Jak wychować posłusznego psa? Zobacz rady Cesara Millana!

Pies fot. Fotolia
Książka "Zaklinacz psów" to absolutny hit ostatnich miesięcy. Cesar Millan, psi behawiorysta i szkoleniowiec od przypadków beznadziejnych, zdradza w niej swoje cudowne metody wychowawcze. W czym tkwi sekret Cesara Millana? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki mistrza!
/ 15.09.2011 15:39
Pies fot. Fotolia

„Rehabilituję psy, ale szkolę ludzi” - brzmi zawodowe motto Cesara Millana. Jego metody wychowawcze budzą sporo kontrowersji, lecz przynoszą zdumiewające efekty. Pomagał już psom największych amerykańskich gwiazd m.in. Nicolasa Cage'a, Ridley'a Scotta Oprah Winfrey, Willa Smitha czy Vina Diesela. W czym tkwi jego sekret? Oto najważniejsze wskazówki mistrza:

1.  Pies będzie czuł się pewnie, jeśli jasno wyznaczysz mu granice, do jakich może się posunąć. Pies rozpieszczony to pies zagubiony i niepewny swojej pozycji w relacji z Tobą. Widząc Twoją uległość, pies dąży do dominacji, co objawia się nieposłuszeństwem i agresywnym zachowaniem. Zapamiętaj: Pies nie czuje się szczęśliwy, gdy traktuje się go jak maskotkę, lecz wtedy, gdy ma nad sobą silnego przewodnika stada.

2. Bądź konsekwentny w postępowaniu z psem. Pupil musi dokładnie wiedzieć, na jakie zachowanie ma Twoje przyzwolenie, a czego robić mu nie wolno. Nie myśl, że nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu złamiesz zakaz i pozwolisz psu wskoczyć na łóżko. Takie zachowanie zostanie odczytane przez psa jako brak silnej woli i de facto przyzwolenie na coś, co do tej pory było zabronione. Pobłażliwość i niekonsekwencja właścicieli to najczęstsze przyczyny problemów z psami.

3. Traktuj spacer jako okazję do wzmocnienia więzi z psem. Przeznacz na niego co najmniej 45 minut dziennie i spędź go najkreatywniej jak potrafisz. Pamiętaj: pies wybiegany to pies szczęśliwy.

Zobacz także: Wzmacnianie roli przywódcy - jak stać się panem swojego psa?

4. Psy odbierają bodźce z otoczenia odwrotnie niż ludzie. Najpierw używają nosa, następnie oczu, a na końcu uszu. Zaburzenie tej kolejności w relacji z psem skutkuje masą nieporozumień i trudnościami w szkoleniu.

5. W związku z powyższą regułą, zapoznając się z psem pozwól mu najpierw Cię obwąchać, następnie nawiąż kontakt wzrokowy (nie za długo!), a na koniec pozwól poznać psu Twój głos.

6. W wychowaniu psa kieruj się zasadą: "Najpierw ruch, potem dyscyplina, na końcu uczucia".

7. Okazywanie uczuć wobec psa powinno odbywać się tylko w określonych momentach. Chwalenie, rozdawanie smakołyków, przytulanie i całowanie niezależnie od sytuacji i zachowania psa najczęściej doprowadza do rozpieszczenia i wynikających z tego problemów wychowawczych. Okazywanie uczuć powinieneś zatem traktować jako formę nagrody za pożądane reakcje.

8. Pozwól psu zdecydować, jak długo chce przebywać na spacerze. Pies instynktownie dostosowuje sobie czas przebywania na dworze do pogody. Jeżeli pupil jest w kiepskim nastroju i nie ma ochoty dłużej przebywać na dworze, nie ciągnij go na siłę na długi spacer.

Zobacz także: Agresja u psów - skąd się bierze i jak jej zaradzić?

8. Rasa nie powinna być kluczową kwestią przy wyborze psa. Bardziej liczy się zbieżność waszych temperamentów.

9. Pies wyczuwa Twój poziom energii i potrafi do niego dostosować swój. Jeśli zależy Ci na zbudowaniu harmonijnej więzi z psem, wycisz w sobie negatywne emocje i podejdź do psa całkowicie zrelaksowany.

10. Pies nie może się nudzić. Zapewniaj psu odpowiednią dawkę inteligentnej rozrywki, głównie zabaw zręcznościowych.

Redakcja poleca

REKLAMA