Wylewam wokół hortensji i mam pięknie kwitnące krzaczki przez cały sezon. Za ten patent płacę grosze
Domowy nawóz do hortensji z octem to naturalny sposób na to, aby wzmocnić roślinę i zadbać o odpowiednie warunki glebowe. Dzięki zakwaszeniu ziemi, krzaczki hortensji będą miały lepsze warunki do wzrostu i prawidłowego rozwoju. Samo przygotowanie takiej mieszanki jest banalnie proste, ale trzeba pamiętać o zastosowaniu odpowiednich proporcji.

Jeśli zachodzisz w głowę dlaczego twoja hortensja nie kwitnie, powodem mogą być błędy w przycinaniu tej rośliny bądź brak stosowania nawozów. Aby krzew obrósł pięknymi kwiatami warto sięgnąć po naturalne metody. Jedną z nich jest przygotowanie roztworu z octem i wodą.
Ten naturalny patent, który niedawno odkryłam kosztuje grosze i pomaga uzyskać kwaśny odczyn gleby, który jest odpowiedni dla hortensji. Dzięki temu roślina będzie mogła rozwijać się prawidłowo i rozkwitnąć świeżutkimi oraz bujnymi kwiatami.
Jak przygotować nawóz do hortensji z octem?
Do przygotowania domowego nawozu do hortensji z octem, który zadba o odpowiednie podłoże dla hortensji potrzebujesz tylko dwóch składników. Dzięki tej banalnej do zrobienia odżywce twoja hortensja zyska pozyska z ziemi składniki odżywcze i lepiej rozkwitnie.
Składniki nawozu:
- 1 litr octu;
- 8 litrów wody.
Sposób przygotowania:
Podczas przygotowywania roztworu do hortensji ważne jest rozcieńczenie octu w dokładnej ilości wody. Składniki powinny zostać wymieszane w proporcji 1:8. Do zrobienia zakwaszającej glebę odżywki najlepiej jest wykorzystać deszczówkę.

Jak stosować octowy nawóz?
Podczas stosowania nawozu z octu ważne jest to, aby nie wlewać go bezpośrednio pod roślinę, a jedynie podlać nim ziemię wokół hortensji.
Bardzo ważne jest również to, aby taką mieszankę zastosować do starszych roślin, które mają już rozwinięty system korzeniowy. Nie należy podlewać ziemi wokół świeżo posadzonych, młodych krzaczków.
Kiedy nawożenie hortensji wodą z octem ma sens?
Trzeba pamiętać o tym, że hortensja to roślina kwasolubna, która najlepiej rośnie wtedy, gdy pH podłoża wynosi od 4,5 do 6,5. Dlatego też jednym z ważnych etapów pielęgnacji tej rośliny jest sprawdzenie odczynu gleby, na której wzrasta.
Jeśli podłoże jest zasadowe wówczas warto skorzystać z metody jego zakwaszenia. Mieszanka z octu pomaga utrzymać kwaśne pH gleby i dzięki temu hortensja może pobierać z niej cenne wartości odżywcze. A to z kolei przekłada się na jej lepszą kondycję i bujne kwitnienie.
Prostą odżywkę do hortensji można przygotować też z innych składników z kuchennej szafki. Jedną z popularnych metod na wzmocnienie krzewów jest też zastosowanie nawozu do hortensji z płatków owsianych, który dostarczy roślinie fosforu i potasu oraz zadba o odpowiednią wilgotność gleby.
Czytaj także:
- Jak uprawiać hortensję na balkonie?
- Błędy w przycinaniu hortensji
- Najpiękniejsze odmiany hortensji bukietowej