Dlaczego pies jest nieposłuszny lub zbyt samodzielny?
Pies jest nieposłuszny lub zbyt samodzielny na spacerze najczęściej wtedy, gdy nie pokazaliśmy mu jakie zachowania są właściwe i jak powinien wyglądać wzorcowy spacer. I nie chodzi tu o kary, nakazy i zakazy. Spacer powinien być czasem, który w ciągu dnia poświęcamy naszemu psu. Spędźmy go naprawdę razem, a odkryjemy największy urok wspólnych spacerów.
Jakie są sposoby na wspólny spacer?
Trzy najważniejsze to:
- Powinniśmy zwracać uwagę na psa. Kontakt z psem podczas spaceru daje podstawę do komunikacji, a zatem do współpracy. Bez kontaktu nie oczekujmy od psa posłuszeństwa.
- Warto zaopatrzyć kieszeń w smakołyki, które będziemy mogli dać psu za posłuszeństwo i podejmowany kontakt.
- Jeśli nasz pies lubi się bawić, koniecznie bawmy się z nim na spacerach.
Zabawy wzmacniają więź z nami i poprawiają kontakt. Zarówno nam jak i psu pomagają odreagować nadmiar emocji. Zabawy pozwalają też nam dorosłym stać się na chwilę dzieckiem i zupełnie „odprężyć” co wpływa zbawiennie na nasz układ nerwowy. Dają też możliwość wyładowania psiej energii w bezpieczny sposób.
W co się bawić z psem?
Różne psy, niemal w każdym wieku, dają się wciągnąć w zabawy oraz naukę rozmaitych poleceń i sztuczek. Dlaczego? Psy lubią mieć zajęcie. Wystarczy je im znaleźć i zainteresować nowymi zadaniami. Dajmy szansę naszym psom się wykazać. Każdy doceniony przez nas pies staje się szczęśliwy. Wiele psów lubi zabawy piłką czy innego rodzaju zabawkami dla psów. Takie zabawy to świetny sposób na zmęczenie i wybieganie psa pod kontrolą.
Zobacz: Jak rozpoznać kto rządzi - Ty czy pies?
Tu trzeba wspomnieć, że wbrew pozorom niewskazane są zabawy patykami – w trakcie tych zabaw nie trudno o uraz u psa. Duża drzazga lub odłamek patyka może się wbić rozbrykanemu psu np. w jamę ustną lub nawet oko! Finał takiej zabawy to niezbędna szybka interwencja weterynaryjna.
Świetnym pomysłem są psie sporty. Tu znajdzie się coś dla każdego. Mamy dość duży wybór – posłuszeństwo sportowe albo zabawy w łapanie latającego talerza – frisbee, tor przeszkód dla psów – agility czy sztafeta z piłką – flyball. Jeśli lubimy wycieczki za miasto, możemy spróbować nauczyć naszego psa tropienia. Jeśli mamy psa rasy obronnej możemy spróbować szkoleń dla psów obrończych, ale takie szkolenie powinno się odbywać wyłącznie pod okiem profesjonalistów. Szkolenie z obrony jest trudne, bardzo pracochłonne, wymaga dużej odpowiedzialności ze strony właściciela psa jak i prowadzących szkolenie oraz wielkiej wiedzy.
Przeczytaj także: Dlaczego powinniśmy szczepić nasze psy?
W psie sporty możemy się bawić rekreacyjnie lub zacząć trenować na poważnie. Niektóre dyscypliny możemy ćwiczyć sami na spacerach, inne wymagają grupowych treningów. W każdym przypadku ważne jest, by nauczyć siebie i psa podstaw pod okiem dobrego trenera. Pamiętajmy też, że psie sporty zawsze powinny być dla psa zabawą. Nasza radość z wspólnych ćwiczeń będzie radością naszych psów.