Jak utrwalić makijaż fot. Adobe Stock

Jak utrwalić makijaż? 6 sprawdzonych sposobów

Jak utrwalić makijaż, aby przetrwał cały dzień? Możesz zrobić to za pomocą pudru lub fixera albo wykorzystać specjalną technikę nakładania podkładu.
Małgorzata Machnicka / 06.04.2021 06:37
Jak utrwalić makijaż fot. Adobe Stock

Jak skutecznie utrwalić makijaż? Możesz to zrobić na przykład za pomocą pudru, bazy pod makijaż albo specjalnego fixera. 

Puder do utrwalenia makijażu

To najprostszy i najszybszy sposób na utrwalenie makijażu. Nabierasz odrobinę pudru na pędzel, zdmuchujesz nadmiar produktu i omiatasz pędzlem twarz. Gotowe!

Polecamy szczególnie pudry bambusowe i ryżowe - są przyjazne dla skóry (nie zapychają porów), a przy tym matują i utrwalają makijaż na długie godziny.

Dobra baza to podstawa

Utrwalanie makijażu możesz rozpocząć jeszcze przed aplikacją podkładu. Sięgnij po bazę pod makijaż i nałóż ją na całą twarz, np. palcami. Dopiero teraz nałóż fluid lub krem BB. 

Możesz wybierać spośród baz matujących, rozświetlających albo minimalizujących widoczność porów - każda tak samo spełni swoje zadanie.

Metoda bakingu

Technika bakingu polega na nałożeniu za pomocą wilgotnej gąbeczki dużej ilości transparentnego pudru - pod oczy, na nos, brodę i czoło, czyli tam gdzie makijaż jest najmniej trwały, a skóra najszybciej się przetłuszcza.

Uwaga! Z tej metody powinny zrezygnować posiadaczki bardzo suchej skóry - nadmiar pudru nie tylko podkreśli suche skórki, ale jeszcze bardziej przesuszy cerę.

Hydrolat do utrwalania makijażu

To nasza ulubiona metoda utrwalania makijażu. Wystarczy spryskać hydrolatem umalowaną twarz, odczekać kilka sekund aż wyschnie i gotowe! Hydrolat nie tylko utrwali makijaż, ale również odświeży skórę i doda blasku.

Licz warstwy i stempluj

Żaden, nawet najlepiej wykonany makijaż nie przetrwa całego dnia w nienagannym stanie, jeśli będzie go za dużo. Zamiast kolejnej warstwy podkładu, nałóż tylko jedną, maksymalnie dwie, ale ruchem stemplującym - najlepiej za pomocą zwilżonej gąbki do makijażu.

Podkład nałożony w ten sposób lepiej „przylega" do skóry, a tym samym wolniej się ściera.

Fixer jako utrwalacz makijażu

Spryskaj nim skórę cienką i równomierną warstwą z odległości około 30 cm. Podczas aplikacji uważaj na oczy, ponieważ kosmetyk zawiera alkohol.

Spray pozostawi na twarzy niewidoczną, lekką powłokę ochronną. Tak utrwalony makijaż powinien utrzymać się około 8 godzin. Warto wiedzieć, że kosmetyki takie mogą wysuszać i podrażniać skórę, zarezerwuj je wyłącznie na większe wyjścia. 

Więcej o makijażu:
Najlepsze balsamy do ust - przegląd
Przegląd bronzerów do twarzy
Najlepsze korektory pod oczy - wybierz ulubiony