Prezenty na święta 2023 dla przedszkolaka - najlepsze pomysły na upominki dla dzieci

prezenty na święta 2023 dla przedszkolaka fot. Getty Images, Per Breiehagen
Prezenty na święta 2023 dla przedszkolaków stanowią duże wyzwanie. Mimo dużego wyboru zabawek bardzo ważne jest, aby wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka w wieku 3-6 lat. Najlepiej sprawdzającymi się pomysłami na prezenty świąteczne dla przedszkolaków są klocki, gry planszowe i książki.
/ 22.11.2023 09:11
prezenty na święta 2023 dla przedszkolaka fot. Getty Images, Per Breiehagen

Co roku rodzice, dziadkowie i inni najbliżsi mają problem z tym, co kupić swoim dzieciom i wnukom na gwiazdkę. Półki sklepowe uginają się od ciężaru zabawek, a sklepy internetowe kuszą nieograniczonym wyborem. Wybierając prezent na święta 2023 dla przedszkolaka, niewątpliwie trzeba się kierować zainteresowaniami dziecka, ponieważ w wieku 3-6 lat gusta są już zgoła odmienne. W poniższym artykule przedstawimy nasz redakcyjny wybór prezentów dla przedszkolaków na święta Bożego Narodzenia, który będzie bardzo dobrą inspiracją.

Spis treści:

  1. Klocki na prezent dla przedszkolaka
  2. Zabawki do odgrywania ról
  3. Gry planszowe na prezent
  4. Książki na prezent dla przedszkolaków

Klocki na prezent na święta dla przedszkolaka

O zaletach klocków nikomu nie trzeba mówić. Uczą one kreatywności, sprawności manualnej i cierpliwości. Potrafią zabawić dzieci nawet na długie godziny i nie nudzą się latami. Budowa z klocków i zabawa figurkami daje dzieciom możliwość upustu swojej wyobraźni. Niezależnie czy są to klocki konstrukcyjne wykonane z plastiku, czy drewna, zawsze warto rozpatrzyć tę propozycję jako prezent na święta dla przedszkolaka.

Zestawy klocków LEGO® DUPLO®

Klocki LEGO® DUPLO® to zawsze bardzo dobry wybór na prezent, zarówno dla chłopca jak i dziewczynki w wieku 2-5 lat, a nawet już od 18 miesiąca życia. Oferta zestawów klocków jest naprawdę szeroka i można ją elastycznie dopasować do założonego budżetu prezentowego. Wyboru można dokonać pomiędzy jednoelementowym zestawem za kilkadziesiąt złotych, a bardzo rozbudowaną budowlą z klocków Lego za kilkaset złotych. Nasze dzisiejsze propozycje to dobry pomysł zarówno dla jedynaków, jak i do domów, gdzie jest rodzeństwo lub jeśli lubimy zapraszać do zabawy kolegę lub koleżankę z przedszkola czy sąsiedztwa.

Z własnego doświadczenia wiem, że starsze dzieci (nawet te w wieku szkolnym) chętnie bawią się tymi zestawami ze swoimi młodszymi siostrami i braćmi. W rodzinach wielodzietnych takie zestawy służą spokojnie nawet 10 lat! Bestsellerowymi zestawami są: Domek na drzewie 3w1 oraz kultowy zestaw Pociąg z cyferkami, który przyda się w przedszkolu do nauki liczb, a w szkole podstawowej do ćwiczenia pierwszych działań matematycznych). Jak widać, taki zestaw może posłużyć naprawdę co najmniej do 6 roku życia.  

Zestawy klocków Playmobil

Dużą popularnością cieszą się również zestawy klocków Playmobil. Charakteryzują się one mniejszą liczbą elementów, zatem nawet najmłodszy przedszkolak nie powinien mieć problemu ze złożeniem swojego prezentu. W sprzedaży dostępne są także zestawy z ludzikami i zwierzętami, co może stanowić idealne uzupełnienie pozycji, które już znajdują się w kolekcji najmłodszych członków naszej rodziny.

