Rasy psów dla dzieci. Oto psy, które możesz kupić mając dziecko!

Rasy psów dla dzieci odznaczają się wyjątkową cierpliwością, a także nieposkromioną chęcią do zabawy. To np. border collie, buldog angielski czy cocker spaniel.
Agata Bernaciak / 21.02.2018 11:20

Decyzja o zakupie psa to bardzo ważny krok, który wymaga dogłębnego przemyślenia i zastanowienia się, czy na pewno jesteś gotowa na podjęcie tak dużego wyzwania. Pies to nie zabawka dla malucha i przez całe swoje życie wymaga nieustającej opieki.

Wybierając rasę psa dla dziecka, musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to ty jesteś w stanie poświęcić czas zwierzakowi. Często zdarza się tak, że chęć opieki nad psem to w przypadku dzieci słomiany zapał.

Nawet jeśli twoja pociecha zarzeka się, że będzie wychodzić na spacery, karmić i kąpać zwierzaka, zawsze z tyłu głowy to ty musisz myśleć o odpowiedzialności za czworonoga.

Jak wybrać rasę psa dla dziecka?

Jeśli masz już pewność, że będziesz w stanie dać szczęśliwy dom psiakowi, pojawia się inna trudność. Choć charakter psa kształtuje się głównie poprzez wychowanie i socjalizację, duży wpływ na jego zachowanie ma również rasa.

Istnieje kilkanaście ras psów, które są szczególnie polecane rodzinom z dziećmi. Odznaczają się wyjątkową cierpliwością, lubią zabawy i nie są agresywne wobec maluchów.

Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku należy wytyczyć bardzo jasne granice, jeśli chodzi o kontakty dziecka ze zwierzakami. Nawet najmłodsza pociecha musi wiedzieć, że czworonoga nie wolno krzywdzić i pewne zachowania są absolutnie zabronione.

Cierpliwy psiak, który na co dzień wykazuje się anielską cierpliwością, potrafi zachować się agresywnie w obronie własnej, co może już być niebezpieczne.

Oto rasy psów dla dzieci, które są najbardziej polecane przez hodowców:

 • Border collie. Większość psiaków tej rasy świetnie dogaduje się z dziećmi. Pamiętajmy jednak, że nie jest to złotą regułą i kontakt border collie z maluchami zawsze powinien odbywać się pod opieką dorosłych.
   
 • Buldog angielski. Buldog i dziecko będą stanowić świetną parę, ale warto zwracać uwagę na to, aby zwierzak nie zrobił krzywdy niechcący. To ważne szczególnie w przypadku maluchów, dla których waga buldoga i jego niedelikatność może mieć bolesne skutki.
   
 • Cocker spaniel. To bardzo rodzinny psiak. Jest oddanym kompanem zarówno dorosłych, jak i dzieci. Cocker spaniel jest łagodny, przyjacielski i oddany.
   
 • Golden retriever. Wrodzona łagodność sprawia, że wobec niemowlaka będzie przejawiać instynkt opiekuńczy, a za starszym dzieckiem rzuci się w wir zabawy. To jedna z najpopularniejszych ras psów dla dzieci.
   
 • Goldendoodle. To skrzyżowanie pudla z golden retrieverem, łączy w sobie wszystkie najlepsze cechy tych ras. Te psiaki są wielkimi przyjaciółmi dzieci. Uwielbiają szaloną zabawę.
   
 • Labrador. Kocha maluchy, uwielbia pełnić funkcję psa rodzinnego. To duży pieszczoch, słynący też ze swojej łagodności. Nie bez powodu labradory często są szkolone jako asystenci osób niewidomych i niepełnosprawnych!
   
 • Mops. Nigdy nie zachowuje się agresywnie. Łatwo dostosowuje się do każdych warunków. Wychowywany jako pies do towarzystwa, świetnie dotrzyma go również najmłodszym.
   
 • Owczarek niemiecki. Odpowiednio wychowany, będzie bardzo zrównoważony i opiekuńczy. Dzięki temu stanie się wspaniałym towarzyszem dziecka, a do tego jego opiekunem i obrońcą.
   
 • Seter irlandzki. Chętny do zabawy, szybko łapie kontakt z maluchami. Powinno się to jednak odbywać pod nadzorem dorosłych.

Zobacz też:
Księga imion dla psów
Księga imion dla kotów