POLECAMY

6 pomysłów na dobrą zabawę w Dzień Dziecka!

Dzień Dziecka powinien być inny niż wszystkie. Niech twój maluch tego dnia poczuje się zupełnie wyjątkowo!
6 pomysłów na dobrą zabawę w Dzień Dziecka! fot. Fotolia


Zabawy na Dzień Dziecka: co robić, kiedy świeci słońce?

1. Królewskie kręgle
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 2 lat.
Co jest potrzebne: plastikowe butelki (np. po wodzie mineralnej, najlepiej tej samej wielkości), piłka, woda lub piasek z piaskownicy.
Jak się bawić: napełnij butelki wodą lub piaskiem, żeby były stabilne. Zakręć je nakrętkami. Rozstaw kręgle na planie trójkąta (wierzchołek kierowany w stronę graczy). Narysuj kredą linię, na której ustawia się gracz. Nie powinna być zbyt oddalona od butelek, by dziecko miało szansę w nie trafić. Dla siebie możesz wyznaczyć drugą, dalej położoną. Na przemian turlajcie piłkę w stronę kręgli.

2. Królowa pszczół i żaba
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 2 lat.
Co jest potrzebne: kreda.
Jak się bawić:na chodniku lub asfaltowej parkowej dróżce narysuj kółka w takich odstępach, by maluch miał szansę przeskoczyć z jednego na drugie. Umawiacie się, że jesteście pszczółkami: dziecko to pszczoła królowa, a wy – szeregowe robotnice. Możecie przelatywać z kwiatka na kwiatek (czyli z kółka na kółko), bo tam pszczółki są bezpieczne. Potem możecie wymyślić inną historię. Może pokażecie maluchowi, jak gra się w klasy?

3. Jej wysokość puszcza bańki
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 12. miesiąca.
Co jest potrzebne: płyn do baniek (np. z płynu do kąpieli rozcieńczonego wodą lub według przepisu dla profesjonalistów: 1 litr wody + 2 lub 3 łyżki płynu do mycia naczyń + 1 łyżeczka gliceryny, którą można kupić w aptece), słomki i plastikowe kubeczki.
Jak się bawić: Jedna osoba puszcza, a druga rozbija bańki (klaszcząc), przekłuwa je słomką albo na nie dmucha – to zabawa dla dzieci, u których istnieje ryzyko, że wciągną płyn do ust. Dla starszych ogłoś konkurs: kto puści najwięcej baniek. Propozycja dla ambitnych to megabańki. Słomkę trzeba zastąpić np. rurką po papierze toaletowym lub kuchennym ręczniku. Zadanie nie jest proste.

Dowiedz się więcej o organizacji kinderbalu:


Zabawy na Dzień Dziecka: co robić, kiedy pada deszcz?

1. Rodzina królewska w puzzlach
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej jednego roku.
Maluch uwielbia układanki? Przygotuj dla niego specjalne puzzle. Wydrukuj rodzinną fotografię, przyklej do tekturki i potnij na kilka kawałków. Poproś malca, by spróbował ułożyć z nich obrazek. Na wszelki wypadek zostaw jeden egzemplarz zdjęcia w całości na wzór. Możesz przygotować trzy zestawy puzzli, np. zdjęcie mamy, taty, dziadków i dziecka albo ulubionego pieska lub kotka.

2. Stary król mocno śpi
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 3. roku.
Królewska wersja zabawy w „Starego niedźwiedzia”. Król mocno śpi, a nieznośni poddani nie pozwalają mu dokończyć drzemki, chodzą wokół niego i śpiewają piosenkę „Stary król mocno śpi, my się go boimy, na palcach chodzimy, jak się zbudzi będzie zły...”. Zanim król się obudzi, rozbiegają się po domu. Ten, kogo król odnajdzie jako pierwszego, dostaje koronę, kładzie się na podłodze, by po chwili złapać kolejną osobę.

3. Skarb dla władcy
Zabawa przeznaczona dla dzieci powyżej 12. miesiąca.
Jeśli przygotowałaś prezent na Dzień Dziecka, możesz ukryć go w domu i zabawić się z maluchem w ciepło-zimno. Najpierw możecie bawić się w odnajdywanie jego ulubionej przytulanki, a później udając, że ukryłaś maskotkę, pokieruj dziecko tak, by odnalazło prezent. Wariant dla dwulatków: ukryj prezent razem z pozytywką albo włączonym telefonem komórkowym i poproś malucha, by szukał tam, skąd dochodzi melodyjka.

Dowiedz się więcej o organizacji kinderbalu:


Konsultacja: dr Małgorzata Skura, pedagog z Katedry Pedagogiki Małego Dziecka Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie
na podstawie tekstu autorstwa Małgorzaty Mazurek-Wódz
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/5 lat temu
zabawy na dzień Dziecka to fajna rzecz:)
/10 lat temu
A może warto w wolnej chwili przy takiej pogodzie jak teraz pokazac dziecku fajne zabawy w necie ??? Moje dziecko uczy się korzystania z komputera, ale tylko na Ciufci – reszta serwisów jest albo wyłącznie dla rodziców albo stanowi bezmyślną rozrywkę.
/10 lat temu
A może warto w wolnej chwili przy takiej pogodzie jak teraz pokazac dziecku fajne zabawy w necie ??? Moje dziecko uczy się korzystania z komputera, ale tylko na Ciufci – reszta serwisów jest albo wyłącznie dla rodziców albo stanowi bezmyślną rozrywkę.
POKAŻ KOMENTARZE (1)