, …) - Dobre samopoczucie - Porządek na stole

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)