W dobie rosnącej popularności ekologicznych rozwiązań w ogrodnictwie coraz częściej sięgamy po naturalne sposoby pielęgnacji roślin, w tym przede wszystkim nawozy. Zazwyczaj robimy je z tego, co mamy w domu, pod ręką. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle skutecznych rozwiązań, jest nawóz z żelatyny. Ten prosty i tani proszek, który znajdziesz w każdym sklepie spożywczym, może stać się prawdziwym eliksirem witalności dla roślin domowych i ogrodowych. Jak go przygotować i kiedy stosować?
Spis treści:
- Jak zrobić nawóz z żelatyny do roślin?
- Jak stosować nawóz z żelatyny?
- Nawóz z żelatyny: do jakich roślin?
- Wegańska żelatyna jako nawóz
Jak zrobić nawóz z żelatyny do roślin?
Żelatyna to naturalne białko, pozyskiwane głównie z kolagenu zwierzęcego. Przede wszystkim jest bogata w azot - jeden z najważniejszych składników odżywczych potrzebnych roślinom (szczególnie kwasolubnym) do wzrostu.
Azot wpływa na rozwój liści i pędów, a jego niedobór objawia się zwykle żółknięciem liści i spowolnieniem wzrostu. Dzięki łatwo przyswajalnej formie azotu, żelatyna może pomóc w poprawie kondycji roślin, zwłaszcza tych osłabionych lub "zabiedzonych" - np. kiedy były przechowywane w marketowych warunkach.
Przygotowanie nawozu z żelatyny jest niezwykle proste i nie wymaga specjalistycznych narzędzi ani składników.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa żelatyny w proszku (lub jeden listek żelatyny),
- 1 litr wody.
Sposób przygotowania:
- Rozpuść żelatynę w szklance ciepłej wody, mieszając, aż całkowicie się rozpuści.
- Do uzyskanego roztworu dodaj resztę wody (powinna być letnia lub w temperaturze pokojowej).
- Wymieszaj dokładnie i odstaw na chwilę do ostygnięcia.
- Gotowy roztwór można używać jako nawóz do podlewania roślin bez rozrabiania z wodą.
fot. Jak zrobić nawóz z żelatyny do roślin/Adobe Stock, 13smile
Jak stosować nawóz z żelatyny?
Nawóz z żelatyny stosuj raz na 2-3 tygodnie. Częstsze podlewanie może spowodować nadmiar azotu i nadmierne zakwaszenie gleby, co może znacznie osłabić roślinę. Wlej roztwór do doniczki lub na glebę wokół roślin ogrodowych. Unikaj polewania nawozem liści i młodych pędów.
Pamiętaj też, że żelatyna najlepiej sprawdzi się w przypadku roślin zielonych. Rośliny kwitnące mogą potrzebować nawozów o bardziej zróżnicowanym składzie. Unikaj też stosowania tego nawozu na roślinach w fazie kwitnienia, ponieważ nadmiar azotu może ograniczyć produkcję kwiatów.
Nawóz z żelatyny: do jakich roślin?
Nawóz z żelatyny sprawdzi się w przypadku wielu rodzajów roślin, szczególnie kwiatów doniczkowych zielonych i niekwitnących, które potrzebują azotu do intensywnego wzrostu i rozwoju liści. Doskonale nadaje się do roślin domowych, takich jak monstery, filodendrony, fikusy, draceny, juki czy paprocie. Rośliny te, dzięki nawozowi, rozwijają bujne i zdrowe liście o intensywnie zielonej barwie.
Nawóz ten wspiera również niektóre gatunki "balkonowe i tarasowe", na przykład bluszcze, zielistki czy begonie liściaste - dzięki dodatkowej dawce azotu będą rosły szybciej i tworzyły gęsty pukiel pięknych liści.
W ogrodzie żelatyna sprawdzi się przede wszystkim przy warzywach liściastych, takich jak sałata, szpinak czy rukola. Można ją stosować także do bylin ozdobnych, takich jak funkie czy trawy ozdobne, które zyskają na intensywnym wzroście i żywej zieleni.
Nawóz ten jest także dobrym wsparciem dla roślin doniczkowych, które są popularne w biurach, takich jak zamiokulkasy, aloesy czy sansewierie, które często cierpią na niedobory składników odżywczych.
Czytaj też: kwiaty, które lubią cień
Żelatyna jest idealnym rozwiązaniem dla roślin osłabionych lub w trakcie regeneracji, na przykład po przesadzaniu. Jej łatwo przyswajalny azot wspiera szybki powrót do dobrej kondycji i wzmacnia odporność roślin na stres. Jednak nie każda roślina będzie dobrze reagować na taki nawóz.
Żelatyny należy unikać w przypadku wspomnianych wcześniej roślin w fazie kwitnienia. Nie zaleca się jej także w przypadku roślin lubiących raczej ubogą w składniki odżywcze glebę. To przede wszystkim kaktusy czy niektóre zioła, np. lawenda lub rozmaryn.
fot. Jakie rośliny podlewać nawozem z żelatyny/Adobe Stock, Cavan
Wegańska żelatyna jako nawóz
Wegańskim odpowiednikiem żelatyny jest tzw. agar-agar. Jednak jeśli nie chcesz stosować produktów odzwierzęcych w swoim domu czy ogrodzie, to rozwiązanie niestety się nie sprawdzi. Agar-agar, mimo że ma pochodzenie naturalne (pozyskiwany jest z wodorostów), nie nadaje się do stosowania jako nawóz.
Składa się głównie z węglowodanów, a jego głównym składnikiem jest polisacharyd galaktan. W przeciwieństwie do żelatyny nie zawiera azotu ani innych składników odżywczych istotnych dla roślin, takich jak fosfor czy potas.
Czasem wykorzystywany jest w laboratoriach jako element eksperymentów naukowych - jako podłoże do hodowli nasion.
Czytaj także:
Z tych liści zrobisz nawóz do wielu roślin
Tania mikstura do owoców i warzyw
Jak działa gnojówka ze skrzypu?