Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Zima to trudny moment dla roślin, które nie zawsze radzą sobie z domowym ogrzewaniem czy suchym powietrzem. W zimowej aurze wymagają odrobinę subtelniejszego traktowania.

Zima to trudny moment dla roślin, które nie zawsze radzą sobie z domowym ogrzewaniem czy suchym powietrzem. W zimowej aurze wymagają odrobinę subtelniejszego traktowania.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Fot. collarcitybrownstone.com

Gdy myślimy o zimowej pielęgnacji roślin doniczkowych jako pierwsza myśl przychodzi nam - podlewanie. Mniej, rzadziej i delikatniej. Tym czasem z tą tezą można się zgodzić wówczas, gdy kwiaty doniczkowe faktycznie przechodzą w stan spoczynku i przebywają w odpowiednich do tego warunkach. Nie zapominajmy, że ilość wody, jakiej potrzebują rośliny doniczkowe zależy przede wszystkim od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym hodujemy kwiaty oraz od ilość światła docierającego do roślin i tego, jak duże mają doniczki. Nie powinniśmy generalizować kwestii podlewania roślin doniczkowych, a skupić się raczej na ich osobniczych cechach.

Aby umiejętnie pielęgnować nasze rośliny należny je przede wszystkim obserwować i sprawdzać jak się zachowują. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na ziemię w doniczce i wilgotność powietrza.

Przesuszone powietrze
Dobrze jest od czasu do czasu spryskać rośliny wodą. Aby nadać im świeżości można delikatnie je spryskać prysznicem lub postawić je na podstawkach z keramzytowym podłożem zalanym trochę wodą, aby odrobinę bardziej nawilżyć powietrze. To ważne, bo przodkowie wielu doniczkowych roślin pochodzą z gorącego i wilgotnego klimatu, dlatego niektóre rośliny tak kiepsko znoszą przesuszone kaloryferem powietrze. Aby nawilżyć powietrze można też wieszać na kaloryferach specjalne pojemniki na wodę lub co jakiś czas wieszać mokre ręczniki. Skutecznym rozwiązaniem są też nawilżacze powietrza. Dobrze zrobią nie tylko roślinom, ale i wszystkim domownikom.

Pielęgnacja roślin doniczkowych zimą

Optymalna temperatura
Do uniwersalnych warunków do uprawy kwiatów doniczkowych można zaliczyć temperaturę, która wynosi mniej więcej 20–22°C. To przeważająca temperatura w naszych domach. Rośliny takie jak fikus, filodendron czy dracena będą doskonale odnajdowały się właśnie w takich warunkach. Warto pamiętać, że kwiaty nie mogą stać na parapecie, pod którym znajduje się kaloryfer. Owy parapet będzie się intensywnie nagrzewał, a to nie do końca dobre środowisko dla roślin. Łatwo je zaniedbać i zmarnować.

Rozsądne podlewanie                                                 Fot. collarcitybrownstone.com
Przede wszystkim zależy od wielkości doniczek, w których hodujemy nasze kwiaty. Przykładowo fikusy najlepiej rosną w doniczkach średnich rozmiarów od 10 do 15 cm średnicy, tak więc, wystarczy, że będziemy je podlewać raz na tydzień. Jeśli jednak doniczki są większe, a więc mają 20 cm średnicy i więcej musimy pamiętać o podlewaniu raz na 10 dni.
Cenne wskazówki:
Najlepszym rozwiązaniem jest podlewanie rośliny od dołu czyli podstawki. To pozwoli roślinie korzeni. na jak najefektywniejsze czerpanie wody i uniknie przyschnięciu dolnych warstw korzeni. Po upływie 20 minut woda powinna wniknąć do ziemi. Jeśli chcemy sprawdzić, czy roślina jest równomiernie podlana można dokonać testu patyczkiem. Jeśli będzie wilgotny, to oznaka, że jest odpowiednio nawodniona.
Jeśli nie mamy wpływu na temperaturę w pomieszczeniach, w których hodujemy rośliny doniczkowe, lub nie możemy dostosować ich do naszych roślin, podlewajmy je regularnie raz na 3 dni, a jeśli tego wymagają nawet codziennie.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 lata temu
Wie ktoś może co to za roślina na pierwszym zdjęciu?