Klocki konstrukcyjne Mini Waffle

Bardzo ciekawą propozycją na prezent na święta dla przedszkolaka są także klocki konstrukcyjne zwane waflami. Są to średniej wielkości elementy, wykonane z przyjemnej w dotyku, elastycznej gumy. W sprzedaży dostępne są duże i małe zestawy tych klocków, występują one w różnej kolorystyce i tematyce, a ich bardzo dużą zaletą jest fakt, że można je ze sobą łączyć i tworzyć niesamowite rzeczy. 

prezent na święta 2023 dla przedszkolaka zestawy klocków

fot. Zestaw Gospodarstwo rolne, Playmobil, cena 215 zł; Klocki Mini Waffle, Marioinex, cena 170 zł; Klocki Szpital dla zwierzątek, Lego City, cena 70 zł; Transporter policyjny, Playmobil, cena 180 zł; Klocki Mini Waffle, Marioinex, cena 90 zł; Klocki Remiza strażacka, Lego City, cena 120 zł / materiały prasowe

Zabawki do odgrywania ról

Dzieciaki w wieku od 3 do 6 lat uwielbiają wspólnie bawić się w odgrywanie ról. Zdecydowany prym wśród przedszkolaków wiodą oczywiście strażacy, policjanci i księżniczki. Aby ułatwić dzieciom zabawę, w sklepach dostępny jest cały szereg akcesoriów dedykowanych najmłodszym, aby ich zabawa była jeszcze bardziej kreatywna.

Zabawkowa kuchnia, lodziarnia i supermarket

Idealnym pomysłem na prezent na święta 2023 dla przedszkolaka będzie zabawka, dzięki której będzie mógł się poczuć jak bohater swojej wyobraźni. Zatem bardzo popularnym wyborem na upominek świąteczny są drewniane kuchnie dla dzieci, które można wzbogacić akcesoryjnymi dodatkami takimi jak warzywa, owoce czy słodycze. Pozostając w tematyce jedzenia – bardzo ciekawą propozycją prezentu dla przedszkolaka może być zabawkowy supermarket z wyposażeniem. W ten sposób dzieci, zarówno chłopcy jak i dziewczynki, mogą uczyć się podstawowych zachowań, które procentować będą w przyszłości. Po zakończeniu zakupów spożywczych, można udać się do zabawkowej lodziarni i spędzić tam chwilę, relaksując się z kolegami lub rodzeństwem.

Warsztat i zestaw ogrodniczy

Miłośnikom skręcania śrubek i uderzania młotkiem, bez wątpienia do gustu przypadnie dziecięcy drewniany warsztat. Można w nim dać upust swojej kreatywności, tworząc różne budowle przy pomocy narzędzi, gwoździ i innych akcesoriów. Zabawka ta bardzo dobrze rozwija samodzielne myślenie i umiejętności konstruktorskie. Po zakończeniu zabawy w małego Adama Słodowego, warto udać się do ogrodu z własnymi akcesoriami. Dzieci uczą się obserwując rodziców, zatem od małego warto wciągać dzieci do różnych obowiązków domowych, a opieka nad własnymi roślinami niewątpliwie należy do jednych z najprzyjemniejszych obowiązków.

Zestaw małego lekarza

Ciekawym pomysłem na święta 2023 dla przedszkolaka jest zestaw lekarski, w skład którego wchodzi wózek z monitorem, stetoskop, termometr i wiele innych specjalistycznych narzędzi potrzebnych do pracy w szpitalu. Taka zabawka jest bardzo dobrym sposobem na oswojenie dzieci z wizytami lekarskimi, które niekiedy bywają dla nich bardzo stresujące. Tak jak w przypadku innych zabawek, również jeśli chodzi o „zabawki medyczne” jest spora możliwość dokupowania innych akcesoriów, łącznie ze strojami.

prezenty na święta 2023 dla przedszkolaka odgrywanie ról

fot. Zestaw lekarski, Icom, cena 250 zł; Sklep z lodami, New Classic Toys, cena 200 zł; Supermarket, Smiki, cena 160 zł; Zestaw ogrodnika, Small Design Foot, cena 230 zł; Warsztat drewniany, Ricokids, cena 320 zł; Drewniana kuchnia, Ricokids, cena 250 zł / materiały prasowe

