Pasteryzacja grzybów pozwala przedłużyć ich świeżość nawet na rok. Pasteryzować można niemal wszystkie gatunki grzybów - borowiki, rydze, maślaki, gąski, opieńki, koźlarze. Zadanie jest czasochłonne, ale efekt doskonały, gdy otworzymy zimą słoik pełen aromatycznych leśnych pyszności.
Grzyby pasteryzowane w sosie własnym nadają się jako półprodukt do szybkiego sporządzenia farszów, zup, sosów i potraw mięsnych z grzybami.
Jak przygotować grzyby do pasteryzacji?
Grzyby leśne, świeżo przyniesione z grzybobrania lub targu, oczyść dokładnie z piasku i resztek runa. Mniejsze grzyby zostaw w całości, większe pokrój.
Gotowanie w osolonej wodzie
W rondelku zagotuj 200 ml wody. Dodaj sól, a następnie wszystkie grzyby. Całość gotuj około 10-15 minut. Przełóż grzyby do słoików i zalej zalewą. Możesz dodać do każdego słoiczka liść laurowy i kilka ziaren ziela angielskiego.
Duszenie na maśle
Na patelni rozgrzej łyżkę masła z łyżką oleju roślinnego. Dodaj pokrojone grzyby i smaż przez 3-4 minuty. Po tym czasie nakryj przykrywką i duś przez kolejne 5 minut. Przełóż grzyby do słoików.
Jak pasteryzować grzyby
Po wstępnym przygotowaniu grzybów dodaj do nich odrobinę kwasku cytrynowego, żeby nie ściemniały (ciemnieją maślaki, pieczarki, koźlarze). Pasteryzuj około 60 minut w wodzie o temperaturze ok. 90 stopni Celsjusza.
Pamiętaj, by słoiki zalewać wodą tuż poniżej zakrętki (nie powinna w ogóle dotykać wody). W garnku ustaw je na specjalnej ażurowej podstawce lub na złożonej kilka razy lnianej ściereczce, aby nie popękały.
Słoiki wyjmij, dokręć, postaw do góry dnem i pozostaw do schłodzenia. Sprawdź koniecznien czy są szczelnie zamknięte. Następnego dnia pasteryzuj je ponownie, również przez godzinę i kolejnego dnia po raz trzeci.
Tak przygotowane weki przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu przez około rok. Trzykrotne pasteryzowanie grzybów jest niezbędne, w innym wypadku niestety się psują.
fot. Adobe Stock
Przyrządzanie potraw z pasteryzowanych grzybów
Pasteryzowane grzyby przed podaniem należy ugotować lub udusić do miękkości i doprawić do smaku. Należy je zużyć tego samego dnia po otwarciu.
Po wyjęciu ze słoja, uduś grzyby z dodatkiem obsmażonej na maśle cebulki. Możesz je zaprawić śmietaną i dowolnie przyprawić ulubionymi ziołami np. świeżą natką pietruszki, koperkiem lub tymiankiem. Tak przygotowane, będą świetnym dodatkiem do ziemniaczanych placków lub makaronu.
Z pasteryzowanych grzybów możesz również przyrządzić pyszną aromatyczną zupę lub nadzienie do mięs, ryb i pierogów.
Więcej pomysłów na dania z grzybami: