POLECAMY

Czy wiesz dlaczego ludzie w przeciwieństwie do zwierząt mają słabiej rozwinięty zmysł węchu?

Fizjologowie są zdania, że węch jest jednym z najstarszych zmysłów. Wrażenia zapachowe u ludzi zależą silnie przede wszystkim od danej osoby i od okoliczności, nastroju, stanu zdrowia i cyklu rozwojowego.

Ogólnie mówiąc, węch odczuwamy, gdy związki o właściwościach zapachowych dotrą do receptorów, które rozpoznają zapach i przesyłają odpowiednie sygnały do mózgu.

Są zdania, że węch jest jednym z najstarszych zmysłów. Wrażenia zapachowe u ludzi zależą silnie przede wszystkim od danej osoby i od okoliczności, nastroju, stanu zdrowia i cyklu rozwojowego.

Człowiek jest w stanie odróżnić 10 000 różnych zapachów. Badania wykazały natomiast, że np. pies jest zdolny do zapamiętania ponad 600 000 zapachów. Od razu widać tą znaczną różnicę.

Badania dowodzą, że pies jest średnio 1000 razy wrażliwszy na zapachy niż człowiek. Istnieją nawet substancje, w których stosunek ten wzrasta do miliona. Właśnie dlatego specjalnie tresowane psy wykorzystuje się do wykrywania narkotyków. Zaostrzony zmysł węchu pozwala zwierzętom chociażby wrócić do domu. Utrata zmysłu węchu nazywa się anosmią.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)