Nie ma nic wspanialszego, niż wrócić do domu po ciężkim dniu pracy i zostać powitanym przez psa, który na Twój widok macha ogonem i usiłuje Cię zalizać z radości. Psy są pełne werwy, kochające i cudowne — nie da się ukryć, że są wspaniałymi towarzyszami. Kochają być w centrum uwagi, uwielbiają długie spacery, zabawy i psoty. Jednak przy tym wszystkim nie można zapominać o tym, że pies to ogromna odpowiedzialność.
Pies z odzysku
Oczywiście przyjemnie jest się zwinąć razem z psem na kanapie i oglądać telewizję, wspaniale jest zabrać go ze sobą na wycieczkę czy spacer albo bawić się z nim na plaży, w parku czy na śniegu. Jednak psy wymagają wiele uwagi i przezorności, nawet w takie dni, kiedy wolałbyś się zająć sam sobą. Każdego roku tysiące psów jest porzucanych lub oddawanych do schronisk.
Najczęściej nie ma w tym żadnej winy psa. Kiedy ze ślicznego szczeniaka wyrasta ośmiomiesięczny podrostek, który zaczyna przejawiać upór nastolatka, często właściciel nie daje sobie z nim rady. Zwłaszcza osoba, która dotychczas mu pobłażała, może nagle stanąć oko w oko z psem, który warczy na nią, gdy próbuje go zgonić z kanapy — cóż, jest to nie lada kłopot.
Zobacz także: Jakiego psa wybrać - rasowego czy mieszańca?
Ludzie oddają psy, ponieważ zabrakło im wiedzy, jak o nie dbać i jak je dobrze wychować. Nagle odkrywają, że dalmatyńczyk potrzebuje mnóstwo ruchu; nie sądzili, że bernardyn będzie aż tak duży; nie spodziewali się, że maltańczyk będzie wymyślał kolejne popsują — to podejście dotyczy nawet współmałżonków, a co dopiero psów. Niestety, to one często płacą najwyższą cenę — co roku tysiące psów lejne psoty z prędkością światła. Nagle dotąd ukochany Azorek trafi a do schroniska, gdzie przerażony kuli się w kącie klatki, nie wiedząc, co się stało, i obserwując przechodzących obok obcych ludzi.
Żyjemy w czasach przedmiotów jednorazowych, które wyrzuca się, gdy się zużyją lub jest usypianych, ponieważ nie ma dla nich nowych domów, a przepełnione schroniska nie są im w stanie zapewnić opieki. Dzieje się tak dlatego, że wiele osób niedostatecznie przemyślało kwestię, nim zdecydowało się na psa. Nie pozwól, by tak się stało w Twoim przypadku! Zanim ulegniesz prośbom dzieci, które tak bardzo chcą mieć psa, zanim zrealizujesz własną zachciankę, zadaj sobie kilka ważnych pytań.
- Jaki rodzaj życia prowadzisz?
- Ile czasu możesz poświęcić zwierzęciu?
- Czy ktoś będzie mógł być cały dzień w domu, by poświęcić czas na socjalizację szczeniaka i nauczenie go czystości?
- Czy masz ogrodzone podwórko?
- W jakim wieku są Twoje dzieci?
- Czy wszyscy członkowie rodziny pragną mieć psa, czy jedynie ulegasz prośbom dziecka?
- Jakiego psa chciałbyś mieć?
- Dużego czy małego, spokojnego czy aktywnego, kudłatego czy bezwłosego, czystego czy śliniącego się?
Zobacz także: Zrób test: Jaką rasę psa wybrać?
Istnieją setki uznanych ras, a do tego oczywiście rozmaite mieszańce, co pozwala znaleźć psa dokładnie odpowiadającego naszym potrzebom. Poświęć więc trochę czasu na zastanowienie się, czego Ty i Twoja rodzina pragniecie. Bądź odpowiedzialny, a będziesz mógł w pełni korzystać z radości i ciepła, które pies wniesie w Wasze życie.
Jakie pytania zadać w schronisku?
Postaraj się dowiedzieć jak najwięcej na temat dorosłego psa lub szczeniaka, którego chcesz przygarnąć. Powinieneś zadać następujące pytania:
- Dlaczego pies został oddany do schroniska?
- Kim byli poprzedni właściciele?
- Czy zwierzę było w przeszłości maltretowane lub zaniedbywane?
- Czy w schronisku znajduje się miotowe rodzeństwo szczenięcia i czy można je zobaczyć?
