Klatka dla psa od razu kojarzy nam się negatywnie, a wcale tak być nie musi.

Jak wychowywać psa ze schroniska

Przygarnięty pies lub pies wzięty ze schroniska to często duże wyzwanie dla człowieka. Każdy jednak nawet najdrobniejszy sukces wychowawczy to wielka satysfakcja.
/ 21.07.2010 09:01
Klatka dla psa od razu kojarzy nam się negatywnie, a wcale tak być nie musi.

Wychowanie i nauka psa „po przejściach” powinna zacząć się od przemyślenia i ustalenia nowych zasad. Kilka pierwszych wspólnych dni to zazwyczaj nauka nowego imienia i poznawanie siebie nawzajem. Gdy ustalimy sobie zasady i nowy wspólny rytm życia, trzeba pomyśleć o nauce podstawowych komend i dobrego zachowania w różnych życiowych sytuacjach.

Ustal zasady i obserwuj

Przygarnięte psy są naszymi wiernymi przyjaciółmi i fantastycznymi towarzyszami. Bywa jednak, że sprawiają pewne kłopoty. Wynika to z ich wcześniejszych doświadczeń życiowych. Dodatkową trudność stanowi fakt, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wielu rzeczy, dopóki one nie nastąpią. Nie wiemy co już przeżył nasz pies, czego doświadczył w swoim życiu, jakie zachowania ma utrwalone. Uważna obserwacja połączona z konsekwentnym wychowaniem pomoże Ci dojść do poznania i zrozumienia czworonoga.

Przeczytaj: Jakie są obowiązki właściciela wobec psa?

Jeśli pies jest bardzo kłopotliwy, a my nie możemy sobie z nim poradzić, trzeba zwrócić się o pomoc do specjalisty. Zwykle rozpracowanie pewnych zachowań przez profesjonalistę pozwoli nam dalej żyć razem bezkonfliktowo i w pełnej symbiozie.

Pamiętaj – psy nie są złośliwe

Największe wyzwanie stanowią dorosłe psy, które miały już w życiu różne, nie zawsze dobre, doświadczenia. Nagłe skojarzenia pewnych sytuacji potrafią wywołać dziwne i niezrozumiałe dla nas zachowania psa. Czasem zwierzęta reagują na jakieś zjawisko, osobę lub zdarzenie niespodziewaną ucieczką lub agresją. Niektóre mają zwyczaj uciekania i włóczenia się. Inne nie umieją się zachować podczas spacerów. Wiele z nich zjada różne wątpliwej jakości „kąski” znalezione na dworze. Czasem panicznie boją się zostawać same w domu, a niekiedy po kilku miesiącach mieszkania z nami przestają wpuszczać do domu gości.

Zobacz też: Czy potrafisz właściwie zaopiekować się psem?

Psy nie są złośliwe i nie robią tego przeciwko nam. Wszystkie dziwne zachowania mają swoje podstawy i większość z nich, przy pomocy znajomości mechanizmów psiej psychiki, udaje się opanować. Dlatego bądźmy cierpliwi, zasięgnijmy fachowej porady i pomóżmy przyjacielowi znaleźć właściwą ścieżkę.