Jakiego psa wybrać – dorosłego czy szczeniaka

Jakiego psa wybrać – dorosłego czy szczeniaka
Chętnie bierzemy do domu szczeniaki, ponieważ są urocze i małe, w dodatku wierzymy, że im wcześniej pies będzie z nami, tym lepiej. Rzeczywiście, szczeniak jest jak czysta karta, chłonie świat i widzi go takim, jakim mu przedstawimy. Ale może starszy odchowany pies okaże się dla nas strzałem w dziesiątkę?
/ 20.07.2010 15:31
Jakiego psa wybrać – dorosłego czy szczeniaka

Szczeniak

Szczeniak nie może być zbyt wcześnie odłączony od matki i rodzeństwa. Wczesny kontakt z człowiekiem jest dla niego niezmiernie ważny, ale początkowo najlepiej by był tylko w towarzystwie matki. Proces socjalizacji szczeniąt, czyli nabywania doświadczeń życiowych w ciągu pierwszych trzech miesięcy ich życia ma wpływ na dalszy rozwój psa.

Ważne jest, by w tym okresie pies poznał jak najwięcej zjawisk, z którymi będzie się stykał przez całe swoje życie. Powinien w bezpieczny sposób poznać hałasy, światła, błyski, dotyk, różne smaki, zapachy i obce osoby – wszystko co nie powinno wzbudzać niepokoju u dorosłego psa. W tym okresie jednak dobrze jest, jeśli szczenię pozostaje w gnieździe rodzinnym i ma kontakt z rodzeństwem i matką. Zrównoważona, dorosła i doświadczona matka uczy szczeniaka właściwej reakcji na różne zjawiska.

Psy rasowe, czyli rodowodowe, zgodnie z przepisami Związku Kynologicznego w Polsce, mogą być sprzedawane już powyżej 7 tygodnia życia na terenie własnego kraju (do przekroczenia granicy państwa pies musi mieć ukończone 3 miesiące). Do ok. 9 tygodnia życia zmienia się wrażliwość psychiczna szczeniaka i pozostaje wyższa do ok. 12 tygodnia, dlatego lepiej, by szczeniak zmienił dom powyżej 3 miesiąca życia.

Badania pokazały również, że jeśli szczeniaki pozostają z matką do 4 miesiąca życia lepiej się rozwijają. W tym okresie matka uczy szczeniaki wielu potrzebnych w późniejszym wieku umiejętności, w tym radzenia sobie z emocjami. Stwierdzono, że szczeniaki pozostające z matką do tego czasu są bardziej zrównoważone emocjonalnie jako dorosłe psy.

Zważywszy, że powyższy okres przebywania szczeniąt z suką jest dość naturalny, a my ludzie sami nie zastąpimy tych cennych nauk jakie matka daje szczeniakowi, dobrym wyborem będzie psa w wieku 4 miesięcy.

Pies dorosły

Można nabyć również dorosłego psa rasowego. Zdarza się że kilkumiesięczne psy, a nawet starsze szukają nowego domu. W znalezieniu takiego psa najlepiej pomogą nam hodowcy. I tu poszukajmy najpierw godnych zaufania hodowców psów rasowych. Niestety łatwo trafić na pseudohodowców sprzedających jako rasowe – dla zysku – psy niewiadomego pochodzenia, z niezarejestrowanych miotów.

Polecamy: Jak przygotować psa na wizytę w salonie fryzjerskim

Kupując psa rasowego powinniśmy dostać wraz z psem książeczkę zdrowia oraz metrykę lub rodowód. Jeśli pies rasowy nie posiada metryki, to na pewno jest jakiś powód tej sytuacji. Nie dajmy się nabrać. Jeśli nie mamy doświadczenia w nabywaniu psa rasowego, to przed zakupem warto sprawdzić wiarygodność dwóch ostatnich dokumentów lub poprosić o pomoc kogoś kto się na tym zna.

Szczeniaki są znacznie bardziej absorbujące niż psy dorosłe, tak jak dzieci wymagają więcej czasu i uwagi, oraz cierpliwości. Starszy odchowany pies może okazać się trafniejszym dla nas wyborem.

Zobacz też: Jakich szczepień potrzebuje nasz pies

Pies ze schroniska

Jeśli bierzemy psa ze schroniska lub mieszańca z przypadkowego miotu, gdy chodzi o wybór szczenięcia sprawa ma się podobnie. Jeśli tylko szczeniaki będące przy matce mają właściwe warunki, nie należy oddzielać ich zbyt wcześnie. Jednak w niektórych przypadkach, gdy szczeniak przebywa w złych warunkach, lepiej by trafiło ono do nowego domu możliwie szybko.

Biorąc szczeniaka nierasowego lub nieznanego pochodzenia, trzeba się przygotować na niespodzianki, bo do końca nie wiadomo co z naszego podopiecznego wyrośnie.
Decyzja o adopcji dorosłego psa ze schroniska lub po przejściach jest szlachetnym czynem, ale i dużym wyzwaniem, dlatego wymaga oddzielnego omówienia.

Redakcja poleca

REKLAMA