Dalmatyńczyk - charakterystyka rasy

Dalmatyńczyk to jedna z tych ras psów, którą nie da się pomylić z żadną inną. Któż nie kojarzy łaciatych piesków z filmu „101 Dalmatyńczyków”? Poznaj bliżej tę niezwykle ciekawą i charakterystyczną rasę.
/ 02.01.2011 12:00

dalmatyńczyk

fot. Fotolia

Historia rasy dalmatyńczyk

Psy rasy dalmatyńczyk były wykorzystywane w średniowiecznej Dalmacji jako psy gończe, a później, w XVII wieku jako obronne. W XVIII wieku sprowadzono je do Wielkiej Brytanii. Jednak zanim dotarły do celu swojej podróży odbyły długą podróż poprzez kraje basenu Morza Śródziemnego, gdzie trafiły z Dalmacji pod nazwą wyżły regusańskie lub legawce dalmatyńskie, a następnie z Francji jako psy galicyjskie dotarły na Wyspy Brytyjskie.

Zobacz także: Pies dla dziecka - jaką rasę wybrać?

Wygląd dalmatyńczyków

dalomatyńczyk

fot. Fotolia

Dalmatyńczyki mają białe ubarwienie w niewielkie, czarne lub brązowe cętki. Cętki pojawiają się u ok. dwutygodniowych szczeniąt, które rodzą się białe. Sierść krótka, twarda, zbita i zwarta. Dalmatyńczyki żyją od 10 do około 12 lat. Ich wysokość w kłębie to 55-61 cm w przypadku psa oraz 50-58 cm dla suczki.

Charakter dalmatyńczyków

Dalmatyńczyk to pies odważny, przyjacielski, inteligentny, czujny, zrównoważony i towarzyski. Wykazuje wysoki stopień przywiązania do członków rodziny, dobrze czuje się w towarzystwie dzieci. Jest to pies bardzo żywy i skory do zabawy.

dalmatyńczyk

fot. Fotolia

Pielęgnacja i zdrowie dalmatyńczyków

W okresie linienia (wiosną i jesienią) dalmatyńczyki wymagają codziennego wyczesywania, gdyż gubią wtedy dość dużo sierści. Poza tym pielęgnacja tych psów nie jest kłopotliwa.

Dalmatyńczyki wykazują skłonność do niektórych chorób: skrętu żołądka, głuchoty, kamicy moczanowej, dysplazji stawu biodrowego oraz chorób skórnych.

Zobacz całą: Encyklopedię ras psów