POLECAMY

Kiedy można się wybrać na pierwszy spacer z noworodkiem?

Radzimy młodym rodzicom!
Kiedy można się wybrać na pierwszy spacer z noworodkiem? fot. Fotolia

Pierwsze wspólne wyjście na dwór z noworodkiem to prawdziwe wydarzenie dla młodych rodziców. Wielu z nich ma obawy i wątpliwości, po jakim czasie od narodzin można zabrać maleństwo na spacer. Podpowiadamy, kiedy będzie na to najlepszy moment.

Pierwszy spacer z dzieckiem

Wszystko zależy od tego, w jakiej porze roku urodziło się dziecko. Jeśli są to ciepłe miesiące, między majem a wrześniem, spacery będą wskazane wcześniej, niż w przypadku, gdy maluch urodzi się np. zimą. Nie znaczy to jednak, że latem można wyjść z kilkudniowym dzieckiem od razu na wielogodzinną przechadzkę. Należy dziecko pomału przyzwyczajać do spacerów i lepiej wybrać się dwa razy, np. rano i wieczorem na krótkie, maksymalnie 30 minutowe wyjścia, niż na jeden długi. Z czasem czas trwania spacerów można oczywiście wydłużać.

Ważna jest także pora dnia. W upalne dni noworodek nie powinien przebywać na powietrzu w samo południe. Najlepiej wybrać się na spacer rankiem, tak żeby najpóźniej o 11 być z powrotem w domu, a drugi raz wyjść nie wcześniej niż o 14-15. Zimą z kolei pierwszy spacer powinien odbyć się w najcieplejszym momencie dnia, czyli właśnie w południe.

Jeżeli dziecko urodziło się zimą, na pierwszy spacer należy poczekać przynajmniej kilka tygodni, natomiast latem można się na niego wybrać już w kilka dni po narodzinach

Jak ubrać noworodka na spacer?

Ważna zasada to taka, by ani nie wychłodzić, ani nie przegrzać dziecka. Należy pamiętać, że my się ruszamy na spacerze, a dziecko nie, dlatego zwłaszcza zimą powinno mieć na sobie przynajmniej jedną warstwę ubrań więcej niż my, a do tego być przykryte kocykiem. Latem z kolei, zwłaszcza w największe upały, wystarczy założyć dziecku pieluszkę, bawełniane body i ewentualnie skarpetki. Można zrezygnować z czapeczki. W głębokim wózku i tak nie powinno mu wiać, a może się jedynie spocić. Do przykrycia idealnie nadaje się tetrowa pieluszka. Pamiętajmy też, by chronić noworodka przed słońcem.

Czym jest werandowanie?

Werandowanie szczególnie polecane jest zimą. Polega ono na tym, że najpierw przez kilka dni ubiera się dziecko jak na dwór i zostawia na kilka minut w wózku przy otwartym oknie, później można przenieść je w takim stroju na balkon, a dopiero po kilku takich werandowaniach iść na pierwszy spacer. 

Sprawdź też inne porady dla młodych mam:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)