POLECAMY

Czy wiesz jak dobrze wygłosić referat?

Nie ma żadnego problemu! Oto moje rady.

Zbierz wszystkie potrzebne materiały do referatu, na co najmniej 3 tygodnie wcześniej, zrób jego plan w punktach i napisz referat na tydzień, dwa przed jego wygłoszeniem. Dzięki temu, że zrobisz to z wyprzedzeniem będziesz miał czas by się jego nauczyć i wprowadzić do niego ewentualne poprawki lub uzupełnienia.

Po napisaniu referatu, wynotuj z niego, podkreśl lub zaznacz kolorami kluczowe dla swojego wystąpienia słowa, zwroty, których musisz użyć. W taki sposób łatwiej Ci je będzie zapamiętać.

Czytaj an głos referat to, co najmniej 2 razy dziennie przez tydzień, a na tydzień przed referatem postaraj się go mówić unikając zerkania na kartkę.

Przedstawiaj referat przed swoimi domownikami, przyjaciółmi, znajomymi, którzy będą mogli wyczuć błędy w Twoim wystąpieniu i je skorygować. Jeśli nie będziesz miał takiej możliwości, to przedstawiaj go także przed lustrem, co pozwoli Ci obserwować swój wygląd w czasie referatu, gestykulację i tym samym ją zmniejszyć lub zwiększyć.

Przed wygłoszeniem referatu wyśpij się i zjedz lekki posiłek, nie powtarzaj go na godzinę przed wygłoszeniem, gdyż nic nie przypomnisz sobie, a tylko wprowadzisz zamęt w swojej głowie i się jeszcze bardziej w nim pogubisz lub zapomnisz jego części.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)