- Czy w schronisku przebywa też matka szczenięcia i czy można ją zobaczyć?
- Czy możesz spędzić z psem więcej czasu, nim się zdecydujesz?
- Czy zwierzę zostało przebadane przez weterynarza, by wykluczyć poważne choroby?
- Czy pies ma komplet szczepień?
- Czy pies kiedykolwiek zachowywał się agresywnie?
- Czy jest lękliwy?
Zobacz także: Jak wychować psa ze schroniska?
Styl życia
Zapomnij o wystroju wnętrz czy urządzaniu ogrodu. Nie możesz wybrać psa tylko dlatego, że wydaje Ci się, iż pasowałby do Twojej sofy albo do Twojego ogrodu w stylu angielskim. Nie wybierasz go też pod kątem tego, czy pasuje do kostiumu od Ralpha Laurena, czy raczej do znoszonych dżinsów i traperów. Nie w taki sposób wybiera się psa. Pies to nie dodatek czy gadżet. To żywe stworzenie, które posiada umysł, poczucie humoru i uczucia. To tak jakby kolejna osoba w domu!
- Kiedy mówię o stylu życia, mam na myśli to, co robisz każdego dnia.
- W jaki sposób spędzasz swój wolny czas?
- Jeździsz na rolkach lub na rowerze?
- A może oglądasz sport i filmy w telewizji?
- Chodzisz na długie piesze wycieczki?
- Wyjeżdżasz na jednodniowe wypady samochodem?
- Idziesz do parku albo na plażę i wylegujesz się w słońcu?
- Czy pracujesz?
- Na cały etat czy jego część?
- Czy jesteś jedną z tych osób, które zrobią wszystko dla kariery i spędzają w pracy 70 godzin tygodniowo?
- Czy codziennie po pracy wracasz do domu, bierzesz prysznic, a potem znowu wychodzisz, by zjeść obiad na mieście i spotkać się z przyjaciółmi w barze?
- Czy jesteś pedantycznie porządny?
- Czy nie masz alergii na zwierzęta?
- Wybierając psa, musisz zadać sobie tego typu pytania, tak by znaleźć zwierzę najlepiej pasujące do Ciebie.
Psujesz mój styl
Bardzo ważne, byś przyjrzał się swojemu życiu, zanim sprawisz sobie psa, tak by pół roku później Twój Azor nie znalazł się na ulicy, szukając nowego właściciela. Nie chcesz przecież wracać do domu i przeklinać swojego zwierzaka, bo przez niego nie możesz iść na tę świetną imprezę u kolegi z pracy. Często ludzie, którzy nie zastanowili się, czego dokładnie oczekują od psa, odkrywają, że wybrany przez nich zwierzak ma zupełnie inne potrzeby niż oni. Nie potrzebujesz psa, który będzie Ci przeszkadzał, nie chciałbyś też unieszczęśliwić lekkomyślnie wybranego zwierzęcia.
Zobacz także: Czy można socjalizować dorosłego psa?
Jeśli uwielbiasz jeździć na rolkach, to potrzebny Ci pies, którego będziesz mógł zabrać ze sobą i który będzie dzielił z Tobą przyjemność czerpaną z tego hobby. Innymi słowy, potrzebny Ci wytrzymały, energiczny pies, który będzie mógł dotrzymać Ci kroku, a nie taki, który już po przebiegnięciu kilometra zacznie ciężko dyszeć. Jeśli z kolei jesteś miłośnikiem spokojnych wieczornych przechadzek, to nie potrzebujesz kipiącego energią potwora, który będzie Cię wlókł na smyczy wokół osiedla, ale psa, którego temperament pozwoli mu się dostosować do Twojego tempa, byście razem mogli się cieszyć wieczornym powietrzem.
A może potrzebujesz psa, który będzie w stanie niestrudzenie bawić się z dziećmi i któremu będziesz mógł ufać, gdy znajdą się w jego obecności? Pies nie będzie oczywiście zastępczym rodzicem ani czymś w rodzaju żywej zabawki, ale może stać się towarzyszem zabaw dzieci, które uprzednio nauczysz odpowiedniego zachowania.
Zobacz także: Pies dla dziecka - jaka rasę wybrać?
Fragment książki Pies. Szkolenie, pielęgnacja, przyjaźń. Poradnik bez kantów, Carlo DeVito, Amy Ammen, wydawnictwo Helion