Posadź drzewko przed domem lub na balkonie. Może być kwitnące, o dekoracyjnych liściach lub owocach. Poznaj kilka gatunków

Wcale nie musisz mieć ogromnego ogrodu, aby mieć własne drzewko. Tylko wybierz odpowiednie.
Barbara Lasota / 5 miesięcy temu
Posadź drzewko przed domem lub na balkonie. Może być kwitnące, o dekoracyjnych liściach lub owocach. Poznaj kilka gatunków fot. Adobe Stock

Z drzewem lub chociaż niedużym drzewkiem ogród jest atrakcyjniejszy. Ogrodnicy wyhodowali takie, którym wystarczy dosłownie skrawek ziemi lub większa donica. Wprawdzie nie są to okazy na miarę rozłożystego dębu czy chociaż lipy, ale również ładnie się prezentują. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Trzeba tylko pamiętać, aby je podlewać w czasie suszy. Warto także wiedzieć jak używać nawozów - każdy gatunek ma nieco inne wymagania.

Odpowiednie miejsce dla drzewka

Do niewielkich ogrodów szczególnie polecane są drzewka ozdobne odmian karłowych, które mają niezbyt rozłożystą koronę i osiągają zaledwie 2 - 2,5 m wysokości. Dzięki temu nie zacieniają całego ogrodu i domu. Nawet tak niewielkie drzewko sprawia, że ogród wygląda ciekawiej, niż gdyby rosły w nim tylko niskie rośliny. Jeszcze lepszy efekt można osiągnąć, sadząc kilka takich drzewek, np. przy furtce, w pobliżu drzwi wejściowych, w kąciku wypoczynkowym, w kącie ogrodu, przy granicy z działką sąsiada. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby jedno samotne drzewko rosło także na środku trawnika. Małe drzewko, np. brzoza, szczepiony na pniu bez lilak może rosnąć na balkonie.

Konkurs piękności – które najładniejsze

Pięknie kwitnące

Do najpiękniejszych kwitnących drzewek należą magnolie. Polecamy magnolie: Soulange’a odmiana Amabilis i magnolia purpurowa odmiana Nigra, których korona ma średnicę zaledwie1,5 m. Niewiele ustępują im urodą wolno rosnące ozdobne jabłonie (rajskie jabłonie) i wiśnie. Poza kwiatami, w które stroją się wiosną, niektóre mają również kolorowe liście, ładnie kontrastujące z innymi roślinami i jasną elewacją budynku. Później zdobią je owoce. Formę drzewek miewają też kwitnące krzewy, np. migdałek, lilak czy szczodrzeniec. To także będzie dobry wybór.

Mają dekoracyjne liście

Jeśli szukasz drzewka o dekoracyjnych liściach, zwróć uwagę na wierzby, które wczesną wiosną mają na gałązkach zwisających do ziemi lub rosnących ku górze, śmieszne kotki. Gdy przekwitną, zachwycają urodą liści, niekoniecznie zielonych. Czasem są one srebrzyste, a niekiedy w biało-różowy deseń. Wierzby lubią wilgoć, trzeba je więc często podlewać. Można je również posadzić w pobliżu oczka wodnego. Karłowe odmiany wierzb mają pnie wysokości od 30 cm do półtora metra.
Drzewkiem o płonących, jaskrawych liściach jest klon palmowy - pasuje do ogrodów w stylu japońskim, dobrze wygląda także na skalniaku.

Ciekawe kształty bez sekatora

Jeśli chcesz mieć drzewko w kształcie kuli, kolumny lub stożka, wcale nie musisz go systematycznie strzyc. Ogrodnikom udało się bowiem wyhodować odmiany, które tworzą piękne regularne bryły. Kształt kolumny (wąskiej 3 - 4 metrowej) przybiera np. jałowiec skalny odmiana Skyrocket. Z kolei świerk biały odmiana Conica wygląda jak gęsty stożek, rzadko osiągający wzrost człowieka. Spore kule, o średnicy do 3 metrów, tworzą efektowne drzewa liściaste: katalpa bignoniowa odmiana Nana, robinia akacjowa odmiana Umbraculifera, klon polny odmiana Nanum i wisienka stepowa.

Gdy korona rośnie zbyt bujnie

Większość odmian karłowych drzewek ogrodowych to efekt szczepienia. Na pniu drzewa mało dekoracyjnego, ale odpornego na choroby, szczepi się ozdobną koronę innej rośliny. Dzięki temu pień nie rośnie na wysokość, a jedynie grubieje. Korona jednak może się bujnie rozrastać. Jeśli tak się dzieje, trzeba ją każdego roku trochę podcinać. Gatunki kwitnące wczesną wiosną tnie się po przekwitnięciu (wierzby, szczodrzeńce), a pozostałe - zanim wypuszczą liście. Jabłonie i wiśnie przycina się niewiele. Ładniej się prezentują, gdy mają naturalny kształt.

To doda urody drzewku

Pod drzewkiem ogrodowym rosnącym na trawniku pozostaw przekopaną ziemię w kształcie niewielkiego koła i wyłóż ją warstwą kory. Można też posadzić tam bluszcz, niskie aksamitki, barwinek, rośliny cebulowe lub posiać nasturcję. Obsadzone kwiatami drzewa trzeba intensywniej nawozić. Wyglądają bardzo malowniczo.
 

Polecamy:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)