POLECAMY

17 pomysłów na zabawę na świeżym powietrzu

Ruch na świeżym powietrzu to jest to, co tygrysy (zwłaszcza małe) lubią najbardziej. Tylko w co się bawić, gdy dziecku znudzi się dreptanie albo bieganie?
17 pomysłów na zabawę na świeżym powietrzu fot. Fotolia

Choć dzieci mają mnóstwo pomysłów na to, co można robić na podwórku, warto im czasem coś podpowiedzieć. W zaproponowane przez nas zabawy możesz się bawić z maluszkiem w każdym wieku, dostosuj jednak stopień trudności do jego aktualnych możliwości. I nie spuszczaj go z oka: nawet bardzo sprytny berbeć nie jest w stanie sam zadbać o swoje bezpieczeństwo.

1. Na dworze z dzieckiem - Zabawy z piłką

Roczne dziecko może już zacząć nią rzucać (jeśli oczywiście pokażesz mu, jak się za to zabrać), choć nie można jeszcze oczekiwać, że pośle ją w jakimś konkretnym kierunku. Dwulatek może próbować ją kopać, a trzylatek łapać. Na początku najlepiej sprawdza się duża, tylko częściowo napompowana piłka plażowa. Łatwiej ją złapać i jest tak lekka, że nie przewróci smyka.

2. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w chowanego

Schowaj się, np. za drzewem w taki sposób, byś była częściowo widoczna. Gdy maluch cię znajdzie, okaż entuzjazm. Poproś dziecko, by to ono się schowało. Udawaj, że nie masz pojęcia, gdzie jest.

3. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w berka

Im starsze dziecko, tym bardziej można urozmaicać zabawę, bo łatwiej mu uciekać, zmienić nagle kierunek, zatrzymywać się, schylać, itd.

4. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w ciepło, zimno

Schowaj coś, np. maskotkę i poproś dziecko, by ją znalazło. Wołaj „zimno, zimno”, gdy jest daleko od ukrytego przedmiotu, i „ciepło, gorąco, parzy!”, gdy się do niego zbliża.

5. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w wyprawę

Podczas spacerów nie trzymaj malucha w wózku. Niech drepcze przy nim, a później także biega, wspina się na przeszkody (zwalone pnie, schodki, murki, krawężniki), przeskakuje kałuże, wchodzi na górki.

6. Na dworze z dzieckiem - Odbijanie balonika

Młodszemu dziecku będzie łatwiej, jeśli przywiążesz balonik na sznurku, np. do gałęzi czy trzepaka.

7. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w turlanie

Można turlać się z górki i po płaskim trawniku, np. zawijając się w koc, a potem z niego uwalniając.

8. Na dworze z dzieckiem - Ministerstwo głupich kroków

Stopień trudności zależy od wieku i możliwości malucha. Możecie na przykład tupać, podnosić nogi wysoko jak bociany, machać stopą, robić dwa kroki do przodu, a potem jeden w tył, iść z ugiętymi kolanami, bokiem, na palcach, piętach.

9. Na dworze z dzieckiem - Rodeo

Czyli jazda na grzbiecie taty. Konik może trochę wierzgać i kiwać się na boki. Jednak bez przesady, by nie zgubić jeźdźca.

10. Na dworze z dzieckiem - Taniec

Nawet całkiem małe brzdące lubią kołysać się w rytm skocznej muzyki. Im dziecko starsze, tym więcej ma możliwości – może się obracać wokół własnej osi i robić różne taneczne figury. Na dworze też!

11. Na dworze z dzieckiem - Chodzenie po ruchomej płaszczyźnie

Dzieci w każdym wieku uwielbiają nadmuchiwane zamki i uginające się powierzchnie. Jeśli niczego takiego nie ma w pobliżu, można nadmuchać duży materac turystyczny.

12. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w tor przeszkód

Można go zrobić np. ze zrolowanego koca, luźno zwiniętej karimaty (powstaje fantastyczny tunel!), kartonów, narysowanej na ziemi kreski udającej linę do akrobacji.

13. Na dworze z dzieckiem - Kręgle

Możesz je zrobić np. z dużych, pustych butelek po wodzie mineralnej. Im będzie ich więcej, tym lepiej, bo maluch, który dopiero uczy się turlać piłkę, może mieć kłopot z trafieniem.

14. Na dworze z dzieckiem - Zabawa w rób to, co ja

Klaszcz, przeciągaj się, łap za nos, klep po głowie, stawaj na jednej nodze, podskakuj. Maluszek niech naśladuje twoje ruchy. A potem zamieńcie się rolami.

15. Na dworze z dzieckiem - Zawody

Kto dłużej potrafi stać na jednej nodze? Kto dalej skoczy? Kto szybciej pozbiera kamyki (a przy okazji zrobi mnóstwo głębokich skłonów)? Pamiętaj, by „dyscypliny” dostosować do możliwości dziecka.

16. Na dworze z dzieckiem - Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!

Zabawa dla dzieci nieco starszych. Baba Jaga stoi tyłem do pozostałych i woła: „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W tym czasie dzieci biegną w jej stronę. Na słowo „patrzy” Baba Jaga odwraca się. Kto nie zdołał się zatrzymać w bezruchu, wraca na start, a kto pierwszy dotknie Baby Jagi, ten zajmuje jej miejsce.

17. Na dworze z dzieckiem - Pantomima

Co to za zwierzę, które biega na czworakach, obskakuje gości i podnosi nogę przy każdej ścianie? Jakie stworzenie pełza bez pomocy rąk i nóg? Jakie drapie się po głowie i robi głupie miny? Możecie też udawać, że głaszczecie kota, karmicie ptaki albo jecie zupę.
 

napisane na podstawie artykułu zamieszczonego w magazynie Mamo to ja
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/2 lata temu
super
/5 lat temu
zabawy dla dzieci na dworze to ciezka sprawa,mi juz brsakuje pomyslow
/5 lat temu
Moje dziecko w tym roku pierwszy raz jedzie na obóz:) Nie ukrywam, że trochę się denerwuję, ale zdecydowałam się na najlepsze biuro podróży organizujące takie wyjazdy, czyli ALmatur, więc o tyle jestem spokojna :)