 

Gry planszowe na prezent

Jednym ze standardowych pomysłów na prezent na święta 2023 dla przedszkolaka są oczywiście gry planszowe dla dzieci. To zabawki, które nigdy nie tracą na popularności, a producenci prześcigają się w pomysłach, aby jak najbardziej urozmaicić dzieciom wybór. Wśród planszówek znajdziemy gry edukacyjne, zręcznościowe, karciane i strategiczne. Podobnie jak w przypadku pozostałych zabawek, ważny jest tutaj wybó pod kątem zainteresowań przedszkolaka.

Gry edukacyjne dla przedszkolaków

Planszówki edukacyjne są skonstruowane w bardzo pomysłowy sposób, aby w łatwodostępny i rozrywkowy sposób przekazać dzieciom wiedzę. Na takim założeniu opiera się gra „Świat przedszkolaka” – składająca się z kart z zagadkami o różnym stopniu trudności, które można rozwiązywać przy pomocy magicznego pióra. Gra ta występuje również w wersji do nauki języka angielskiego. Ciekawą grą edukacyjną jest również propozycja Kapitana Nauki „Polska”. Dzięki niej przedszkolaki mają okazje poznać ciekawostki z historii, geografii i kultury naszego kraju. Nie od dziś wiadomo, że zdobywanie wiedzy przez zabawę jest bardzo skuteczną formą edukacji.

Planszówki zręcznościowe

Gra „Sprytna ośmiornica” pozwala zamienić się na chwilę w podwodne zwierzę, którego zadaniem jest ułożenie konstrukcji z kubeczków. Wszystko wydaje się łatwe, ale trzeba dokonać tego przy użyciu specjalnych macek. Ten pomysł na prezent na święta 2023 dla przedszkolaków bez wątpienia dostarczy wiele śmiechu, ale także pozwoli rozwinąć koordynację ruchową dłoni. Inną propozycją planszówki na świąteczny prezent dla przedszkolaka mogą być „Akrobaci” firmy Janod. Gra ta polega na ułożeniu jak najwyższej wieży z plansz i figurek, a także na uniknięciu zniszczenia powstałej konstrukcji. W przypadku tej drugiej sytuacji – zabawę trzeba zacząć od nowa.

Gry familijne — dla rodziców i przedszkolaków

Gry „Grzybobranie” chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Poruszając się po planszy należy zbierać do swojego koszyka grzyby, jednak nie jest to taka prosta sprawa. Po drodze można napotkać różne niespodzianki i zadania do wykonania. Zostając w leśnym klimacie, interesującym pomysłem na prezent na święta 2023 dla przedszkolaków jest gra „Ślimaki to mięczaki”. Planszówka ta jest wyścigiem, w której można poruszać się nie tylko swoim pionkiem, ale również przeciwników. Co zaskakujące – zwycięzcą gry jest ślimak, który znajduje się najdalej mety.

pomysły na prezenty 2023 dla przedszkolaka gry planszowe

fot. Sprytna ośmiornica, Trefl, cena 65 zł; Gra edukacyjna Polska, Kapitan Nauka, cena 45 zł; Ślimaki to mięczaki, Nasza Księgarnia, cena 50 zł; Grzybobranie, Trefl, cena 45 zł, Świat przedszkolaka, Trefl, cena 45 zł; Acrobaci, Janod, cena 130 zł / materiały prasowe

 

Książki na prezent dla przedszkolaków

Na koniec coś, bez czego nie mogą się obyć święta. Mowa oczywiście o książkach dla dzieci! Rynek wydawniczy dla najmłodszych jest olbrzymi, na szczęście, a półki małych czytelników coraz częściej wypełnione są po brzegi. Pomysłów książkowych na prezenty na święta 2023 dla przedszkolaków jest bez liku, są to również książki dla dzieci na adwent, ale poniżej zaprezentujemy te, które przetestowałyśmy na własnych dzieciach.

