Kto rządzi - Ty czy pies?
Po swoich przodkach psy odziedziczyły zachowania związane z hierarchią stada, w którym jest jeden przewodnik, a reszta osobników mu się podporządkowuje. Szkolenie psów opiera się na tym instynkcie.
Psy pochodzą od udomowionych wilków i wiele z ich instynktów społecznych pozostało takich samych. Wilki żyją w stadach o ustalonej strukturze i hierarchii społecznej, respektowanej przez wszystkich członków. Każde stado ma przewodnika, który jest odpowiedzialny za wszystkich jego członków. Przewodnikiem stada może być zarówno samiec, jak i samica. Przewodnik stada i jego partner tworzą razem parę alfa.
Kiedy przynosisz do domu nowego psa, najbardziej interesuje go, kto tu rządzi. Dlatego właśnie szkolenie jest tak ważne — i dla Ciebie, i dla psa. Większość psów woli się podporządkować, jednak jeśli Ty nie będziesz przewodnikiem stada, to one przejmą na siebie tę rolę.
Psy, które uważają siebie za przewodnika stada, zazwyczaj wykazują jedno lub więcej z poniższych zachowań:
- szczekają lub trącają Cię łapą, by zwrócić na siebie Twoją uwagę,
- ignorują Cię lub uciekają, kiedy je wołasz do siebie,
- zachowują się niesfornie w towarzystwie,
- załatwiają się w niedozwolonych miejscach,
- ciągną na smyczy.
Te zachowania nie oznaczają, że pies jest „zły”, po prostu pokazują, że pies uważa, że do niego, jako do szefa stada, należy podejmowanie decyzji.
Zachowanie Twojego psa jest motywowane uwagą, jaką mu poświęcasz. Czas, który poświęcasz psu, jest najważniejszym punktem jego dnia, i dlatego zwierzę zrobi wszystko, byś je zauważył, nawet jeśli oznacza to rozrabianie.
Zobacz także: Czy można socjalizować dorosłego psa?
Pies pragnie, byś poświęcał mu uwagę, i nie ma dla niego znaczenia, czy ta uwaga jest pozytywna, czy negatywna. Negatywna uwaga często postrzegana jest przez psa jako rodzaj konfrontacyjnej zabawy albo — co gorsza — wywołuje w nim strach. Jeśli będziesz na kogoś wrzeszczał dostatecznie głośno, to zacznie wyglądać na przestraszonego. To samo dotyczy psów. Możesz krzyczeć na psa, robić mu wyrzuty i łudzić się, że zrozumie, że jesteś na niego zły. Tymczasem pies może rozumieć Twoją frustrację zupełnie opacznie i nie być w stanie powiązać jej ze swoim zachowaniem. Co więcej, pies może postrzegać Twoje zachowanie jako rodzaj konfrontacyjnej zabawy i przez to zachowywać się jeszcze bardziej nie do opanowania.
Ćwiczenie dla Ciebie i psa
Już od szczenięcych lat powinieneś wpajać, kto jest jego panem i na co może sobie pozwolić wobec ciebie. Ćwiczenie jest przeznaczone dla szczeniąt i młodych psów, lecz skutkuje także u starszych, jednak będzie trudniej uzyskać zamierzony efekt. Pies starszy przyzwyczajony do dominującej pozycji może potraktować cię jak rywala, dlatego powinieneś zachować ostrożność. Nie krzycz na psa i nie rób gwałtownych ruchów, bo pies odpłaci ci się agresywnym zachowaniem.
1. Stań z tyłu za psem, chwyć go pod przednimi łapami i podnieś. Pies ma stać na tylnych łapach. Trzymaj psa w takiej pozycji przez 45 sekund. Postaw go na ziemię i daj smakołyk za spokojne zachowanie. Zgań jeśli będzie się wyrywał.
2. Połóż psa na boku. Przytrzymaj jedną ręką jego pysk, a drugą mocno przyciśnij do klatki piersiowej. Trzymaj go w tej pozycji 45 s. Pochwal gdy będzie leżał spokojnie i daj smakołyk, zgań jeśli będzie się wyrywał. Powtarzaj oba ćwiczenia kilka razy w tygodniu, aż pies będzie wykonywał je spokojnie. Jeżeli jednak jest agresywny, warczy, próbuje chapnąć cię za rękę, zaprzestań ćwiczeń. Oznacza to, że pies jest przekonany o swojej dominacji i traktuje cię jak rywala. W takiej sytuacji musisz udać się z psem na terapię do doświadczonego behawiorysty.
Zobacz także: Co robić, kiedy pies nie przychodzi na wołanie?
3. Rozpocznij naukę podstawowych komend (lub je przypomnij): siad, leżeć, zostań, do nogi, chodź. Nie toleruj jednak wykonywania poleceń ze zwłoką - reakcja ma być natychmiastowa. Staraj się potem zawsze wynagrodzić psa słowną pochwałą lub smakołykiem.
4. Jeżeli twój pies żebrze lub domaga się pochwały, na którą nie zasłużył, odwróć się do niego tyłem i udawaj, że go nie słyszysz. Pies zrozumie po pewnym czasie, że nie zwracasz na takie zachowanie uwagi, więc nie warto powtarzać takiego zachowania w przyszłości.
Pamiętaj, że twoja uwaga i akceptacja są najważniejszymi rzeczami, o którą zabiegają psy!
Zobacz także: Jak oduczyć psa skakania do twarzy na powitanie?