Barszcz czerwony to zupa przygotowywana z buraków ćwikłowych. Tradycyjnie serwowana jest w Wigilię Bożego Narodzenia, ale w niektórych regionach Polski podaje się ją także na śniadanie wielkanocne. Prócz tych wyjątkowych okazji barszcz czerwony jest daniem, które często można spotkać na polskich stołach. Przyrządza się ją w różnych wersjach: barszcz czerwony zabielany, barszcz czerwony z ziemniakami, barszcz czerwony na zakwasie, barszcz czerwony z uszkami czy barszcz czerwony na rosole to tylko niektóre z opcji!
Przepis na barszcz czerwony na zakwasie
W tej wersji zakwas na barszcz czerwony z uszkami powinien leżakować przez 3-4 dni. Oto składniki na 6 porcji barszczu czerwonego na zakwasie:
- 1,5 kg buraków,
- sól,
- cukier,
- 2 duże ząbki czosnku,
- 3 plastry suszonych jabłek,
- 2-3 kromki razowego, czerstwego chleba (najlepiej na naturalnym zakwasie)
Na uszka do barszczu czerwonego:
- 20 dag mąki pszennej,
- jajko,
- sól,
- 8 dag suszonych grzybów,
- cebula (20 dag),
- 2 łyżki masła,
- łyżka bułki tartej,
- sól,
- pieprz.
Kilogram buraków obierz, przełóż do dużego słoja, dodaj czosnek, chleb, zalej 2 litrami osolonej, ciepłej wody, nakryj, odstaw w ciepłe miejsce na 3-4 dni.
Kiedy zakwas na barszcz czerwony jest już gotowy, pozostałe buraki obierz, pokrój, zalej niewielką ilością wody i gotuj 30 minut razem z jabłkami. Zakwas na barszcz czerwony przecedź i wlej do wywaru ze świeżych buraków, podgrzej, dopraw solą, cukrem, majerankiem.
Teraz przygotuj uszka do barszczu. Grzyby namocz, ugotuj i posiekaj. Cebulę obierz, drobno pokrój zrumień na maśle, dodaj grzyby i chwilę podsmaż. Dodaj jajko, bułkę tartą, sól i pieprz. Wymieszaj.
Z mąki, jajka, małej ilości wody i soli zagnieć elastyczne ciasto na uszka do barszczu. Rozwałkuj cienko na stolnicy posypanej mąką i pokrój na kwadraciki 4 na 4 cm. Na każdy kwadracik kładź łyżeczką farsz do uszek, ciasto składaj po przekątnej i starannie sklejaj brzegi, a następnie zlepiaj ze sobą dwa przeciwległe rogi.
Uszka do barszczu czerwonego gotuj w posolonym wrzątku 5 minut. Wyjmuj, gdy wypłyną na wierzch. Barszcz czerwony na zakwasie przelej do bulionówek, dołóż po porcji uszek, ewentualnie udekoruj plastrem jabłka.
Zobacz też przepisy na barszcz biały
Przepis na barszcz czerwony zabielany
Jak zrobić barszcz czerwony z ziemniakami? Zobacz nasz przepis - oto składniki:
- 1 kg buraków,
- 1 l wywaru na wędzonce/wędzonym boczku,
- 1 ząbek czosnku,
- pieprz,
- sól,
- ocet winny,
- koperek,
- łyżka masła,
- cebula,
- 3 łyżki kwaśnej śmietany,
- 5 sporych ziemniaków.
Wywar do barszczu czerwonego to po prostu woda, w której wcześniej gotował się np. boczek wędzony. Buraki obierz i pokrój w cieniutkie plasterki. Czosnek obierz i posiekaj. Na gotujący się wywar wrzuć kawałki buraków. Wlej ocet winny. Dodaj posiekany czosnek (możesz też przecisnąć go przez praskę). Gotuj na małym ogniu przez kilka minut.
Sprawdź 50 innych przepisów na dania kuchni polskiej
Cebulę obierz, posiekaj drobniutko i zeszklij na maśle. Koperek posiekaj, a ziemniaki obierz, umyj i ugotuj. W oddzielnym naczyniu zahartuj śmietanę z barszczem. Wlej ją do garnka i wymieszaj. Dodaj do barszczu zabielanego ziemniaki, koperek i cebulkę. Barszcz czerwony z ziemniakami gotowy!
Poniżej znajdziecie jeszcze 15 przepisów na barszcz czerwony. Polecamy np. barszcz czerwony wigilijny, barszcz czerwony z fasolą, barszcz czerwony z botwiny, barszcz czerwony czysty, a także barszcz czerwony z uszkami.
Sprawdź więcej przepisów na zupy redakcji Polki.pl