Seria książek o ulicy Czereśniowej

Te książki obrazkowe zasługują już na miano kultowych. Raczej trudno jest znaleźć dom, w których tej pozycji nie ma. Książki o ulicy Czereśniowej charakteryzują się tym, że za każdym razem, gdy oglądamy tę książkę, znajdujemy w niej nowe ciekawostki i odkrycia. Zabawa nie ma końca, a oko najmłodszych czytelników wyczulone jest na takie smaczki. Seria ta dostępna jest w sprzedaży jako 5 osobnych tomów podzielonych na pory roku i część poświęconą nocy. Od niedawna na półkach sklepowych dostępne jest również wydanie zbiorcze pt. „Rok na ulicy Czereśniowej”.

Seria książek o Skarpetkach

Głównymi bohaterami tych książek są właśnie skarpetki, które w szerokim świecie przeżywają różne przygody. Są takie, które zostają politykami, inne wybierają karierę aktorów, kolejne poświęcają się roli zastępczych matek. W tej chwili skarpetkowa seria liczy sobie kilka tomów, zatem bez obaw – ciągle można być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami z ich życia. Serię tę można czytać na okrągło i nigdy się nie nudzi.

Seria książek o Basi

Basia jest główną bohaterką serii książek poruszającej najważniejsze tematy z życia przedszkola i nie tylko. Dzięki tej rezolutnej dziewczynce dzieci mają okazję poznać wiele nowych słów, uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania, a także poznać najważniejsze emocje towarzyszące im na co dzień. Książki z tej serii będą bardzo intersującym wyborem na świąteczny prezent dla przedszkolaka, bo główna bohaterka jest ich rówieśniczką.

Seria książek o zawodawch wydawnictwa „Mądra Mysz”

Książki zatytuowane „Mam przyjaciela...” i „Mam przyjaciółkę...” to niewielkie pozycje wydawnicze, jednak zawierają w sobie wiele ciekawych informacji. Każda z książeczek poświęcona jest innemu zawodowi, dzięki czemu przedszkolaki mają możliwość zapoznania się z tajemnicami zawodowymi policjanta, strażaka, piekarza, pszczelarza, baletnicy lub piłkarza. Każda z tych książek jest niewielkich rozmiarów i kosztuje jedynie kilka złotych, co dla małego miłośnika i kolekcjonera ksiązek może mieć duże znaczenie.

prezenty na święta 2023 dla przedszkolaka książki

fot. Rok na ulicy Czereśniowej, wyd. Dwie Siostry, cena 125 zł; Mam przyjaciółkę..., wyd. Mądra Mysz, cena 7 zł; Basia. Wielka księga o uczuciach, wyd. Harper Collins Polska, cena 40 zł; Niesamowite przygody dziesięciu skarpeteck, wyd. Poradnia K., cena 50 zł / materiały prasowe

Treść artykułu opublikowana pierwotnie 4.11.2019 prez Weronikę Kwaśniak.

Pomysły na prezenty na mikołajki:
Prezent na mikołajki dla chłopaka
Co kupić dziewczynie na mikołajki?
Prezent na mikołajki dla dzieci w szkole. Co na mikołajki klasowe?
Co kupić dziecku na Mikołaja?
Prezent na mikołajki dla nastolatków

Pomysły na prezenty świąteczne:
Prezenty na święta 2023 - katalog
Prezent dla rodziców na święta 2023
Prezent dla taty na święta 2023
Prezent dla mamy na święta 2023
Prezent dla dziadków na święta 2023
Prezent dla 10 i 9-latka na święta
Prezenty na święta 2023 dla nastolatków


Co kupić dziewczynie na święta 2023?
Prezent dla chłopaka na święta 2023
Tanie prezenty do 20 zł
Prezent do 50 zł
Prezent do 100 zł
Prezent dla siostry na święta 2023
Prezent dla teściów na święta 2023
Prezent dla fana F1
Kosmetyki na prezent na święta 2023

Redakcja poleca

REKLAMA