Biegunka u psa ze schroniska - groźna czy nie?

Psy w schroniskach narażone są na liczne choroby zakaźne i pasożytnicze, co może być powodem biegunek. fot. Fotolia
Co zrobić, gdy pies wzięty ze schroniska ma silną biegunkę? Czy dawać lekkostrawną karmę czy przegłodzić pupila? Na wszystkie te pytania odpowiada nasz ekspert, lekarz weterynarii Ann Włodarczyk.
/ 07.02.2011 01:27
Psy w schroniskach narażone są na liczne choroby zakaźne i pasożytnicze, co może być powodem biegunek. fot. Fotolia

Przedłużająca się biegunka u psa

Witam, wzięliśmy psa ze schroniska, ma około 6 miesięcy, suczka, mieszaniec, mała, jest bardzo pogoda i kochana bardzo, ale zaczęła mnie niepokoić, właściwie jej luźny stolec, robiła dwa razy dziennie luźny stolec, ale nie wodnisty, więc stwierdziłam, że to zmiana diety, przyzwyczai się. Niestety zaraz potem z rana zrobiła 3 razy luźny stolec, a potem po godzinie kolejny...

Zaczęłam się martwić, byłam z nią u weterynarza w schronisku, powiedział, że piesek jest zdrowy... Martwię się, bo wiem ile wycierpiał i boję się narazić ją na jakiekolwiek niedogodności, a nie wspomnę już o chorobie, bo na samą myśl mam dreszcze. Bardzo proszę o odpowiedź, czy powinnam się martwić i co robić? Jadłospis wyglądał tak: poniedziałek - karma junior, 2 razy + parówka, woda, wtorek: ryż z mięsem, karma z puszki, woda. Dziś rano jej nie dawałam nic, stwierdziłam, że poczekam, ale na odchodne dałam... parówkę, mam miękkie serce... Pozdrawiam, Pani Fify, Sylwia P.

Jakie mogą być przyczyny biegunki u psa?

Psy adoptowane ze schronisk, przebywając w miejscu znacznej koncentracji zwierząt, narażone są na liczne choroby zakaźne i pasożytnicze. Jeżeli pies, pomimo biegunki, czuje się dobrze, ma zachowany apetyt i pragnienie, można spróbować metody doraźnej - 24 godzinnej głodówki, po której rozpoczynamy karmienie niewielkimi porcjami rozgotowanego, białego ryżu z dodatkiem gotowanego mięsa drobiowego.

Ważne jest przestrzeganie okresu głodówki, gdyż jakiekolwiek porcje pokarmu będą dodatkowo pobudzać perystaltykę, tym samym powodując biegunkę i nasilając utratę płynów oraz elektrolitów!

Jeżeli pomimo diety objawy nie ustępują - wskazana jest wizyta u lekarza. Może być tak, że zwierzę przechodzi jakąś chorobę zakaźną, nawet, jeśli wcześniej było szczepione. Szczepienie takie będzie zmniejszać nasilenie objawów, wskutek czego choroba będzie przebiegać znacznie łagodniej i będzie łatwiejsza w leczeniu. 

Zobacz także: Biegunka u psa - co robić?

Inną, częstą przyczyną takich stanów, są pasożyty przewodu pokarmowego, które bardzo łatwo i szybko przenoszą się w skupiskach zwierząt. Warto wówczas pokusić się o wykonanie kontrolnego badania kału oraz solidne odrobaczenie, połączone z zastosowaniem środka przeciwko pchłom, które uczestniczą w pasażu zakażenia.

W przypadku psa sześciomiesięcznego prawdopodobieństwo wystąpienia nietolerancji pokarmowej jest raczej niewielkie, powinno się jednak unikać podawania mleka i pokarmów je zawierających. 

Zobacz także: Jak często i dlaczego odrobaczać psa?

Niepokoisz się stanem zdrowia Twojego pupila? Nie wiesz jak mu pomóc? Napisz do nas na adres e-mail: lifestyle@infornext.pl! Na wybrane pytania odpowie lekarz weterynarii, Anna Włodarczyk.

Redakcja poleca

REKLAMA